Ротавірусна інфекція у дітей

Ротавірусна інфекція у дітей — серйозна недуга, з якою часто стикаються батьки дітлахів до 5 років. Малюки, бажаючи вивчити навколишній світ, часто пробують предмети «на смак». Такі дослідження і здатні спровокувати розвиток ротавірусної інфекції. Тому батькам важливо розуміти, чому у дитини може розвинутися така інфекція, як вона проявляється, і які заходи необхідно вжити, якщо у дитини виникли симптоми захворювання.

В 2017 році в Здолбунівському районі практично кожний четвертий випадок захворювань гострими кишковими інфекціями був спричинений ротавірусом. Було зареєстровано 4 випадки ротавірусного ентериту, що становить 7,0 на 100 тисяч населення. Переважно хворіли діти до 4 років (75% від всіх захворілих). З початку 2018 року вже зареєстровано 4 випадки ротавірусного ентериту (за аналогічний період минулого року – 1 випадок). Захворіли троє дітей віком до 4 років та дитина віком 6 років.

Ротавірусний ентерит — це гостре вірусне захворювання, яке характеризується проносом, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла, катаральними змінами верхніх дихальних шляхів. Хворіють люди в будь-якому віці, але найчастіше – діти до 4 років. Джерелом інфекції є хвора людина або здоровий вірусоносій. Масивне виділення ротавірусів з фекаліями відбувається з перших днів і навіть годин від початку хвороби, а максимум його виділення спостерігається в перші 3-5 днів від початку хвороби. Особливу епідемічну небезпеку становлять хворі з легким і стертим перебігом захворювання, які вважають себе здоровими і рідко звертаються за медичною допомогою, а також носії інфекції.

Основним механізмом передачі є фекально – оральний, що реалізується водним, харчовим шляхом, але найчастіше – під час побутових контактів, через іграшки, дитячий посуд, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Захворювання має зимово-весняну сезонність, але фактично захворіти можна в будь-який час року. Інкубаційний період триває від 12 годин до 3 днів.

Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, нудота, іноді біль в животі, часте блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Причому захворювання небезпечне не стільки своїми симптомами, скільки ризиком зневоднення, який завжди виникає в разі зараження шлунково-кишкового тракту. Саме тому так важливо вчасно звернутися до лікаря, який і підкаже як лікувати ротавірусну інфекцію у дитини.                                                                                                          Пріоритетним напрямком профілактики ротавірусної інфекції є вакцинопрофілактика. Сьогодні вакцинація проти ротавірусної інфекції входить в календарі щеплень США, Австралії, ряду країн Західної Європи (Австрії, Бельгії, Фінляндії). В Україні ж вакцинація проти цієї інфекції відноситься до рекомендованих щеплень для дітей від 6 тижнів життя до 6 місяців, тому вакцинацію можна провести лише на платній основі, замовляючи вакцину в аптечній мережі. В даний час на фармацевтичному ринку представлені дві ротавірусні вакцини. Це вакцина RotaTeq від компанії Merck, а також вакцина Rotarix, вироблена компанією GlaxoSmithKline. Курс вакцинації вакциною Rotarix, яка зареєстрована в Україні, складається з 2-х доз, які вводять з мінімальним інтервалом у 4 тижні.

Окрім вакцинації, основою профілактики є:

  •  дотримання правил особистої гігієни під час приготування їжі;
  • при нагляді за дітьми перших років життя, особливо новонародженими;
  • в раціоні дитячого харчування необхідно користуватись якісними харчовими продуктами; овочі та фрукти треба ретельно мити проточною водою, а потім обдати окропом;
  • для пиття вживати воду гарантованої якості;
  • що стосується сосок, пляшок і інших предметів, які малюк може взяти в рот – обов’язково обдавайте їх окропом, перед тим як дати малюкові.

Щоб захистити дітей від небезпечної хвороби, батькам варто бути уважними і до свого здоров’я. Часто батьки, оберігаючи дитину від підозрілих продуктів та контактів, самі нехтують правилами безпеки – хворіють самі та стають джерелом інфекції для своїх дітей.

При наявності в сім’ї хворого кишковою інфекцією необхідно особливо ретельно дотримуватися санітарно-гігієнічних правил:

– обмежити спілкування хворого з іншими членами родини;

 – якомога частіше мити руки, обробляти їх антисептичними засобами

– проводити щоденне вологе прибирання у кімнаті хворого з використанням дезінфікуючих засобів, ретельно обробляти миючими засобами місця загального користування чи горщик малюка; необхідно надати хворому окремі іграшки, посуд, білизну, рушники.

Обов’язково зверніться до лікаря при виникненні перших ознак захворювання.

Помічник лікаря-епідеміолога Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» Інна Місюра



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети