Порядок подання заяви про прийняття спадщини
Щоб оформити право власності на спадкове майно необхідно прийняти спадщину. Для прийняття спадщини або для відмови від прийняття спадщини законом встановлено шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця.
Із заявою про прийняття спадщини або з відмовою від прийняття спадщини, можна звертатись до будь-якого нотаріуса. Подібну заяву спадкоємець подає особисто або поштою направляє на адресу нотаріуса, проте в цьому випадку його підпис має бути обов’язково засвідчений іншим нотаріусом, сільською чи селищною радою. Законодавством заборонено подання заяви про прийняття спадщини або про відмову про прийняття спадщини не особисто, а представником спадкоємця (по довіреності). Заява подається нотаріусу нотаріальний округ якого знаходиться територіально там же, де і знаходиться остання місце проживання померлого. При зверненні до нотаріуса про прийняття чи неприйняття спадщини подаються наступні документи:
- Паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, яка звернулась із заявою;
- Свідоцтво про смерть спадкодавця;
- Документи, що підтверджують ваш з померлим родинний зв’язок: свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб (яке може знадобитися, якщо Ви змінювали своє прізвище);
- Заповіт (при наявності);
- Довідку, яка підтверджує постійне місце реєстрації та проживання померлого.
Якщо спадкоємець із поважних причин не звернувся із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, він може звернутися в суд з позовом. Суд може визначити додатковий строк для прийняття спадщини. В законі немає вказівок на те, які причини пропуску терміну слід вважати поважними. Судова практика такими причинами вважає хворобу спадкоємця, перебування в тривалому закордонному відряджені, обставини військового часу та інше.
За письмовою згодою спадкоємців, які вчасно прийняли спадщину, можливе включення до видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємців, котрі пропустили термін на її прийняття. В такому випадку не вимагається звернення до суду для продовження терміну на прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї.
Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подавати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.
Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.
Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Приватний нотаріус
Здолбунівського районного нотаріального округу
Банацька Ганна Степанівна
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.