Що потрібно знати про сказ і як вберегтись від захворювання

сказ кітСказ – це гостре особливо небезпечне інфекційне захворювання, що викликається нейротропним вірусом, характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю хворого. Джерелом інфекції для людини може бути будь-яка хвора теплокровна тварина, але епізоотична ситуація склалась таким чином, що на території України основним джерелом є лисиці. Небезпечні також укуси борсуків, єнотів, єнотовидних собак, куниць, тхорів, ласок, вовків, кажанів. Варто відзначити, що в епізоотичному процесі активну участь беруть собаки й особливо коти, які найбільш наближені до людей та становлять для них головну небезпеку щодо інфікування збудником сказу. Однією з причин цього є порушення правил утримання собак і котів, безвідповідальність та низький рівень свідомості власників домашніх тварин, які відмовляються надавати своїх тварин для щорічної імунізації, що здійснюється працівниками ветеринарної медицини.

Епізоотична ситуація зі сказу в районі має тенденцію до погіршення та створює загрозливу епідемічну ситуацію щодо виникнення захворювання у людей. Якщо в 2014 році випадків захворювання на сказ тварин не зареєстровано, то в 2015 році – 2 випадки, в поточному році – 3 випадки (с.Дермань Перша, с.Залісся, смт.Мізоч).

Як розпізнати хвору на сказ тварину? Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки та втрата відчуття страху. Вони втрачають обережність і вдень з’являються у населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини також змінюють свою поведінку: стають неспокійними, агресивними або пригніченими, не приймають звичайної їжі, нападають на людей та тварин, можна помітити виникнення паралічів. Вірус сказу може з’явитися в слині за 10-14 днів до проявів хвороби, і заразитися можна навіть від ззовні здорової тварини.

Зараження людини відбувається при нанесенні укусів, подряпин, ослинень хворими на сказ тваринами; поранень предметами, забрудненими їх слиною та мозком. Рідше можливе зараження при зніманні шкіри і хутра із хворих на сказ тварин. Особливо небезпечні укуси в голову, обличчя, шию, пальці кистей рук. Чим краще інервується ділянка тіла, тим швидше вірус потрапляє в центральну нервову систему. Інкубаційний період триває в середньому від 2 тижнів до 3 місяців, іноді до 1 року. Характерною ознакою захворювання є гідрофобія (водобоязнь): спроба випити ковток води, її вигляд або навіть згадування про неї викликають напади, які супроводжуються болючими спазмами м’язів глотки та гортані, задишкою. Хворий відчуває страх перед раніше звичними подразниками, не відчутними для здорової людини, оскільки судомний напад може бути спровокований навіть коливанням повітря, яскравим світлом, гучною розмовою тощо. Смерть настає внаслідок паралічу серцево-судинного і дихального центрів.

Щоб не заразитися сказом, слід виконувати такі правила: 1. Утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами. 2. Виконувати правила утримання домашніх тварин та поводження з ними. 3. Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула, для проведення лабораторного дослідження. 4. Не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря. 5. Не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні. 6. В разі укусу твариною слід з’ясувати прізвище, адресу, контактний телефон її господаря та надати цю інформацію лікарю. Це допоможе уникнути щеплень проти сказу, оскільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд (протягом 15 днів). 7.

Рани від укусів, подряпини, місця ослинення потрібно негайно ретельно промити під проточною водою з милом, обробити краї пошкоджень 70-градусним спиртом або 5% йодом, накласти асептичну пов’язку. 8. Терміново слід звернутися до лікувально-профілактичного закладу (травматологічний кабінет Здолбунівської центральної районної поліклініки – в робочий час, приймальне відділення Здолбунівської ЦРЛ – в позаробочий час, у вихідні дні). До речі, прийом потерпілих від укусів здійснюється позачергово. Лікувально-профілактичними закладами буде надана перша медична допомога, а також, у разі потреби, призначено курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу.
9. Щорічно щеплювати проти сказу домашніх тварин.

Пам’ятайте, якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку – своєчасна вакцинація, яка захистить Вас від захворювання та врятує Вам життя.
Дотримуйтесь вищезазначених порад і будьте здорові!

Помічник лікаря відділу державного нагляду за дотриманням
санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби
в Здолбунівському районі Місюра І.М.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети