Освіта може бути Іншою
Розповідає Віктор Місюра:
“Минуло вже більше тижня від закінчення табору, а емоції ще й досі вирують, а близькі мені люди продовжують запитувати, що ж то за захід такий відбувся і в чому його суть?
З 18 по 28 листопада мені, як представнику ГО «АЦРМ «ЗЕОН», пощастило взяти участь в навчальному таборі “DIALOGUE BOX: Підходи та практики з молодіжнихпроектів для порозуміння та діалогу. Молодіжна робота та проектний менеджмент для молодіжнихорганізацій – європейськіпідходи та практики”, який проведено організацією «Інша Освіта» в рамках проекту “Сприяння плюралізму та діалогу в українському суспільстві”, що реалізується Фондом Східна Європа за підтримки ChildFundDeutschlande.V. та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.
Сам табір складався з двох частин : перша – в неймовірній за емоціями та краєвидами місцевості в горахКосівщини (село Бабин), де нас гостинно прийняла Хата-Майстерня та друга – в не менш вибухоемоційному «Теплому місті», як його ще називають, Івано-Франківську.
Щодо учасників табору, то у всіх – від першого дня і до закінчення – виникало питання, чому саме їх відібрали, чим саме вони заслужили таку можливість, адже майже всі з різних регіонів країни, всі мають абсолютно інші думки на ті чи інші речі/події і займаються абсолютно різною діяльністю. Але в тій різноманітності і була сила тренінгу! Ця різноманітність не тільки не розділила людей на певні «касти», а навіть навпаки, – згуртувала в один єдиний «організм».
І дійсно, тренінги проходили за новою для багатьох методикою – «Активації потенціалу різноманітності в тренінгах» через різноманітніOpenspace (відкритий простір для думок),BarCamp (обмін існуючим досвідом) та інші цікаві методики, де фасилітатори (посередники, тренери) або ж самі учасники задавали напрямки думок, обговорень та хід тренінгових днів.
Щодня інша тема, щодня цікавіше і насиченіше, аніж було дня попереднього, хоча в кінці кожного дня здавалося, куди далі? – мозок розпирало новими знаннями та ідеями, лише встигай їй занотовувати.
Велику роль в неймовірній крутості цього табору відіграла Хата-Майстерня, яка ніби генерувала позитивну енергію в цікаві ідеї. Недарма в Хаті вірять, що там витає синергія, де основним принципом є 1+1=3.
Серед тем, що були охоплені в рамках проекту, це: громадянське суспільство та участь молоді; громадянська та політична освіта, молодіжна робота в європейському розумінні, проекти та креативність; пріоритети та час в проектному менеджменті(тайм-менеджмент), івент-менеджмент та менеджмент культурних проектів, особливості роботи з сільською молоддю, міжнародні молодіжні проекти, фінансовий менеджмент та урбаністика в сучасному житті.
Так, неабияке враження в рамках дня тайм-менеджменту справила гра «Життя як проект» – навчальна гра, яка вдосконалює навики управління часом. Поринаючи в неї, важко відлучитись навіть на секунду, адже поруч з тобою команда з спільним проектом,поруч – мільйон справ, які потрібно зробити за день, – кожна секунда стає на вагу золота…
Також дуже цікавим видався день, що мав назву «Особливості роботи з сільською молоддю» – в рамках дня ми мали змогу спуститися з гір та вести діалоги місцевими жителями на такі питання як: що жителі цінять в своєму селі, які в селі є ресурси, що хочуть розвивати та про можливу співпрацю. Нашій групі пощастило завітати до сільської ради села, де якраз проводив своє перше засідання виконком на чолі з сільським головою та секретарем. Чудові, щирі люди, в яких «руки горять» розвивати село, та поки знань, вмінь та навичок не достатньо для успішного реалізації задумів. Тому нашими групами було запропоновано ряд пропозицій як жителям, так і Хаті щодо подальшої плідної співпраці. Будемо надіятись, що «крига скресне».
До речі, аналогічний стан справ є майже в кожному селі України (правда не в кожному гори під боком), але напевне, є інші переваги. Тому не потрібно чекати, поки хтось інший прийде і зробить вам краще – потрібно починати з себе та з свого оточення – та змінювати світ на краще!
В цей же день змогли побувати в музеї Богдана Петричука. Величезна колекція народного одягу, неймовірних вишивок, прикрас та іншого добра. Раджу всім хоч раз побачити то все на власні очі, і як мінімум придбати одну з вишитих сорочок/блуз (тих, які можна).
Так як в Хаті зібрались активісти та неповторні особистості зі всієї країни, то вечори наші, поза рамками проекту, теж були незабутні! «Баркемпи» та «оупенспейси» не припинялись ні на секунду! Серед наших актівітіз найбільше запам’ятались майстер-класи з аргентинського танго білоруських та польських народних танців, традиційних українських танців (виявляється наш народ дуже багатий на танцювальну культуру – ми отримали майстер-класи з українського вальсу, дніпропетровських та гуцульських народних танців(«Голубка» – це щось!), вечори арт-терапії та пошуку внутрішньої енергії, вечори співанок та вареників,літературний вечір, вечори кінофільмів та різноманітних ігор.
Вночі, здавалося б, всі мали б відпочивати, проте цього не було і Хата «жила» і вночі – хтось в одному кутку(кімнаті) продовжував грати ігри, хтось в іншому – вів задушевні бесіди, ну а хтось в третьому – працював над роботою, навчанням, проектами. Тому на сон часу не вистачало)
Велику увагу також слід приділити вправам та заходам по тімбілдінгу. Це різного роду руханки, енерджайзери, вправи, які важко зробити, якщо працюєш не в команді. Ну і звісно, що може сильніше згуртувати команду, як не спільний похід в гори… чи колективне варениколіпіння.
Окремих рядків потребує розповідь про Івано-Франківськ. Важко описати словами, на скільки «теплим» виявилось це місто, яке нам презентували представники ГО «Тепле місто», які не на словах, а на реальних проектах показали, що створюють прогресивне, сучасне місто, в якому хочеться жити або хоча б повертатись сюди знову і знову.
Серед проектів найбільше вразили «UrbanSpace 100»- перший в Україні громадський ресторан, прибуток якого направляється винятково на реалізацію проектів розвитку міста! (випадково чи ні потрапили на репетицію гурту «Пенсія» в цьому закладі, де змогли досхочу наспіватися та «наволатися на повну глотку» – не дарма одне із гасел гурту «Як умієм – так і пієм», «UrbanSpaceRadio» – радіо , яке працює при громадському ресторані, крутить дуже хорошу музику, та спілкується з розумними, цікавими людьми, яким є що сказати, і ні секунди реклами, проект «Візуального стилю міста» – про який краще глянути відео: https://vimeo.com/94954902, проект «Вивіски» – що допомагає створювати візуально привабливі вивіски зі збереженням естетики та архітектурних особливостей будівель та ще багато-багато чого.
Дякую величезне команді Іншої освіти та всім, хто причетний до організації табору, тренерам Максиму Степанову, Вікторії Феофіловій, Ользі Дятел, Наталі Трамбовецькій, Каріні Фурсі, Валерії Шварц-Грегер, Альоні Каравай та всім хто нас надихав та мотивував весь той час!
Також, просто неймовірно велике дякую для всіх учасників табору! Ви всі круті по-своєму! Надіюсь на співпрацю, спільні проекти та зустрічі уже найближчим часом! І починаймо «рулити»!”
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.