Політичне питання пільгового перевезення

Пільгове перевезення здолбунівчан декілька раз на рік виникає в інформаційному просторі. То демобілізованих АТОВців не везуть маршрутчики, то пенсіонери знову хочуть на Рівне безкоштовно, то Здолбунів -Експрес з’їдає бюджетні гроші за перевезення космічної кількості пасажирів.

2016 рік пройшов на Здолбунівщині БЕЗ виділення бюджетних коштів на пільгове перевезення маршрутками, окрім Здолбунів-Експрес по місту, залізничним транспортом. Право залишилось, а кошти ДЕРЖбюджет на його використання не виділив. Маршрутчики самостійно вирішили кого вони будуть возити безкоштовно за свої кошти, залізничники возили всіх, хто має право згідно законодавства. Однак звернулися з проханням виділити місцеві кошти які б частково відшкодували пільговий проїзд до всіх РДА та ОМС області.prohrama-pilhovyky-3

РДА підготувало відповідну програму відшкодування, яка буде подана на чергову сесію районної ради. І якщо в інших районах це питання суто економічне в т.ч і у Рівному, сесія Рівнеради легко “прокатила” це питання і залишила залізницю з нічим, то для Здолбунівського району це питання може стати політичним.

Як повідомляє 7 днів: Щойно депутати Рівнеради відхилили питання про надання субвенції залізниці за перевезення залізничним транспортом рівненських пільговиків.

Вони розсудили, що це клопіт державного бюджету. Йдеться про суму 400 тисяч гривень. Подібні звернення про субвенції для залізниці з місцевих бюджетів нині розглядаються в усіх районах, повідомив на сесії секретар Рівнеради Сергій Паладійчук.

Голова фракції «Батьківщини» у Рівнераді Галина Кульчинська зауважила, що з центральних ЗМІ відомо про надвисокі зарплати менеджерського складу Укрзалізниці, тому навряд чи такі вливання з місцевих бюджетів є доречними.

Чому політичним? Та тому що Здолбунів – місто залізничників, залізниця – займає важливе місце в економіці краю тому чи легко буде відмовити депутатам райради буде видно на сесії.

Однак чи потрібно суто економічне питання перетворювати у політичне?

Якщо район має кошти відшкодовувати пільговий проїзд, то потрібно а) вивчити пасажиропоток різними видами транспорту б)співставити популярність видів транспорту в)оцінити ефективність для пасажирів за кожну витрачену гривню відшкодування

З цим є складності, тому що: а) обліку пасажиропотоку немає і якщо він якійсь приблизний і є то перевізники не зацікавлені його показувати б)економіка повинна залишатися економікою

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ передбачає використання коштів місцевого бюджету для МІСЦЕВОГО розвитку, але ДЕРЖбюджет все частіше зазирає у місцеву казну і робить цек все найстійлівіше. Особливо в кінці року і при плануванні нового бюджету.zarplata-ukrzaliznytsya

Ну і аргумент про зарплату керівнику Укрзалізниці є психологічно чутливим. На одній вазі місячна зарплата 1 людини і річне перевезення всіх пільговиків району…

Ольга Ферар



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети