Рішення суду є, а воно не виконується. Що робити ? -поради експертів

Нещодавно юристи РОГО «Комітет виборців України» допомогли громадянці через суд змусити орган Державної виконавчої служби розпочати виконання судового рішення в її справі.

Жінка звернулася за юридичною допомогою до центру права організації в червні цього року. Вона показала виданий їй судом виконавчий лист. В ньому вказувалося, що громадянка мала його пред’явити до виконання (подати в орган ДВС) до 29.04.2013 р. Але в ньому писалося і те, що цей лист видано жінці… 28.05.2013 р. Тобто, через місяць після того, коли строк пред’явлення до виконання минув. Тож рівнянка фізично не могла вчасно подати виконавчий лист в орган ДВС. І цим фактично втратила можливість отримати належні їй кошти, виграні в результаті успішної судової справи.

Аби допомогти жінці, юристи РОГО КВУ підготували їй заяву про поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання, яку вона подала в Рівненський міський суд. Як результат, суд своєю ухвалою задовольнив заяву громадянки та поновив їй строк на пред’явлення виконавчого листа до виконання.

Оскільки подібні ситуації останнім часом почастішали, то громадянам варто знати, що треба робити, аби не пропустити строк пред’явлення виконавчого листа до виконання, а також як діяти, якщо його прострочено. Про це далі в питаннях-відповідях (у справах адміністративного судочинства) розповідає виконавчий директор РОГО «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов:

Що має робити людина, в якої на руках є рішення суду на її користь?

Після того, як особа дізналася про те, що суд прийняв рішення на її користь (наприклад, постанову про задоволення адмінпозову), їй необхідно не лише отримати текст цього рішення, але й вжити заходів для отримання виконавчого листа. При цьому, слід мати на увазі, що відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист. Тож якщо судове рішення в конкретній справі набрало законної сили або згідно вимог законодавства його належить виконати негайно, то на його підставі позивачу (тому, хто звертався в суд і виграв справу) слід взяти виконавчий лист.

Які постанови суду виконуються негайно?

Відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби – у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання; 7) усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання; 8) накладення арешту на активи, що пов’язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них; 9) повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров’ю людей. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження в адміністративних справах.

Куди, до кого і в який спосіб має звернутися особа, котра виграла справу в суді, щоб отримати виконавчий лист?

Для отримання виконавчого листа потрібно звернутися до суду першої інстанції, який розглядав справу, з відповідною заявою. Якщо ж справу потім перевіряв суд апеляційної інстанції і виніс останнє рішення, яке набрало законної сили, то виконавчий лист можна отримати вже в ньому. Але за умови, що заяву про його видачу буде подано до моменту повернення справи з апеляційного суду до суду першої інстанції. Коли ж справа з апеляції буде вже відправлена назад у суд першої інстанції (міський чи районний), то заяву про видачу виконавчого листа відповідно слід подати до суду, який був першим.

Після подання заяви про видачу виконавчого листа потрібно періодично (хоча б раз на тиждень) відвідувати канцелярію суду чи телефонувати до неї і запитувати, чи можна вже його забрати. Але це за умови, якщо вам у суді не сказали точну дату.

Отримавши виконавчий лист, необхідно написати заяву і разом з цим листом подати її до органу Державної виконавчої служби.

Що робити тим людям, які невчасно подали виконавчий лист в орган ДВС?

Справді випадки, коли люди прострочували строк пред’явлення виконавчого листа до виконання і через це посадовці органів державної виконавчої служби не брались за забезпечення виконання судових рішень у їх справах, є непоодинокими. Але і тут є вихід.

Так, згідно з ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Які наслідки невчасного отримання чи неотримання виконавчого листа взагалі?

Якщо вчасно не отримати виконавчий лист і не подати до органу виконавчої служби, то може минути строк пред’явлення його до виконання. А це означає, що через це рішення суду може залишитися невиконаним.

В який строк має бути подано виконавчий лист до виконавчої служби в справі адміністративного судочинства?

Такий лист потрібно отримати і подати до органу виконавчої служби протягом одного року з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, то з наступного дня після його постановлення.

Що має бути вказано в заяві про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання?

В такій заяві, яка подається до адміністративного суду, варто вказати:

– найменування суду до якого вона подається;

– прізвище, ім’я та по батькові й адреса проживання стягувача (того, хто звертається до суду);

– найменування та адреса розташування того органу, який був відповідачем по справі і за рішенням суду має вчинити певні дії чи прийняти рішення (боржника);

– номер справи, в межах якої подається така заява (він вказаний у виконавчому листі);

– назву документа (заява про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання);

– описати причини, з яких виконавчий лист не було подано вчасно (на практиці це може бути тривале перебування закордоном, на лікуванні, запізніле отримання судового рішення або виконавчого листа тощо) та чому вони, на ваш погляд, є поважними;

– в прохальній частині просити «визнати причини пропуску строку пред’явлення виконавчого листа по справі до виконання поважними та поновити пропущений строк»;

– перелік доданих документів (додати варто копії виконавчого листа і документів, що підтверджують поважність причин пропуску строку, а також копію такої заяви);

– дату подання, підпис того, хто подає.

Отже, якщо ретельно дотримуватися описаного алгоритму дій, то шанси на успішне та повне виконання судового рішення значно зростуть.

Юридичний відділ РОГО КВУ



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети