Органічна ферма: частина 1

Як правильно влаштувати власну екоферму .  Прибуток ферма почне приносити через 1,5 року

Органічне землеробство – дуже популярне явище в Європі.Потихеньку приживається воно і в Україні: у нас є магазини, що продають тільки екотовари, а у великих торгових мережах супермаркетів неважко знайти овочі,фрукти, зелень і ягоди, на яких є позначка “органічні”. Коштують такі корисності в півтора-два рази дорожче звичайних своїх побратимів, вирощених за допомогою пестицидів і нітратних добрив. Що, відповідно, в рази збільшує заробітки тих, хто ці овочі-фрукти вирощує. “Сегодня” з’ясувала, як організувати свою екоферму, що на ній вирощувати і де збувати продукцію.

1_07

РОДЮЧА ЗЕМЛЯ ПОДАЛІ ВІД МІСТА

Також паралельно майбутньому фермеру потрібно зареєструватися як підприємець (ФОП).

Щоб вирощувати органічні овочі та фрукти, потрібно знайти підходящу ділянку землі іукласти з його власником договір про оренду. “Бажано вибирати ту ділянку, яка або ніколи не використовувалася для землеробства, або за останні 10 років при її використанні застосовувалося мало хімічних пестицидів (про це можна запитати місцевих жителів), – говорить фермер Віталій Васянович. – Ділянку краще шукати за містом, подалі від жвавих трас, шкідливих виробництв і тваринницьких ферм. Сама грунт повинен бути наближеним до чорнозему – він найбільш родючий. В ідеалі біля поля повинен бути або колодязь, або свердловина“.

При виборі поля потрібно враховувати не тільки екологію району та імовірну чистоту землі, а й відносну близькість (10-15 км) великого райабо облцентру. Не забуваємо і про вартість оренди. У різних районах країни вона може відрізнятися – від 500-800 до 2000-3000 грн за гектар (за весь сезон). За словами Віталія Васяновича, для органічного землеробства підходить поле від 1 гектара (100 соток).


БУР’ЯНИ і РОЗСАДА

“В першу чергу треба позбавитися від бур’янів. Для цього навесні землю переорюють і на ділянку висаджують жито, яка добре росте і “душить” бур’яни, – пояснює глава ферми “ВіллаТроянд” Юрій Сергєєв. – На початку осені жито прибирають міні-комбайном. В середині осенівесь сухостій на ділянці випалюють і землю удобрюють коров’ячим гноєм або перегноєм з біовідходів. Якщо гній можна купити (50 кг коштують 30-60 грн), то справжній перегній можна отримати тільки з ями з біосміття. Навесні ділянку рихлять на глибину 10-15 см невеликим трактором зі спецплугом“. Оранка, а також збирання жита комбайном обійдеться в 15-30 грн за сотку. До другої весни фермеру потрібно визначитися, які культури вирощувати. Початківцям Юрій рекомендує вибрати “борщовий набір”: буряк, картопля,капуста, морква і цибуля (можна додати помідори і огірки). Їх простіше вирощувати, вони дають гарний врожай і добре зберігаються. Посівний матеріал – розсаду, коренеплоди та насіння – краще купувати в профільних аграрних інститутах, що видають на них документи, де вказано, що вони не гібриди і без ГМО. Розсада може коштувати 2000-3000 грн.


КУПІВЛЯ ТЕХНІКИ І СЕРТИФІКАТІВ


“Після того як фермер визначиться з біопрепаратами, які він буде використовувати для боротьби з шкідниками і хворобами, потрібно купити міні-трактор з підвісними плугами, – пояснює Юрій Сергєєв. Без нього ніяк: сім’я з трьох осіб, навіть за умови залучення двох-трьох робітників, ефективно гектар землі не обробить. До того ж трактор зі спеціальними плугами не тільки спушує землю, а й може її підгортати, а також видаляти бур’яни“. Коштує такий агрегат 35-45 тис. грн.

Наступний етап – отримання сертифіката відповідності на землю і добрива, насіння,саджанці, біопрепарати від шкідників і на продукцію. Такий сертифікат може видаватися, за словами юриста ЮК “Олексій Пуха і партнери” Олександра Козакова, приватнимиукраїнськими та іноземними компаніями, у яких є міжнародна акредитація на правопроводити органічну сертифікацію. Сертифікати відповідності на землю і технології виробництва, видані такими компаніями, визнаються не тільки в Україні, а й за кордоном.Перевіркою якості продукції займається Держсільгоспінспекція.

“Спочатку фермер звертається до нас з проханням про сертифікацію, – говорить директоркомпанії “Органік стандарт” Сергій Галашевський. – Ми висилаємо йому норми і вимоги до органічного виробництва за стандартами ЄС. Якщо людина впевнена, що зможе їхвиконувати, ми підписуємо договір і починаємо процес сертифікації. Наш інспектор на місціперевіряє все, що має відношення до процесу виробництва: історію поля за останні три роки, документи на посівний матеріал, добрива та біопрепарати. Якщо все відповідаєвимогам, ми видаємо сертифікат. Але статус “органік” продукція отримає тільки на другий-третій рік сертифікації за умови дотримання вимог. Якщо є порушення, то їх потрібно будевиправляти”. Сертифікат доведеться оновлювати щороку, він коштує 5400-10 000 грн.


ЗБИРАЄМО УРОЖАЙ І ПРОДАЄМО


Для проведення посівної, висадки розсади, а потім і для збору врожаю, фермеру напевне знадобиться допомога кількох робітників. Платити їм можна як погодинно (10-15 грн на годину), так і за кількість зібраних кілограмів. Наприклад, по 1-2 грн за кг. Оскільки урожай з липня доведеться збирати постійно протягом декількох місяців, працівникам потрібно будеплатити в середньому 3000-3500 грн. Гроші на зарплату необхідно заздалегідь закласти встартовий бюджет.

Після збору овочі фасують в дерев’яні коробки, які доведеться або купувати (коштують 15-20 грн штука), або майструвати самостійно.

Для кожної партії продукції фермер з покупцем складає договір купівлі-продажу. Такожфермер кожну партію повинен відвезти у ветлабораторію. Як розповіли нам в одній зі столичних ветлабораторій, тут зразки продукції, відібрані співробітниками, проходять аналізина вміст нітратів. Крім того, вимірюють радіаційний фон овочів і фруктів, а також визначають, чи немає на плодах бруду, помятостей, вологи або цвілі. Також працівникилабораторії звертають увагу на колір, аромат і смак. Проводяться такі аналізи протягом 10-15 хвилин і коштують копійки: аналіз партії овочів одного виду до 50 кг коштує 1,54 грн, а до 100 кг – 2,76 грн.

За словами Юрія Сергєєва, при вдалих погодних умовах, середньої врожайності таправильному зберіганні можна заробити від 40 до 70 тис. грн чистого прибутку за сезон. Алепри цьому за перші півтора року в екоферми доведеться вкласти близько 150-180 тис. грн.


ПРАВИЛЬНИЙ ПОЛИВ


Після посіву і всхода овочів грядки один-два рази підгортають і позбавляють від бур’янів.Після цього на ділянці встановлюють системи поливу. Для зволоження поля можна використовувати як систему крапельного зрошення, так і звичайні розбризкувачі. Водудоведеться подавати з колодязя або свердловини за допомогою насоса (коштує 6000-8000грн). Якщо свердловини немає, її доведеться пробити на глибину 5-10 м (коштує це 250-270грн за метр).

Найоптимальнішим фахівці називають використання крапельного зрошення – в цьому випадку вода витрачається з максимальним ефектом. Таку систему поливу можна купити як через інтернет, так і в спеціальних магазинах. У неї входять водозабір, вузол підготовки,фільтри, мережа магістральних, розподільних і поливних трубопроводів, а також краплинністрічки з крапельницями. Коштувати така система буде разом з установкою на одному гектарі близько 10-12 тис. грн. При крапельному зрошенні вода подається безпосередньо під коріння рослин у невеликих дозах протягом 5-12 годин на добу залежно від сільгоспкультури. В системі крапельного поливу можна контролювати кількість води, її натиск і частоту подачі на грядки, оскільки різні овочі і навіть різні їх сорти потребують різному режимі поливу.


ШУКАЄМО ПОКУПЦІВ ЕКОПРОДУКЦІЇ


У міру росту рослин їх слід двічі обробити біопрепаратами від шкідників і кілька разів – від хвороб. На цих етапах фермер вже може починати шукати покупців своєї продукції і потурбуватися місцем її зберігання.

Продати свій майбутній урожай можна як у магазини, що продають екотовари, так і у великі торговельні мережі супермаркетів, на оптові бази або ринки. Щоб знайти покупців,доведеться витратити не одну годину на телефонні та особисті переговори. У магазини та супермаркети овочі можна буде продати за вигіднішою ціною, але тут готові брати тільки невеликі партії. А ось гуртові бази готові закуповувати більше, але за нижчою ціною. Ціну на органічну продукцію варто встановлювати на 30-50% вище, ніж на звичайні овочі, вирощені в регіоні, де працює фермер. Для покупців головним доказом того, що продукція органічна,стане сертифікат відповідності.

ЗБЕРІГАННЯ. Для утримання овочів знадобиться великий сарай площею 60-70 квадратнихметрів і висотою близько 3 метрів. У ньому мають бути секції для окремих овочів. І якщо помідори та огірки будуть продаватися в міру визрівання, то картопля, буряк, морква, цибуля і капуста будуть зберігатися в сараїсховищі. Для підтримки певної температури всередині(якщо ви хочете зберігати товар кілька місяців, то для нього треба постійно підтримувати температуру 2-5 градусів) сарай потрібно буде утеплити, обшити гіпсокартоном і встановити в ньому апаратуру, яка буде підтримувати потрібну температуру в будь-який час року. Таке облаштування сараюсховища може обійтися в 40-45 тис. грн.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети