Районної ради після змін в Конституцію не буде?

Після внесення змін до Конституції ОТГ мають покрити всю Україну. Більше не буде територій, на які не поширюється юрисдикція органів місцевого самоврядування. Про це повідомили вчора в Києві на публічній презентації змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування, де були присутні голова обласної ради Олександр Данильчук та керуючий справами виконавчого апарату обласної ради – керівник секретаріату Богдан Сологуб.

За словами голови підкомітету Комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександра Корнієнка, буде впроваджено трирівнева система адміністративно-територіального устрою – громада (базовий), округ (субрегіональний) та регіон.

Згідно нового адміністративно-територіального устрою громада стане головною ланкою місцевого самоврядування. Вона ж обиратиме раду громади і голову громади строком на чотири роки. Рада громади формуватиме виконавчий комітет, яким керуватиме голова ради.

Також відповідно до змін райони планується ліквідувати (від ЗС: нижче даємо ширше розяснення). Замість них утворять округи, їх буде в рази менше від районів. Округ буде суто адміністративною одиницею, який буде складатися з громад.

На обласному рівні залишаться обласні ради, які обиратимуться на чотири роки і формуватимуть власні виконавчі комітети. До їхніх компетенцій будуть віднесені взаємовідносини між громадами в області, реалізація проектів регіонального значення, управління спільним майном територіальних громад регіону.

Натомість, усі місцеві адміністрації буде ліквідовано. На рівні округів утворять префектури, які очолюватимуть префекти. Вони будуть призначатися та звільнятися Президентом України, строком на три роки, за поданням Кабінету Міністрів України.

Відповідно до повноважень префект буде забезпечувати взаємодію територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснювати нагляд за додержанням ними Конституції і Законів України; координувати виконання державних програм; спрямовувати і організовувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечувати їхню взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації; здійснювати нагляд за додержанням Конституції і Законів України органами місцевого самоврядування.

Крім того, акти органів місцевого самоврядування, які не відповідають Конституції чи Законами України, можуть бути зупинені префектом з одночасним зверненням до суду, а також акти органів місцевого самоврядування, які загрожують безпеці чи територіальній цілісності України, префектом скасовуються – повідомляє Рівненська обласна рада.

Розяснюємо і доповнюємо.

«Ми проводимо децентралізацію за європейськими зразками, але при цьому спираємося на історичні традиції місцевого самоврядування в Україні».

З таких слів розпочав презентацію концепції проекту змін до Конституції в частині децентралізації народний депутат, член комісії з питань правової реформи Олександр Корнієнко.

Зміни до Конституції, що пропонуються, мають наблизити владу до людей, забезпечити імплементацію Європейської хартії місцевого самоврядування, зробити незворотним процес децентралізації, створити новий спроможний адміністративно-територіальний устрій.

Принципи формування системи місцевого самоврядування, на яких ці зміни базуватимуться, такі ж, як і в розвинутих європейських країнах:

  • Субсидіарність – проблема вирішується там, де вона виникла, а послуги надаються на найбільш наближеному до людей рівні.
  • Повсюдність – більше не буде територій, на які не поширюється юрисдикція органів місцевого самоврядування.
  • Фінансова самодостатність – матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування – це земля, майно, природні ресурси, місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків.

«Також у Конституції залишаємо важливий принцип – держава компенсує витрати органів місцевого самоврядування, спричинені рішеннями органів державної влади», – сказав Олександр Корнієнко.

Щодо конкретних змін у адміністративно-територіальному устрої автори концепції пропонують трирівневу систему: громада – округ  – регіон.

Громада –  головна (базова) ланка місцевого самоврядування. Вся територія країни буде покрита громадами. Саме на рівень громади передається максимум повноважень. Голову і раду громади пропонують обирати на 4 роки, а не на 5, як зараз. Рада громади формує виконавчий комітет, яким керує голова громади.

Округ – субрегіональний рівень. Отже райони ліквідовують, а на субрегіональному рівні з’являються округи. Але округ – це не замінник сучасного району. Площа округів буде значно більшою, а отже їх буде менше – близько 100 (районів зараз 490). Функція округів – не така, як у сучасних районів. Автори концепції схиляються до того, що округ – суто адміністративна одиниця і місцевого самоврядування на цьому рівні не буде. Відповідно, не буде і місцевих рад.

«Є філологічні дискусії, як назвати цей рівень – округ, повіт чи залишити назву район. І ми будемо обговорювати усі пропозиції. Але важливо – не як це називатиметься, а як працюватиме, яким буде зміст. І на субрегіональному рівні найбільш ефективною ми вбачаємо суто адміністративну функцію», – сказав Олександр Корнієнко.

Хоча він зазначив, що можливість самоврядування і на рівні округу все ще розглядається.(то будуть чи не будуть районні ради??-прим ЗС)

Регіон – це усі сучасні 24 області та Крим. Їхні межі не змінюватимуть. В регіонах залишаються ради, які, на відміну від сучасних облрад, зможуть формувати свої виконавчі органи. Обиратиметься рада на 4 роки, а не на 5, як зараз. Основна задача ради – розвиток регіону: прийняття бюджету, втілення державних програм, управління спільним майном громад регіону тощо.

Зміни торкнуться не лише місцевого самоврядування, але й виконавчої влади. Місцеві адміністрації будуть ліквідовані. Натомість пропонується запровадити інститут префекта. Звичайно, буде встановлено певний перехідний період для створення і налагодження роботи цього інституту.

Передбачається, що префекти будуть держслужбовцями. Їх призначатиме і звільнятиме Президент за поданням Кабінету Міністрів. Префекти працюватимуть в регіоні чи окрузі три роки. Далі – обов’язкова ротація. Два строки поспіль префектом однієї території бути не можна.

«Ми беремо курс на професіоналізацію префектів. В умовах постійної ротації префект стає більш професійним і досвідченим. Цього не було з головами ОДА і РДА, які змінювалися з приходом нової влади в країні», – зазначив Олександр Корнієнко.

Префекти забезпечуватимуть взаємодію територіальних органів центральних органів виконавчої влади та наглядатимуть за додержанням ними Конституції і законів України.

Також префекти будуть координувати виконання державних програм на підзвітній території.

У повноваженнях префекта – спрямовувати і організовувати діяльність територіальних органів ЦОВВ та забезпечувати їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації.

Найбільш дискусійне повноваження префекта – здійснювати нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування.

Автори концепції, як і раніше, пропонують, що дію актів органів місцевого самоврядування, які, на думку префекта, не відповідають Конституції чи законам України він може призупинити і одночасно звернутися до суду. І лише суд може їх скасувати, якщо вони дійсно будуть визнані незаконними.

А от акти органів місцевого самоврядування, які загрожують безпеці чи територіальній цілісності України, префект матиме можливість скасувати одразу.

«Питання, які рішення органів місцевого самоврядування префект зможе призупиняти, а які – ні, ще обговорюється. Зараз ми збираємо пропозиції від громадськості і від асоціацій органів місцевого самоврядування, на основі яких прописуватимемо цю норму у відповідному законопроекті», – сказав Олександр Корнієнко.

Народний депутат також повідомив, що паралельно із зазначеними змінами до Конституції напрацьовуються й законопроекти, важливі для впровадження децентралізації: про адміністративно-територіальний устрій, про місцеве самоврядування, про службу в органах місцевого самоврядування та інші.

Очікується, що проект конституційних змін буде спрямований до Конституційного Суду України вже на поточній сесії Верховної Ради.

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети