Представники ЗМІ трьох областей обговорили у Рівному децентралізацію влади

тренніг децентралізація (2)

Відкрив роботу заходу голова Рівненської облради Михайло Кириллов

25 червня 2014 року в м. Рівне відбувся тренінг для представників ЗМІ з питань децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування. Захід організований в рамках інформаційно-просвітницької кампанії Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Швейцарсько-українського  проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO спільно з Асоціацією малих міст України.

Тренінг проводили Анатолій Ткачук, радник віце-прем’єр-міністра регіонального розвитку України, Юрій Ганущак, директор Інституту територіального розвитку, Ігор Абрам’юк,  експерт Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Модератором заходу мав бути журналіст, ведучий політичного ток-шоу «Свобода слова» на каналі ICTVАндрій Куликов, але не доїхав, тому обійшлись місцевим модератором.

За словами організаторів вони мали донести медійникам Житомирської, Рівненської та Волинської областей головні посили та деталі ухваленої Концепції реформування місцевого самоврядування, до речі схваленої КМУ 01 квітня 2014 року (не смійтесь) за номером 333, добре що не 666.

30bb6172260a1f7d94878057ee185fe9Захід відбувся за сприяння голови Рівненської обласної ради Михайла Кириллова. У своєму вступному слові голова облради подякував присутнім журналістам за активну громадянську позицію та готовність долучатися до процесу реформування системи влади.

– Децентралізація влади та реформа місцевого самоврядування – це першочергове завдання для країни. Без цього неможливий розвиток України та її євроінтеграція, – каже Михайло Кириллов. – Роль ЗМІ в цьому процесі дуже важлива. Від того, наскільки професійно ви донесете інформацію про мету реформи та її суть залежить результативність всієї кампанії. Без загальної підтримки населення втілити задумане буде вкрай важко. Окремо хочу подякувати організаторам цього семінару. Бажаю вам всім плідно попрацювати, отримати нові знання і ефективно втілити їх у роботі.

Перший виступаючий Анатолій Ткачук, добре знаний в громадському середовищі експерт з теми місцевого самоврядування захоплююче розповідав про титанічну роботу над проектом Концепції та дотичних до неї документів в т. Законів. Після його першого блоку прийшла черга запитань-відповідей, де все більш-менш стало ставати на свої місця.

Медійники питали:

–         А правда, що ліквідують РДА і ОДА? Про це заявив керівник Уряду Арсеній Яценюк.

На що Анатолій Ткачук відповів що треба уважно читати Концепцію підписану тим же Арсенієм Петровичем. Там чорним по білому написано, що адміністрації залишаються. Правда у видозміненому образі, у них буде лише функція контролю за дотриманням законності на підпорядкованій території. Для того ми і зібрали вас, щоб ви своїм читачам подавали перевірену інформацію, користуючись перевіреними джерелами – наголосив Анатолій Ткачук.

І він правий, бо це логіка нормальної, розумної людини.

Та ось є деякі обставини, які заважають вірити благим намірам написаного. І не тому що написано погано, а тому що треба щоб у написане вірили не лише в ЗМІ та їх читачі, а й ті, хто ці документи підписує і збирається (?) впроваджувати у життя.

Запитання продовжують надходити. Скористався такою можливістю і автор цього матеріалу:

–         Скажіть, будь-ласка, а політики читають те що підписують? Тоді чому ми чуємо з телеканалів національного рівня, що прем’єр і президент постійно наголошують саме на ліквідації адміністрацій і це є головним повідомленням, а у прийнятій Концепції чітко прописано що ці адміністраціє збережуться. Що пояснювати читачам, хто правий чи неуважний. До того ж візьмемо навіть наші роздаткові матеріали. Ось ваша Концепція у графічному вигляді. Тут адміністрації є , а ось друкований матеріал 16 питань про реформу… тут чітко зазначається, що вони ліквідовуються. І чи не краще проводити такі зустрічі із пресою у два етапи. Перший – перед ухваленням подібних Концепцій і Законів, щоб висловлені людьми пропозиції можна було врахувати у важливих документах, а другий раз-коли всі вони прийняті, ухвалені і підписані, щоб тлумачити вже ЛЕГІТИМНІ норми.тренінг децентралізація (1) тренінг децентралізація (2)

–         Ще одне, чи можна розглядати реформу місцевого самоврядування окремо від адміністративно-територіальної? Адже  навіть у вашій Концепції прописано, що вибори до місцевих органів влади наступні мають відбуватись на реформованих нових територіальних утворенням. Як правило на територіях укрупнених сільрад, нових районів. А які принципи цього укрупнення?тренінг децентралізація (3) тренінг децентралізація (4)

І чи можна вважати початком реформи знищення, наприклад Здолбунівського району, з якого вже “увели” у 13 тисячний Остріг керівництво національним парком, Укрпошту, у 8 ми тисячний Клевань санстанцію, тепер приїхали по ліс для Острозького та Рівненського районів.

На що пан Анатолій дипломатично усміхнувся і сказав, що забагато питань проте відверто поділився бідою нашого політикума.

–         Ви знаєте, як тільки з’являється новий претендент на те, щоб змінити щось в країні в галузі місцевого самоврядування то одразу потрібні такі роботи як наша, але як тільки ці люди отримують високі державні посади вони одразу обростають «нашіптувачами», з якими я особисто навіть не вітаюсь, бо вони нашіптують про те як зберегти і посилити владу конкретній людині, а не дати вільніше дихнути усім громадам, приблизно так відповів експерт.тренніг децентралізація (6)

Виступає Юрій Ганущак

Філософським виявився виступ іншого експерта Юрія Ганущака. Не знаю як себе почували інші учасники тренінгу, а я відчув себе в університеті на кафедрі державного управління під час роботи над дисертацією, але точно не в залі з представниками ЗМІ яким простою мовою пояснюють складні речі. Хоча професіоналізм пана Юрія не піддається жодному сумніву. Він фанат своєї справи!

Знову черга питань-відповідей, міні-дискусія всіх учасників.

Зокрема учасники цікавились наскільки дієвим буде проект ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», де ініціаторами об’єднання є місцеві голови рад, депутати або члени цих же громад. Хто вірить у те, що керівник сільради, яка має зникнути добровільно напише документ про об’єднання його села з іншим. Ми маємо потенційно 9000 противників, а не прихильників цього законопроекту. Експерти у відповідях посилались на польський досвід, аналізували спільно досвід Литви, яка ще в процесі подібних змін. Хоча, автор цієї статті, знову ж таки акцентував на тому, що є ще і досвід Данії.тренніг децентралізація (3)

Житомирсько-Рівненська ситуативна редакція працювала над завданням

тренніг децентралізація (4)

Ще одна команда планує розворот своєї віртуальної  газети

Там аргументом об’єднання виступило два головних мотиви: науково обґрунтований аналіз який містив опис центрів тяжіння торгівлі, концентрації людських ресурсів, виробничих потужностей, обєктів вже розбудованої соціальної сфери та фінансова мотивація тим громадам, які виявлять бажання об’єднуватись в запропонованих і обґрунтованих!!! кордонах нових територіальних об’єднань. Анатолій Ткачук на це сказав, що Данія його улюблена країна і в ній дійсно є багато корисного для переймання досвіду. Головним ефектом який отримала ця країна в результаті подібних перетворень він вважає фінансові додаткові ресурси від укрупнення і дії ефекту масштабу.

Свій варіант об’єднання запропонував Юрій Ганущак, на основі статистичних, соціологічних даних, які були ретельно опрацьовані. Я мав змогу ознайомитись із книгою цього автора «Реформа територіальної організації влади» і можу сказати що робота пророблена ґрунтовна і висновки є обґрунтованими, проте мені ближче методологія американського проекту ЛІНК, яку вони використали для подібних речей у Рівненсько-Волинському субрегіоні.тренніг децентралізація (5)

Поки точились дискусії і робились міні вправи із власне журналістики, які учасникам пропонував всюдисущий Сергій Штурхецький, стало відомо, що:

  1. Президент підписав Указ про призначення Кличка головою Київської міської державної адміністрації. Отже тепер пан Кличко буде суміщати виборну посаду і бути оком государевим. Що з цього приводу говорить нам Концепція шановних експертів? А воно говорить, що в місті все мають вирішувати місцеві ради та їх виконкоми, а государеві очі мають контролювати!! Дотримання законів тими ж таки радами. Отже пан Віталій тепер сам планує, організовує, вирішує і контролює…сам себе?Klychko KMDA

2.Президент збирається сьогодні 26 червня внести свої пропозиції до змін у Конституцію України. Як пише  КоммерсантЪ з посиланням на джерела в оточенні глави держави, губернаторів будуть ОБИРАТИ в регіонах, а не призначати з Києва, будуть розширені повноваження територіальних громад та місцевих рад. Місцеві адміністрації ЛІКВІДУЮТЬ, натомість створять інститут представників Президента в регіонах, яку будуть слідкувати за дотриманням норм Конституції, а також координувати діяльність територіальних органів влади.

А ще цікавить ось таке: Якщо вже оголошена пропозиція про дострокові вибори до місцевих рад, то якщо депутатів оберуть в рамках ДІЮЧИХ територіальних громад, то чи означає це що Концепцією ніхто не буде користуватись ще 5 років на період їх повноважень, чи через рік будуть знову проводити позачергові вибори?

І якщо Концепція вже підписана  і діє, а депутати ВРУ ухвалять зміни до Конституції і місцеві ради хоча б в рамках діючих територіальних кордонів отримають більше прав і фінансових можливостей, то по Бюджетному Кодексу, якщо зміни не внесені за півроку до прийняття нового бюджету країни, то бюджет складається на діючих нормах. Чи означає це що в новий рік з новими правами і додатковими обов’язками але без додаткового фінансування?

Кому цікаво можете почитати ще більше тут: Місцеве самоврядування:варіанти для України.

Про участь координатора ЗЕОНа в подібній зустрічі у Києві читати тут.

Коментарі віце-премєра Гройсмана щодо реформи.

тренніг децентралізація (1)

А тим часом обговорення будуть тривати. Тепер вже ініціатив Президента, які сподіваємось враховують напрацювання своїх радників.  Так, на виконання розпорядження голови Рівненської обласної ради Михайла Кириллова від 23.05.2014 № 171 «Про проведення виїзних семінарів з обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» 26 червня 2014 року відбудеться семінар на тему: «Обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» за участю голів районних рад, районних державних адміністрацій, міських голів, представників органів місцевого самоврядування всіх рівнів, жителів територіальних громад, громадських організацій (11.00 год., м.Рівне, майдан Просвіти,2, великий зал).

Микола Орлов



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети