Репортаж із Словаччини

У вересні 2015 року були оголошенні результати завершення річної програми від центру «Ахалар». Програма складалася з ряду семінарів, які проходили у різних містах України протягом року і в кінці – стажування у країні Європейського Союзу. Головним спонсором виступала організація SlovakAID, тому вибір впав саме на Словаччину.

Вже стало доброю традицією участь здолбунівчан у подібних програмах. Цього року представником місцевого проекту був спів-координатор Волонтерського Руху Здолбунівщини – Орлов Андрій.

З 19 жовтня Андрій знаходить в столиці Словаччини – Братиславі. Ось особисті враження активіста:

«Перш за все, потрібно зазначити, що Словаччина – сусідня держава, але, тим не менше, є однією із країн Європейського Союзу. Загалом, якщо говорити про початкове враження, то це схожість. І ця, і наша території дуже схожі між собою. Хай навіть є певні значні відмінності, але візуально дійсно можна проводити паралелі. Є декілька пунктів на яких хотілося б окремо зупинитися.

Дороги. Якщо у Німеччині дороги дійсно «шепочуть», а про це я вже писав, то тут вони трошки «хриплять». Не всюди, на основних, центральних, міжрегіональних ділянках є все необхідне для комфортного руху, але якщо брати простеньку вулицю, де машини курсують не так часто, то є прогалини в асфальті. Єдине, що варто додати, що ці проблеми реально швидко стараються залагодити.

Словаччина 4

Реклама. Одним із найпоширеніших видів реклами тут, як і в нас, є оголошення. Проте, на стовпах вони не водяться, і добрі дядінькі і тьотінькі не ліплять все куди вийде. Для цього по місту розташовано доволі багато «триніжок», яка чудово можуть обгородити дерево чи стовп біля дороги, щоб нікому не заважати.

Словаччина 3

Парки. Не так багато зелені і насаджень, як хотілося б, але воно все є! І доволі в пристойному вигляді. Смітнички, освітлення, дитячі майданчики, лавочки – все присутнє.

Словаччина 2

Словаччина 6

Купівля-продаж. Як виявилося, у Словаччині не так часто використовують онлайн сервіси для придбання або продажу товару. У містах вистачає торгових центрів, які можуть забезпечити жителів майже усіма необхідними товарами. До речі, у Братиславі, торгові центри містять доволі багато сучасних «фішок» таких як: голограмні реклами, точки роздачі Wi-Fi, розетки, широкий асортимент товарів і брендів, місця пристойного харчування. Єдине – ненормальні, як на мене ціни, тому якщо к-ть витрачених євро принципова, то в таких закладах краще гуляти, аніж скуповуватися.

Транспорт. Тролейбуси, автобуси, поїзди – все сучасне. Є зовсім «модняцькі» з електронними графіками зупинок всередині, з системами голосового озвучування зупинок і т.д. Є і поскромніше, комфортні, але без всіх інших «наворотів». Проте і дороги, і рельси в словаків цілком пристойні, про що говорить відсутність шуму під час подорожі, і швидкість руху між станціями.

Можливості: навчання і робота. Стосовно навчання, то у Словаччині є  пристойні університети, але так, як це одна із країн ЄС, то відповідно навчатися десь в іншій країні для словаків простіше, ніж для нас. Доречі, якщо ви володієте словацької або чеською мовами, то навчання для вас в університетах відповідних країн – безкоштовне. Робота. На останньому тренінгу наш спікер зазначив, що у Братиславі заробітна плата складає 160% середньої у Європі. Круто, так? Якби ж то. На жаль, така ситуація тільки в столиці. В усіх іншим містах ситуація трошки гірше. Саме тому у наших сусідів діє наступна фішка: «вивчитися – махнути на роботу на захід, наприклад Австрія, Німеччина, а на їхні робочі місця їдуть жителі зі сходу, тобіш ми – українці і інші люди, які шукають більших сум у графі заробітна плата. Це був один із факторів міграції, тому варто подумати, що краще: їхати на захід і тертися там чи будувати «захід» у себе в містах?

Словаччина 5

Цей запис дописаний у вагоні потяга Київ-Ковель, враження все ще свіжі, але вже без надлишку без емоцій. Ще раз хочеться наголосити: Словаччина від нас НЕ краща за ресурсами країна, далеко не втікли.. У нас можливостей куди більше, просто у них це все діло – впорядковане! Що нам заважає прибратися у себе в голові? Для розумників і прихильників цитати : «Справжньому генію порядок не потрібен, він царює у хаосі»(такий коментар вже чув), пояснюю: наше місто, село, селище – не місце для цитат і влади у хаосі. Отож наводимо порядок, забираємо заздрісні очі із сусідського городу і будуємо сьогодні, те що хочемо бачити завтра!

P.S. Явка виборців Здолбунівського району (на момент написання 25.10 22:20) 45% не особливо тішить, але аби не гірше. Сподіваюся, цього достатньо, щоб зробити правильний вибір

Успіхів нам, бо ми того варті!

Орлов АндрійВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети