Особливості третьої хвилі мобілізації: хто, коли, куди
Третя хвиля мобілізації, яка відбуватиметься відповідно до указу Президента «Про часткову мобілізацію» від 22 липня, буде набагато масовішою, ніж попередні дві хвилі. Упродовж 45 днів планують мобілізувати техніку та людські ресурси для того, щоб поповнити бойові військові частини, які перебувають в зоні бойових дій. Мобілізація може зачепити навіть тих юнаків, які ніколи не служили в армії.
Мобілізація – не призов
Не варто плутати мобілізацію із військовим призовом. За словами т.в.о. Львівського обласного військового комісара Олександра Тіщенка, третя хвиля мобілізації – це поставка техніки та людських ресурсів до військових частин, які будуть вказані у директиві, що надійде до військкоматів.
Для потреб армії на підприємствах мобілізовуватимуть техніку, яка може допомогти військовим під час бойових дій – автомобілі, автобуси, спеціалізовану техніку.
Тіщенко закликав підприємства надавати армії тільки справну техніку, адже в зоні бойових дій бойовики обстрілюють усі машини, які рухаються зі швидкістю меншою, ніж 100 км/год.
Називати цифри мобілізації у час, коли Україна перебуває фактично у стані неоголошеної війни з Росією ніхто, звісно ж, не буде. Однак, як зазначив начальник відділу обліково-мобілізаційної роботи Ігор Сизонов, кількість мобілізованих під час третьої хвилі буде набагато більшою, ніж під час двох попередніх хвиль, разом узятих.
Хто не підлягає мобілізації
Головний військовий комісар Львівщини пояснив, що, згідно із статтею 23 закону «Про мобілізацію», мають право бути звільненими від мобілізації особи, які мають більше п’яти дітей, яким ще не виповнилося 16 років. Втім, за словами Тіщенка, районні військові комісари не будуть призивати чоловіків, на утриманні яких є більше трьох неповнолітніх дітей. (відповідні зміни підписав і Президент-прим.ЗС)
Крім того, керівники підприємств можуть «забронювати» особливо важливих працівників призовного віку, які працюватимуть в тилу.
«Якщо підприємство сплачує в бюджет міста 70 млн грн, то ми будемо йти назустріч таким керівникам», – зазначив Тіщенко, пояснивши, що мобілізація проводитиметься таким чином, щоб не знекровлювати економіку в тилу, адже під час воєнних дій комусь також потрібно працювати на підприємствах.
Хто підлягає мобілізації
Люди, які служили в армії, підлягають обов’язковій мобілізації. Крім того, за словами Тіщенка, мобілізовуватимуть тих юнаків, які були визнані непридатними для служби в армії, однак не мають серйозних проблем зі здоров’ям. Такі особи ще раз проходитимуть медкомісію.
Люди, які не служили в армії, (ті, хто закінчив військову кафедру і отримав звання «молодший лейтенант» запасу) зазвичай мають таку військово-облікову спеціальність, яка відповідає цивільній освіті – будівельник, юрист.
«Ми намагаємося підбирати людей в частини за військово-обліковими спеціальностями (ВОС). У кожній частині є перелік ВОСів – зв’язківці, стрільці, водії, бухгалтери», – зазначив начальник відділу обліково-мобілізаційної роботи Ігор Сизонов.
Крім того, будуть набирати людей з вищою освітою, які не мають військової підготовки. У військових частинах зараз затребувані бухгалтери, програмісти, кухарі.
«Бухгалтерів зараз не готують у військових навчальних закладах. Ми набираємо бухгалтерів-солдатів. Потрібні і програмісти, оскільки рівень технічного забезпечення значно виріс», – зазначив Сизонов.
Дівчат також набиратимуть за певними військово-обліковими спеціальностями – медики, психологи, кухарі.
Непідготовлених на схід не відправлятимуть
Усі мобілізовані обов’язково проходитимуть 10-денну підготовку та бойове злагодження вже безпосередньо на полігонах, де прийматимуть присягу на вірність Україні. Час проходження бойового злагодження залежатиме від військово-облікової спеціальності бійців.
«Українській армії потрібні добровольці, які розуміють куди вони йдуть і за чим вони йдуть. Але ми мобілізовуватимемо всіх, хто підлягає цьому згідно із законом. Якщо ми сьогодні не зупинимо агресію на сході, то завтра нам доведеться зупиняти її під Львовом», – зазначив начальник відділу мобілізаційної роботи Сизонов.
22 липня Верховна Рада України ухвалила закон про затвердження указу Президента України Петра Порошенка «Про часткову мобілізацію». За нього проголосували 232 народних депутати. Ним передбачається, що до зони АТО поїде третя хвиля військовозобов’язаних. Часткова мобілізація дозволить залучити ще 15 бойових частин та 44 частини бойового забезпечення.
СКІЛЬКИ ПРИЗВУТЬ. Відповідно до рішення глави держави третя хвиля мобілізації дозволить додатково поповнити нашу армію на 15 бойових частин і 44 частини бойового забезпечення для обслуговування потреб фронту.
Точну чисельність тих, хто «встане під рушницю», в Міністерстві оборони не називають. «Це інформація обмеженого використання», – говорить начальник відділу впровадження служби в резерві мобілізаційного управління Міноборони України Михайло Щербина. Іншими словами -державна таємниця, розголошення якої в разі чого може зіграти на руку ворогові.
Однак якщо військовою частиною називають полк або бригаду, то в них входять 1 і 3,5 тисячі бійців, і мова, в будь-якому випадку, йде про десятки тисяч українців. Досить згадати, що при першій черзі в Збройні Сили закликала 20 тисяч людей, ще 20 тисяч – до складу Національної гвардії.
Втім, як підкреслюють у військовому відомстві, кількість призовників буде пропорційно розподілено по всіх областях України, включаючи Донбас (немає в списку тих, хто підлягає мобілізації, лише АР Крим). «Такого, що десь піде воювати більше, а десь ні, не буде», – запевняють представники Міноборони. Найближчим часом кожна область отримає «зверху» план, на підставі якого й буде здійснювати призов.
На все про все у регіональних військкоматів 45 днів. Так написано в законі.
КОГО ПРИЗВУТЬ. У Міністерстві оборони запевняють, що, як і колись, основну увагу буде приділено військовим фахівцям, які мають реальний досвід бойових дій або відповідну освіту. Їм варто чекати повістку в першу чергу.
Але при цьому великі потреби у фронту і в «спеців», що забезпечують роботу військових частин, тилу – водіїв, механіків, ремонтників тощо.
Звичайно, мови про те, щоб відправити на фронт 18-річних «строковиків», немає. Але тим, хто залишив стіни вишу з військово-обліковою спеціальністю у квитку, варто в найближчий місяць заглянути в поштову скриньку, щоб перевірити, чи не згадав про нього воєнком. «Можливо, будуть призвані військовозобов’язані, які не служили в армії і не мають відповідної військової підготовки. Це військовозобов’язані другої категорії, які передані в запас після досягнення 25-річного віку, а також пройшли підготовку на військових кафедрах вишів», – розповідає заступник начальника відділу впровадження служби в резерві мобілізаційного управління Міноборони Олександр Правдивець.
Ще одне нововведення «третьої хвилі» мобілізації – збільшення максимального віку потенційних солдатів і офіцерів до 60 років. Правда, як запевнив журналістів полковник Щербина, це не означає, що в армію «тепер і дідусів призвуть», це означає, що якщо «дідусі» виявлять бажання стати на захист Батьківщини – Міноборони відтепер може офіційно дати їм статус військовослужбовців з усіма правовими наслідками, що випливають – компенсаціями, пільгами,медичним обслуговуванням тощо.
До речі, як розповідають у міністерстві, таких добровольців вистачає: іноді захищати цілісність і незалежність України йдуть цілими сім’ями – і батько, і син.
ХТО ПІДЕ НА ПЕРЕДОВУ. Всі новопризвані в українську армію в обов’язковому порядку будуть проходити попередню підготовку і навчання, і тільки потім приступати до несення служби – в онучах і прямо з військкомату ніхто під вогонь терористів не поїде.
«Ніхто не буде відправлений у зону антитерористичної операції без відповідної підготовки», – підкреслює Олександр Правдивець.
Втім, і тут же – на лінію вогню відправлять тільки військових спеців.
«Повторюся, в першу чергу туди призиватимуться військовозобов’язані першої категорії, які пройшли підготовку в збройних силах України і мають військово-облікові спеціальності. Але, повторюся, і вони не поїдуть без відповідної підготовки. Тобто всі, хто буде призиватися, будуть направлятися спочатку внавчальні підрозділи», – додає представник Міноборони.
ДОНБАС І КРИМ.
Ще один «болючий» момент цієї мобілізаційної кампанії – заклик в Донецькій і Луганській областях. Військкомати там часто захоплені терористами, і здійснити заклик в повному обсязі навряд чи можливо, – визнавали в бесіді з «Сегодня» представники місцевої влади.
«Там (на Донбасі – Авт.) Зараз вирішується питання відновлення роботи військкоматів», – говорить Правдивець. А отже, поки їх робота налагоджена не буде, основний упор в Донецькій і Луганській областях буде робитися не на виконання підготовленого центром мобілізаційного плану, а на бажання добровольців. Тим більше, що у військовому відомстві визнають, що батальйони територіальної оборони, такі як «Айдар» або «Донбас», успіхів домагаються.
Піти в українську армію добровольцями, до речі, можуть і бажаючі з Криму. Так, автономна республіка не згадується в указі, для неї не буде мобілізаційного плану, там не працюють військкомати, але якщо є бажання захистити Україну – кримчанам можна звернутися в будь -який військкомат «на материку».
РОБОТА І ГРОШІ.
Закон гарантує збереження робочих місць за тими, хто буде мобілізований. У Міноборони визнають, що після першої хвилі було досить багато випадків, коли недбайливе начальство намагалося якось порушити права відправилися на фронт, зараз таких випадків практично не фіксується. При цьому в Міноборони діє «гаряча лінія», на яку можуть звернутися військовослужбовці. «Відстежує» збереження робочих місць і Міністерство праці та соціальної політики – разом з військовими вони навіть проводять рейди, відстежуючи ті підприємства, звідки були мобілізовані захисники Батьківщини.
Не варто забувати, що передбачає служба і грошовий заробіток. Відповідно до постанови Кабміну від 9 квітня, військовослужбовцям, які покликані на службу під час мобілізації на особливий період, передбачено «грошове забезпечення в порядку і розмірах, встановлених для осіб офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом».
А тим, хто воює безпосередньо в зоні АТО – за указом Міноборони покладається ще й особлива премія – у розмірі 100% від місячного забезпечення.
У ЧОМУ ВОЮВАТИ. Не менш проблемний момент – постачання майбутніх добровольців. Історії про те, що родичам або волонтерам доводиться закуповувати бронежилети та обмундирування, з’являлися в пресі, в соціальних мережах і блогах з самого початку ще першої мобілізації.
У військовому відомстві визнають: так, «впродовж останніх років через обмежене фінансування потреб Збройних сил України, закупівля засобів індивідуального бронезахисту не здійснювався і їх запаси не створювалися», – наголошується в повідомленні прес-служби Міноборони.
Але при цьому міністерство запевняє, що зараз ситуація нормалізується: майже щодня армії надходить 250 бронежилетів, які негайно передаються в зону АТО, налагоджено виробництво українських «броників» «Корсар-4», завершена процедура закупівлі більш 24 комплектів польового обмундирування, 32 з гаком тисячі військових черевиків. «У військових таборах створені запаси продовольства … Під час виконання завдань у відриві від основних сил військовослужбовці забезпечуються сухими пайками», – запевняють у прес-службі МО.
ЩО ЗАГРОЖУЄ ДЕЗЕРТИРАМ. При цьому в Міноборони нагадують, що якщо вам все ж прийшла повістка, але ви з якихось причин ухилилися від мобілізації – то результат може бути тільки один: кримінальне покарання. За статтею 336 Кримінального кодексу України – «Ухилення від призову за мобілізацією» – передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк віддвох до п’яти років.
Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та іншими нормативно-правовими актами України.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:
1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.
2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.
4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)
Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.
Права військовозобов’язаних під час мобілізації:
1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.
2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку
3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.
4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.
5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців
6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.
7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.
8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Джерело: http://www.i-law.kiev.ua/?p=1049
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.