Профілактика кишкових захворювань та харчових отруєнь

З  настанням  літньої спеки в рази збільшується ризик захворювання на гострі кишкові інфекції. Щоб не зіпсувати літні дні собі і своїм близьким необхідно пам’ятати про цю небезпеку. До гострих кишкових інфекцій відноситься багато хвороб: це черевний  тиф, сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіти, холера та інші. У поточному році в Україні зареєстровано рекордну кількість спалахів гострих кишкових інфекцій – 31, що є найбільшою за аналогічні періоди останніх 5 років. Згідно останніх новин кінець липня приніс ще ряд масових спалахів кишкових інфекцій та харчових отруєнь на приватних базах відпочинку в Прикарпатті. Однією з причин такого становища є фактична ліквідація в державі санітарного контролю за виробництвом та обігом харчових  продуктів. В 2017 році по Рівненській області захворюваність всією групою гострих кишкових інфекцій зросла на 21,3% та становить 66,07 на 100 тис.населення (в 2016 році — 52,03). Небезпечні захворювання на холеру, черевний тиф, паратифи, дизентерію не реєструвались.

            В Здолбунівському районі за перше півріччя 2017 року зареєстровано 4 випадки захворювань на  гострі кишкові інфекції,  а вже за липень – 6!     

            Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій залишаються неякісно вимиті овочі, фрукти, зелень і молочні продукти, що купуються населенням на стихійних ринках, у приватних осіб, зберігаються без дотримання температурних умов та вживаються без  термічної обробки. При сальмонельозах провідними факторами передачі є сирі або недостатньо оброблені яйця, м’ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог. В літню пору шкідливі бактерії дуже  швидко розмножуються, в продуктах накопичуються їхні токсини, тому часто  виникають харчові отруєння чи кишкові інфекції, пов’язані із вживанням продуктів харчування та питної води. Більшість спалахів інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових святкувань – весіль, ювілеїв,  тощо. Джерелом інфекції є хвора людина. Особливу небезпеку становлять особи з легким перебігом захворювання та  особи, які по роду своєї діяльності зайняті у сфері обслуговування населення. А саме – продавці продуктових магазинів, працівники громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів.

Гострі кишкові інфекції проявляються в вигляді характерних порушень органів травної системи це: нудота, блювота, понос, різкі болі в ділянці живота, загальна слабість, підвищення температури тіла.

   З метою профілактики кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендуємо: 

  • не вживати продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх походження, якості та з протермінованою датою споживання;
  • не купувати продукти на стихійних ринках, з рук;
  • купуючи продукти в торгівельній мережі вимагайте документи, що підтверджують їх якість та безпеку;
  • не готувати страви «про запас», в разі повторного споживання вони повинні проходити вторинну термічну обробку, зберігання приготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 години;
  • не можна брати в дорогу продукти, що швидко псуються (молочні, кулінарні, кондитерські та інші вироби, що потребують охолодженого зберігання);
  • не використовуйте для пиття, приготування їжі воду із незнайомих джерел водопостачання (річка, озеро, поверхневі води, криниці).

При відпочинку з дітьми батьки       повинні ознайомити дітей з правилами харчування та особистої гігієни. Дорослим треба слідкувати щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти, обов’язково мили руки після відвідування туалету.

У випадку перших ознак кишкового захворювання необхідно звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я!

Санітарний лікар Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України”           Сергій   Матвійчук         



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети