Проведено моніторинг справ із водними об’єктами на Здолбунівщині

будераж_1 (4)Кажуть, хто не планує свою роботу, той планує провал. Саме тому з перших днів на посаді голови РДА я твердо вирішив, що вкрай важливо не загубитися в поточці серед щоденних прийомів громадян, зустрічей, нарад, представницьких заходів. Важливо, якщо не щодня, то принаймні щотижня зупинятися на одній конкретній галузі, справі, по якій протягом п’яти робочих днів, після детального аналізу, має бути чітке розуміння, куди ми рухаємося далі, як бачимо розвиток того чи іншого напряму в подальшому.

Сьогодні впевнено можу сказати, що таких підхід незабаром почне давати результати. Тобто можна буде звітувати не про процес, а про зроблене, досягнуте. Проблем в районі – море. Вони в кожній галузі, в кожній установі, в кожному напрямку роботи. Десь потрібні кошти. Десь, з незалежних від нас причини, потрібно чекати (законодавчі терміни, порядки і т.д.). А десь потрібно елементарно розібратися, систематизувати інформацію та навести порядок.

Минуло тижня керівництво РДА детально «розібрало» став справ на водних об’єктах району. Було вивчено та проаналізовано кожен договір на воду, землю, нерухоме майно. Інформація систематизована. Впевнений, вона буде цікава жителям Здолбунівщини. А ми, влада, чітко окреслили для себе, як нам в цьому напрямку далі працювати, куди рухатись та чого прагнути. При цьому нам важливо максимально врахувати інтереси місцевих мешканців, орендарів, потреби бюджету.

Основними законодавчими актами, які регулюють відносини в цій сфері, є Водний та Земельний кодекси, Закони України “Про аквакультуру”, Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти (затверджена накозом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.05.2013 № 236).

Кожен житель району має знати, що орендар, який господарює на ставку, зобов’язаний укласти 3 договори оренди: на земельну ділянку, водний об’єкт, гідроспоруди. Відповідно нами було проаналізовано:
1. Чи по всіх водних об’єктах (ставках) заключні договори на земельні ділянки та на водні об’єкти відповідно законів України.
2. Чи внесено зміни до існуючих договорів та переглянуто розмір плати за надані в оренду водні об’єкти відповідно до Закону України “Про аквакультуру” та Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти.
3. Чи є договори з орендарями на гідроспоруди, що є на водних об’єктах.

Провівши збір інформації та узагальнивши її у таблицю, ми побачили, що на території нашого району на даний час є 26 водних об’єктів, які перебувають в оренді або в постійному користуванні (як примітка зазначу, що під час перегляду документів відсутні відомості щодо розміру орендної плати у відсотковому співвідношені від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Інформація щодо сплати за 2015 рік отримана від Здолбунівської ОДПІ. Також при аналізі відсутня інфа- по Богдашівському ставку, де попередній орендар ПАТ “Рівнерибгосп” передав гідроспоруди та частину водойми в суборенду).моніторинг водних обєктів (4)

Щодо договорів на земельні ділянки, то тут ситуація загалом позитивна, адже на 24 водних об’єктах є законні на сьогоднішній день договори на земельні ділянки, згідно з якими орендарі сплачують кошти до місцевих бюджетів(від 3% до 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (далі – НГО), яку визначає комісія при РДА + індексація). Щодо ще 2 – то користувачі мають державні акти на земельні ділянки та сплачують відповідно до законодавства земельний податок.моніторинг водних обєктів (3)

Хочеться звернути увагу на орендарів, які мають найнижчий розмір орендної плати від НГО та розмір плати за землю за 1 га. Це є Хабатюк Святослав Петрович (3% від НГО та 183,3 гривень за 1га (ставок Глинськ) та Мельник Сергій Миколайович (3,51% від НГО та 207,55 гривень за 1га (ставок Мала Мощаниця, Ступно) (копія протоколу земельних торгів – фото 2). Так, до прикладу Мельнику Сергію Миколайовичу за земельну ділянку під ставком розміром 35,1 га нараховано до сплати у 2015 році 7,3 тис. грн, Стасюк Тетяні Миколаївні за земельну ділянку під ставком розміром 32,1га (ставок Будераж, Півче) нараховано до сплати у 2015 році 9,8 тис.грн, а Новосаду Олександру Володимировичу за земельну ділянку під ставком розміром 18,2 га (ставок Півче, Білашів) – 11,5 тис.грн. Найбільший розмір орендної плати від НГО є 10% по 10 земельних ділянках. Найбільше заплатить у 2015 році до місцевих бюджетів сіл Копитків та Здовбиця за оренду земельної ділянки під ставком ТзОВ “Голуба Нива” – 24,1 тис.грн.

Як виявилось стан справ по договорах на водні об’єкти значно гірший, ніж по землі, адже на даний час є 16 договорів у які потрібно вносити зміни відповідно до ЗУ ”Про аквакультуру”, по 9 водних об’єктах договори відсутні взагалі. На сьогоднішній день лише по 1 договору внесено зміни, як того вимагає закон (хто пам’ятає – не без допомоги громадськості), це було минулого року по ставку, який перебуває в оренді у Стасюк Т.М.

Щодо 16 договорів, у які потрібно внести зміни, то такі зміни зумовлені тим, що в дійсних наразі договорах, які є на водні об’єкти, орендарі сплачують від 5 до 7 гривень за 1га (без врахування індексації). Якщо ж внести зміни та перерахувати вартість оренди водного об’єкта відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, то мінімальна плата за 1 га (водного об’єкта (ставок) поза межами населеного пункту при за рослості від 30 до 60 відсотків) буде складати не менше 200 гривень. Зараз, зокрема, Стасюк Т.М. (ставок Будераж, Півче) сплачує за 31,6 га водного плеса 9015 гривень, що в розрахунку 285 гривень за 1 га водного плеса (розмір оренди водного об’єкта станом на 01.05.2015 вказаний без індексації).моніторинг водних обєктів (1)

Потрібно також зазначити, що з 1 січня 2015 року плата за користування водного об’єкта буде надходити до місцевого бюджету (ЗУ “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування орендної плати за водні об’єкти до місцевих бюджетів”). Тобто, на даний час до місцевих бюджетів за користування водними об’єктами надходить близько 10,7 тис. грн. в рік (без врахування індексації), а зробивши прогнозований розрахунок, на підставі Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, можна стверджувати, що до місцевих бюджетів надходитиме понад 64,0 тис. гривень (це без 8 водних об’єктів, на які договори взагалі відсутні).

будераж_2 (7)Варто також зазначити, що на сьогодні в РДА відсутні повноваження вносити зміни до існуючих договорів, чи укладати нові. Наразі це повноваження ОДА. Тому, описавши проблему, ми направили лист голові Рівненської ОДА з проханням заключити договори оренди на водні об’єкти, де їх нема, та внести зміни до існуючих, або наділити таким правом Здолбунівську РДА, надавши відповідну довіреність.

Аби такі випадки не повторились, Здолбунівська РДА та райрада зобов’язали органи місцевого самоврядування у найкоротші терміни взяти на баланс гідроспоруди на своїй території у порядку, визначеному законодавством.моніторинг водних обєктів (2)

Окрім цього, на сьогодні на абсолютній більшості ставків (окрім с. Будераж, орендар Стасюк Т.М.) у Здолбунівському районі не відведено місць для любительського і спортивного рибальства. Населення не повідомлено про обмеження загального водокористування відповідно до законодавства (простими словами, відсутні таблички). Займатися рибальством на цих ставках орендарі не дозволяють. Однак, відповідно до абзацу 7 статті 51 Водного кодексу України «орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо)».

Тому при внесені змін до договорів та укладанні нових наш обов’язок проконтролювати, аби зазначена норма була врахована та в подальшому не порушувались права людей. Разом з тим, не можна забувати і про права орендарів, які вкладають у дані об’єкти свої кошти.

Сергій Кондрачук, голова Здолбунівської РДА



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети