Підсумки ЗНО на Рівненщині очима спостерігачів

ZNOГромадянська мережа «ОПОРА» завершила кампанію моніторингу зовнішнього незалежного оцінювання на Рівненщині, яке тривало з 3 по 27 червня. Спостерігачі організації контролювали дотримання абітурієнтами правил проходження ЗНО та перевіряли якість роботи персоналу пунктів тестування у Рівному, Сарнах, Кузнецовську, Дубровиці та Дубно. Спостереження велося під час тестування з хімії, української мова та літератури, іноземної мови, математики, географії, історії України та біології. Загалом ОПОРА забезпечила спостереження на 25% пунктів тестування області. 

Недопуск на пункт тестування

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували дві основні причини недопуску та позбавлення абітурієнтів права роботи над тестовими завданням. Головною з них є відсутність необхідних документів, а саме – сертифіката, паспорта чи свідоцтва про народження. Загалом, на Рівненщині спостерігачі зафіксували 12 випадків недопуску абітурієнтів на пункти тестування через брак необхідних документів. Найбільше таких випадків зафіксовано під час тестування з української мови та літератури – 8 разів. По 2 рази абітурієнти хотіли потрапити на ПТ без необхідних документів під час тестування з хімії та історії України. Також спостерігачі зафіксували ряд випадків, коли абітурієнти приходили здавати тестування не у той день. Під час тестування з історії України у Рівненській ЗОШ №23 абітурієнтка прийшла складати тестування не 19 червня, а на день пізніше – 20 червня. Абітурієнтку не впустили на ПТ.

«Технологічна перерва» та порушення абітурієнтами правил проходження ЗНО

Нововведенням ЗНО-2013 є запровадження «технологічної перерви», яка оголошується в аудиторії під час роботи абітурієнтів над тестовими завданнями. Під час «технологічної перерви» представники Державної служби охорони перевіряють абітурієнтів металодетекторами на наявність допоміжних технічних засобів (телефонів, інших засобів зчитування та зберігання інформації). Перерва використовується для контролю за дотриманням правил та процедур проходження ЗНО учасниками тестування. Час, відведений на «технологічну перерву», додається до загального часу роботи над завданнями. Абітурієнтів у яких під час перевірки знаходили мобільні телефони позбавляли права продовжувати роботу з тестами. Металодетектори в області застосовувалися під час усіх тестувань, окрім математики.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували 4 випадки, коли під час «технологічної перерви» абітурієнтів позбавили права продовжувати роботу з тестами. Три випадки зафіксовано на тестуванні з української мови та літератури, а ще один під час тестувань з хімії. Окрім випадків, коли в абітурієнтів знаходили телефони під час «технологічної перерви» були зафіксовані випадки, коли абітурієнти безпосередньо в аудиторії намагалися скористатися мобільними телефонами з метою покращити власні результати. Зокрема, під час тестування з географії у одній з аудиторій Рівненської ЗОШ №13 інструктор помітили як одна з абітурієнток користується мобільним телефоном, який вона вклала у тестовий зошит. За порушення процедури тестування її видалили з пункту тестування.

Спостерігачами також були зафіксовані спроби учасниками ЗНО надати та одержати допомогу, спілкування під час тестування. Так, під час тестування з біології у Дубровицькій ЗОШ №2 в аудиторії №4 абітурієнт, який сидів за робочим місцем №8 підіймав свій тестовий зошит і пальцем показував на питання, а абітурієнтка, що сиділа за робочим місці №4 кивком голови давала зрозуміти, який варіант відповіді правильний. Абітурієнтам було зроблене попередження.

Помилки та порушення персоналу пунктів тестування

У Рівненській області зафіксовано належний рівень підготовки персоналу пунктів тестування, які проводили незалежне оцінювання. Помилки та порушення, які все ж таки зафіксували громадські спостерігачі, загалом не впливатимуть на визначення результатів оцінювання знань учасників. Основним порушенням є використання персоналом мобільних телефонів під час тестування, що заборонено процедурою.

Ще одним порушенням процедури є роздача учасникам зошитів із тестовими завданнями ще до закінчення роботи над тестом у цілому пункті. Негативних наслідків вдалося уникнути завдяки спостерігачам, які попереджали порушення. Також спостерігачі зафіксували випадки невідповідального ставлення інструкторів до свої обов’язків. Під час тестування з біології у Дубровицькій ЗОШ №2 інструктор з аудиторії №4 читала художню книгу. Цей факт зафіксовано уповноваженою особою, інструктор написала пояснення.

Найсерйознішим порушенням персоналу є те, що на окремих пунктах тестування чергові дозволяли, щоб у туалетах одночасно знаходилося більше одного абітурієнта. Зокрема, такий випадок зафіксовано 19 червня у Рівненській ЗОШ №9 під час тестування з історії України. Варто наголосити, що одночасне перебування більше одного абітурієнта у туалеті може сприяти отриманню допомоги при складенні тесту.

Сприяння роботі громадських спостерігачів

Загалом, спостерігачі ОПОРИ не зафіксували випадків перешкоджання їхній роботі персоналом пунктів тестування. Попри те, організація зауважує тенденції, що не сприяють повноцінній кампанії спостереження. Під час нестандартних ситуацій адміністрація ПТ дбає більше про відсутність зауважень з боку спостерігачів ніж про попередження чи усунення порушень з боку учасників та персоналу. Спостерігачів ОПОРИ намагаються переконати, не фіксувати порушення у Протоколі про завершення процедури тестування. Зокрема, такий випадок зафіксовано у Рівненькій ЗОШ №9. Уповноважена особа намагалася переконати спостерігача у тому, що одночасне відвідування вбиральні декількома абітурієнтами не є порушенням.

Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРАВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети