Рівняни знайомились із польським досвідом електронного урядування

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Рівненська делегація у вишиванках, фото Р.Стасюк, яка є теж членом групи

Не тільки рівняни, а й представники Вінницької, Рівненської, Львівської та Закарпатської областей знайомились протягом останнього тижня липня із досвідом польських організацій, органів місцевого самоврядування в частині надання адміністративних послуг і особливо електронного урядування.

Стажування та обмін досвідом відбувались у рамках проекту «Громадські інформаційні центри у Вінницькiй, Закарпатськiй, Львівськiй та Рівненськiй областях – II етап»

Рівненська делегація складалась із семи представників Дубенського, Сарненського, Острозького, Здолбунівського районів та м.Кузнецовська, серед  яких і керівник громадської організації «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН» Микола Орлов.

В Бюро обслуговування мешканців міської ради Любліна українці мали змогу побачити добре організований центр, схожий за функціями із нашими центрами надання адміністративних послуг. Проте  значно відрізнялись якістю організації процесу, широтою наданих послуг. Так в офісі знаходяться адміністратори, які можуть надати послуги мешканцям від  реєстрації місця проживання до дозволів на будівництво, від подачі декларації про доходи до обміну паспортів. Якщо хто був у Консульствах іноземних держав, то можете побачити багато схожого.

Спочатку потрібно вибрати на екрані послугу, яка вас цікавить, натиснути на неї і отримати талончик, у якому вказаний ваш номер. Коли ви його побачите на  цифрових екранах біля консультантів, то саме до нього і потрібно підійти, щоб подати документи чи просто проконсультуватись. Дуже зручно, що в цьому ж офісі знаходяться три каси банку для розрахунків, потужна копіювальна техніка. Вся інформація про продуктивність праці спеціалістів надходить до кімнати адміністратора центру.

На його комп’ютері видно, яку кількість заявок протягом дня опрацював той чи інший консультант, які саме запити зустрічались найчастіше, що дозволяє планувати навантаження після обробки такої статистичної інформації. Самі спеціалісти, які працюють в центрі обслуговування мешканців є фахівцями саме своєї справи – податківці, архітектори, паспортисти, які або представляють відповідні відділи і управління міської ради, або колись працювали у спеціалізованих структурах і відтепер перейшли на роботу до центру. Коли приходять нові консультанти, то вони відправляються у відповідні структури на стажування і потім приступають до роботи.

Величезну кількість серверів та комп’ютерної техніки ми побачили у департаменті IT міської ради. У цій царині компютерної техніки сходяться всі шляхи від відеокамер спостереження, яких є неймовірна кількість по місту, сервера сайтів і електронних пошт всіх структур, що мають відношення як до міської ради до міськради ,так і ті, хто з нею співпрацюють. Придбано це обладнання в рамках проекту співпраці із ЄС.

На зустрічі у старостві повятовій в Красніку (райрада) ми відчули, що повернулись назад до України. Проекти рішень районної ради на сайті не вивішуються, лише порядок денний сесії, листування із мешканцями у більшості випадків через паперову форму, електронна форма опитування думки громадян не застосовується так само як і будь-які форми діалогу із громадою через  електронні можливості аудіо, відеоконференцій.

Є варіант подати запит на інформацію чи надання послуг  електронною поштою, але все рівно, щоб процес успішно завершився, то потрібен візит до ради і засвідченння своїм підписом своїх потреб. Віце-староста розповідав про те, що рано чи пізно, але електронна комунікація буде переважати традиційну паперову. Він же, до речі, є і великим патріотом України і добре володіє ситуацією в нашій стороні нині.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Казімеж Долний над Віслою

Казімеж Долний над Віслою вразив. Туристичне впорядковане містечко. Квіти, замки, вулички із каналом,  по якому  тече вода, смачна кухня у місцевих тавернах і колибах, мощені каменем вулиці, відсипані білим каменем тераси, зелені природні огорожі. Ну і власне Вісла, а також водні атракціони, рафт сплави. Готелі і приватні садиби на будь-який смак. Кожна чимось особливим приваблює. Ось вам чайна садиба, де можна насолоджуватись різними сортами чаю, ось стилізована під старовинний замок, а тут басейн чи зелені рівнесенькі газончики чи парк глиняних, керамічних  фігур.

Ось у цій садибі особливе морозиво, а в цій є можливість скористатись сауною. Парковки попри вузькі вулиці є  платними і користуються великим попитом. На гору ми так і не забрались і, що там цікаве відбувалось, не побачили. Хоч і пробували вгадати по маленьким людським фігуркам, що саме вони роблять на лісистій вершині. Ех, ось вам і туризм, сільський, еко, де родзинка майже у кожній оселі.

Міська адміністрація 50-тисячного міста  Пулави (Pulawy) – вразила професійним підходом до справи і була найбільш корисна по основній темі стажування. Презентація на тему «Складання електронних листів до адміністрації міст Пулави » наочно продемонструвала весь алгоритм роботи. У Польщі існує два великих загальнодержавних електронних ресурси. Перший це BIP – достатньо уніфіковані публічні сторінки Інтернетові органів місцевої влади на кшталт наших сайтів влади з обов’язковим набором елементів: контакти, довідкова інфо, функції органу влади, презентація ключових посадовців, рішення сесій.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

До речі, у Красніку ми з’ясували, що проекти рішень сесій на відміну від українського законодавства не є обов’язковими до публічного представлення, і всі бажаючі прийняти участь у вирішенні питання можуть це зробити або завітавши до ради і там ознайомитись із проектом, або безпосередньо на сесії. У Пулавах проекти більшості рішень за власної ініціативи представлені на їх сторінці. Як і багато іншої корисної інформації. Другий національний ресурс, який був створений на загальнопольській платформі – це ePUAP.

Це своєрідна інтернет-приймальня. через яку можна написати електронного листа адміністрації міста,  а також база інформаційних карток можливих послуг, які можна отримати на локальному, регіональному чи національному рівні в т.ч у електронній формі.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Під час презентації у Пулавах

Найголовніше у цій схемі те, що у Пулавах вирішили проблему, яка гальмує повноцінний розвиток електронного урядування по всій Польщі-це електронний підпис. Він існує у двох видах. Перший – платний цифровий підпис, схожий на той, який в Україні вже застосовують у підприємницькій діяльності. Тільки тут він використовується як легальний підпис для всіх документів, що існують в електронному вигляді. Інший – це, якщо коротко і спрощено пояснити, такий собі аналог нотаріально завіреного підпису для електронних документів. Самі сертифікати про визнання такого підпису обов’язково прикладаються до тих документів, що підписуються.

Іншою складовою успіху є замовлена за 20000 злотих програма електронного урядування, яка дозволяє всі листи, що надходять переводити у цифровий формат, з яким і працюють в адміністрації, і на виході отримується документ, який надсилається заявнику у тій формі, яку він зазначив у своєму листі. Ця програма дозволяє одночасно працювати над цим документом-відповіддю декільком авторам, а також вразила швидкість сканування і переведення у пдф-документ усієї вхідної кореспонденції, що надійшла у паперовій формі. За 2013 рік міською радою, загальним відділом по-нашому, який складається із 4-х чоловік, було прийнято, опрацьовано і надано відповіді на 30 тисяч листів, запитів, прохань, скарг, пропозицій!

Ця програма економить час роботи над документами, зменшує витрати паперу суттєво і підвищує ефективність використання часу місцевими службовцями.

40-градусна спека супроводжувала українців під час відвідання староства повіту в Ленчней (Lecznej). Це сільський округ, який включає в себе 5 гмін з центром в Ленчні, що має 20 тисяч мешканців. Незважаючи на таку чисельність населення, сам центр містечка забудований багатоповерхівками та ще й нові будуються, про що свідчить реклама на вулицях міста. Система документообігу в повіті побудована на тому ж принципі, що і в Пулавах.

Про своє електронне дітище розповіли представники компанії-розробника програми електронного документообігу. До речі, ця ж компанія поставила цю програму у Луцьку міську раду. Нічого нового із того, що було у Пулавах, ми не почули. Як відмітили деякі самі члени нашої групи – дана програма вирішує локальні питання староства, проте вона не інтегрована у загальнопольську. А причина у тому, що самої національної системи електронного документообігу в Польщі ще немає.

І знову Люблін. Міська рада і тема зустрічі – Інформаційні картки надання послуг населенню. Тема теж не нова для українців, хіба що рівень структурованості, частота оновлення і широта переліку послуг відрізняються. Так, у Любліні таких карток розроблено понад 300, що дозволяє мешканцям мати чіткі і зрозумілі алгоритми дій по питанням, які описані в картках. Чи то отримання водійських прав, чи дозволу на будівництво.

Ще був виступ про співпрацю НГО і влади Любліна. Близько 2% бюджету міста йде на соціальні замовлення робіт і послуг у НГО. З них до 80% на проектні речі НГО, що обрані за конкурсом, а 20% може йти на організаційну підтримку діяльності НГО.

При розгляді усіх важливих проектів рішень обов’язково має бути врахована думка дорадчого органу, складеного із представників громадського сектору. Це відбувається, як правило, в усіх місцевих радах і адміністраціях після прийняття відповідного Закону у Польщі у 2003 році. У радах працюють відповідні спеціалісти, що відповідають за проектну роботу і співпрацю із громадськістю та НГО. Так, у 2013 році 2,5 млн.злотих пішло на замовлення послуг у НГО ( в той час як деякі голови РДА вимагають на Рівненщині розривати Меморандуми про співпрацю), які не передбачають жодної копійки бюджетного фінансування.

А виявляється, фінансувати і замовляти послуги у НГО – це нормальна європейська практика. Бо вони можуть робити це дешевше і якісніше в т.ч через долю волонтерської праці і неприбутковий характер робіт. Які саме проекти фінансуються? Ті, які лежать на перетині інтересів міста і можливостей та кваліфікації НГО. Так, Люблін готовий замовляти ще більше робіт з охорони навколишнього середовища, а не вистачає потенціалу громадських організацій освоювати всю повноту цього напрямку. І навпаки у інших сферах є велика конкуренція між НГО за право отримати фінансування взаємовигідних місту і НГО проектів. Це стосується соціальної сфери, роботи із молоддю, організації культурних і спортивних міроприємств.

Офіційна частина візиту завершилась. Кожен отримав щось для себе і тепер везе це у свої міста, райони, області на Україну для використання у своїх громадах.

Ця стаття додана на ЗС із міського парку Любліна, де є безкоштовний публічний доступ до WiFi

Проект співфінансований у рамках програми польского співробітництва для розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2014 р. у рамках програми Підтримка демократії” Фундації Міжнародної Солідарності 

logo proj logo proj



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети