Рештки німецьких військовополонених переїдуть на інший цвинтар

11 серпня 2017-го закінчилася 73-річна епопея перебування в землі Здолбунова решток німецьких військовополонених, що померли (загинули) протягом 1944 – 1950 років. Група з ПП “Гарант” на замовлення німецького “Чорного хреста” з дозволу Здолбунівської міської ради провела ексгумацію решток 32 німецьких військовополонених. Хоча зазначимо: на німецькому цвинтарі свого часу (1975-го) встановили 37 надгробків. І лише на одному рідня з Вюрцбурга в середині 1990-х встановила привезену з Німеччини табличку унтерофіцеру Карлу Шлієру.
Чим прикметне місце в районі здолбунівського 142-го кілометру? Тим, що його до цієї пори старші називають “стрільбищем”. Це тому, що з польських ще часів (а при СРСР – і радянських) це був полігон для стендової стрільби. Ще до 1970-х – тир районного ДОСАФу. Саме сюди в другій половині 1940-х вивозили тіла не лише полонених німців, але й трупи підпільників ОУН-УПА, що їх десятками привозили для опізнання і фотографування на Фабричну, 9. Два великих металевих хрести там – один німцям, інший – українцям. Під хрестом подалі спочиває перепоховане тіло, знайдене в 30 метрах ближче залізниці, яке мало сліди брутальної насильницької загибелі… 
Нині німецькі тіла в акуратних пронумерованих пакетах поїхали до Львівської області на перепоховання і вічний спокій. Українці – залишилися розкиданими понад залізницею…
Які відчуття? Із одного боку – порожнеча від втрати фрагменту здолбунівської історії. Із іншого – розуміння владних німців, які за мертвими дбають краще, ніж часом наші владці за живих. І ось тепер два важливі запитання, які мають шанс залишитися риторичними. 
Чи знайде місцева влада кошти на проведення дослідницьких робіт на території колишнього “стрельбища” на 142-му, аби металевий хрест підпільникам ОУН не був символічним знаком Пам’яті? І чи на забудують вже найближчим часом місце колишнього німецького цвинтаря гаражами наші підприємливі співвітчизники? Динаміка забудови там – просто бурхлива – подивіться і фото.
До слова – поруч решток одного з безіменних військовополонених німців був солдатський жетон – 100-відсоткова ідентифікація. А на одному із представлених фото із 1942 року (Бундесархів) – поховання бойових втрат німців на рівненському цвинтарі в Тютьковичах…

Олег Тищенко, Здолбунівський районний історико-краєзнавчий музей



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети