Об’єднання громад на Здолбунівщині: з любові чи розрахунку?

децентралізація варіант1 (6)Вчора у приміщенні на Грушевського, 14 відбулась перша нарада не просто із теоретичними викладками про сутність децентралізації, а із цифрами, прикладами, наслідками для об’єднаних громад Здолбунівського району.

У нараді взяли участь сільські голови, відповідальні особи Здолбунівської районної влади, представники НГО, ЗМІ.

Основна місія озвучувати аналітику випала начфіну районної адміністрації Володимиру Нечипоруку.

Він аргументовано доповів і полум’яно відповідав на очікувано песимістичні закиди голів сільрад.

Висловили свої думки щодо цього процесу і голови адміністрації та районної ради.

Коментує голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук: сьогодні, керуючись п.2 ст. 9 Закону “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, де говориться, що “Організаційну підтримку та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад забезпечують Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації”, в Здолбунівській РДА відбулася робоча нарада із сільськими головами, керівниками відділів і управлінь та представниками громадськості стосовно можливого об”єднання громад Здолбунівщини. Ми розповіли про механізм, за яким має здійснюватися об”єднання, що для цього потрібно, та дали на розгляд сільським головам приклад об”єднаних громад Здолбуніщини з відповідними розрахунками. Сільські голови отримали інформацію та повезли її в свої громади на обговорення. Кожен висловив свою думку, озвучив побоювання та недоліки, які можуть виникнути при проведенні реформи. Головне, що процес почався. Завтра ж виїжджаємо в села, які вже потенційно висловили бажання об’єднуватися.децентралізація варіант1 (8)

децентралізація варіант1 (4)

Коментує голова Здолбунівської райради Василь Тимощук: якщо взяти до уваги усі терміни, які наведені в концепції адмінтерреформи та законі про об’єднання, то навіть при дуже великому бажанні громад можна не встигнути все провести до 15 липня. А це останній день, коли подаються пропозиції до формування державного бюджету, а відповідно, і планування коштів на потреби об’єднаних громад. У цьому вбачаю складність процесу об’єднання, а також у відсутності ЗУ «Про референдуми», який дозволяє громаді висловлюватись з таких важливих питань, як це. Але процес потрібний і актуальний вже зараз, тому треба його розпочинати.децентралізація варіант1 (3)

Коментує експерт Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН» Микола Орлов: Нарада ця була вкрай потрібна, щоб сільські голови побачили, чим відрізняється ситуація ДО об’єднання і якою вона може стати ПІСЛЯ. Для того, щоб процес зрушив з місця, потрібна довіра до державної влади, а саме, що Київ буде справно й оперативно фінансувати безпосередньо задекларовані ним видатки громадам, ті, які зараз фінансуються державним чи районним бюджетом як делеговані повноваження у громадах. Ще потрібно розуміння самих мешканців, що об’єднані громади відтепер мають стати такою собі великою сім’єю. А у сім’ї як? Є гроші в гаманці – купуємо м’ясце, ходимо на 5-д кіно, купуємо нове платтячко, гаджет. А якщо коштів бракне, то їмо піснішу їжу, дивимось телевізор і доношуємо тогорічну моду.

Так і в громаді. Об’єднатись потрібно так, щоб спільного бюджету вистачало на все, хоча б на рівні допустимих мінімальних стандартів життя. Тоді стане все ближчим і зрозумілішим. Люди самі вирішать, чи потрібно їм у трьох селах, що відтепер іменуються громадою, у кожному по школі, чи залишать одну середню у центрі громади, в іншому селі початкову, в третьому зроблять на базі школи садочок, а діток буде возити шкільний автобус до ЗОШ у центр.

Треба відвикати від ролі жебраків, а братися за господарювання у своїх громадах. Як на своєму подвір’ї. Самим і визначати, що потрібно і скільки його потрібно. Держава, окрім коштів, має допомогти якнайшвидшим прийняттям законів про ліквідацію безлічі непотрібних довідок, а їх видачу делегувати єдиним офісам у центрах громад – ЦНАПам (центрам надання адміністративних послуг). Багатші громади можуть проявити егоїзм і сказати, що не бажають ні з ким об’єднуватись, але це не надовго. Пам’ятаєте, якою була епопея із встановленням газових лічильників. Спочатку запрошували, кредити, допомога, а через деякий час просто взяли й розвели по грошам. Ті, хто встановив лічильники, стали платити значно менше, ніж ті, хто не дослухався до побажань і рекомендацій.

Тому не виключаю такого сценарію, коли громади, які нині є в плюсах по бюджету, але отримують від районного бюджету дотації і субвенції на школи й садочки, зможуть потягнути цю інфраструктуру без такого фінансування і зможуть бути самодостатніми при чисельності населення у 1,5-2 тисячі мешканців. Окрім того, держава, стимулюючи об’єднання, пропонує в центрах громад офіс об’єднаної соціальної служби (субсидії, пенсії, допомоги) та інші сервіси.

Хто має і з ким об’єднуватись, і чому? Тут я теж неодноразово висловлював свою думку. До уваги беру, в першу чергу, економічні чинники. Навколо центрів торгівлі, концентрації людських ресурсів та основних фондів. Це трошки не так, як написано в ЗУ, там більше акцент на історичні, культурні, добросусідські цінності. Приклад, запропонований РДА, включає 1 міську, 1 селищну і 4 сільські об’єднані громади. Думаю, це дійсно лише 1-й варіант. Суб’єктивно вважаю, що вистачить і трьох. Навколо Здолбунова, Здовбиці й Мізоча.

Але підтверджую, що процес вкрай важливий і актуальний, хоч погоджуюсь із висловленими застереженнями щодо термінів, а також ще однією можливою перепоною. Місцеві вибори. Усі, хто встигнуть до жовтня стати новою громадою – проведуть вибори в інших кордонах свого утворення, а ті, хто не встигнуть? Будуть проводитись вибори щомісяця згідно з утворенням нових об’єднань, чи будуть чекати наступні 5 років?

Як буде діяти Закон на об’єднаних територіях, де мають працювати ЦНАпи, відділення територіальних органів влади, і що буде з районними їх відділеннями? Вони залишаться, будуть скорочені, будуть дублювати функції? Отже, центральна влада має дати роз’яснення і чіткі відповіді на ці запитання. А на місцях треба вже їхати в села і слухати думку людей.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети