Об’єднання громад на Здолбунівщині: підсумки напрацьованого
В Україні все активніше ведеться обговорення положень змін до Конституції щодо децентралізації, об’єднання територіальних громад. Сьогодні ця тема часто стає топовою в ефірі загальнонаціональних телеканалів, друкованих ЗМІ, адже терміни – відведені та озвучені керівництвом держави для проведення реформи невпинно спливають, тим самим змушуючи усіх причетних активізуватися.
12 червня ц. р. Рівненська обласна рада на своєму пленарному засіданні має схвалити проект перспективного плану Рівненської області, розроблений облдержадміністрацією. А це значить, що спливають останні дні, коли свої пропозиції (перспективні плани районів) мають подати райдержадміністрації нашої області.
Починаючи з 25 лютого ц. р. керівництво Здолбунівської РДА, райради, члени створеної робочої групи з питань децентралізації об’їздили весь район, роз’яснюючи переваги та недоліки можливого об’єднання. У деяких громадах зустрічі відбувалися двічі, тричі. Десь членів робочої групи запрошували на зустріч із місцевою інтелігенцією, десь – на сесії сільських рад, десь на повноцінні сходи сіл, під час яких у місцевих клубах ніде було яблуку впасти.
Діяли представники РДА виключно в межах ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», частина 2 статті 9 якого говорить, що місцеві державні адміністрації вправі забезпечувати організаційну підтримку та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад. Такий підхід був відзначений обласним офісом реформ, представниками інститутів громадянського суспільства, адже робоча група показувала людям реальні цифри, роз’яснювала перспективи можливого об’єднання.
Разом з тим, члени робочої групи їздили лише туди, куди їх запрошували, туди, де їх хотіли чути. Робота не обмежувалася лише виїздами на села, одне із засідань відвідало керівництво обласного офісу реформ.
У понеділок, 25 травня 2015 року, відбулося чергове засідання районної робочої групи з питань децентралізації, на якому було затверджено, що саме, об’єднані в якому форматі громади, Здолбунівський район має передати на область.
…Обговорюючи процес об’єднання громад, від депутатів різних рівнів, громадських активістів, київських політиків, часто можна почути, що дуже скоро в цьому законі може зникнути слово «добровільно». Мовляв, якщо громади діятимуть добровільно, то процес об’єднання може так ніколи й не відбутися. І, вочевидь, такі твердження мають право на життя, як цілком ймовірні. Але чим, приймаючи рішення, мають керуватися члени робочої групи? Розмовами про те, що може бути, чи нині діючими нормативно-правовими актами? Мабуть, цілком логічно виходити з того, що є, а не з того, що прогнозується. А на сьогодні Верховною Радою прийнятий Закон України «Про ДОБРОВІЛЬНЕ об’єднання територіальних громад».
Разом з тим, кожна думаюча людина, беручись за якусь справу, хоче бачити у ній перспективу. Тобто чітко розуміти, яким має бути другий крок, після того, як я буде зроблено крок перший.
На сьогодні одним з основних документів, який регулює процес добровільного об’єднання територіальних громад є «Методика формування спроможних територіальних громад», затверджена Постановою КМУ № 214 від 8 квітня 2015 року. В «Методиці…» чітко прописані етапи (шляхи) формування спроможних територіальних громад. Так, першим етапом є розроблення облдержадміністрацією проекту перспективного плану. Другий етап – схвалення проекту перспективного плану обласною радою. На третьому етапі обласні перспективні плани затверджуються Кабінетом Міністрів України. І лише після того, як Кабмін затвердить перспективні плани, розпочнеться четвертий етап: добровільне об’єднання територіальних громад. ДОБРОВІЛЬНЕ об’єднання…
12 червня обласна рада затвердить перспективний план області. В тому плані буде представлена і Здолбунівщина, причому, такою кількістю громад, як вирішать обласні обранці. Можливо, це буде 2 громади, можливо – 4, 6…
Але якщо, скажімо, облрада «побачить» на Здолбунівщині 2 громади, то чи значить це, що завтра, припустимо, Глинськ та Копитків будуть готові добровільно об’єднатися зі Здолбуновом?
Саме тому, подаючи пропозиції на область, Здолбунівський район пропонує на розсуд обласних депутатів не просто перспективний план Здолбунівського району з правильними цифрами та графічним матеріалом (щоб область і КМУ змогли виконати І-ІІІ етапи «Методики…»), а перспективний план, який дозволить реалізувати і ІV етап: провести добровільне об’єднання. До перспективного плану також додається інформація по кожній територіальній громаді, тобто результат роботи в цьому напрямку за останні місяці. І тут ситуація по кожній місцевій раді є наступною.
- Здолбунівська міська рада. У членів робочої групи відсутня інформація стосовно того, чи приймали із вказаного питання будь-які рішення депутати міської ради та чи ініціювалися громадські слухання. Все, чим керувалися члени районної робочої групи при прийнятті рішення – це 2 листи за підписом міського голови
- Богдашівська сільська рада. Сесію сільської ради від 15 травня (в роботі якої взяли участь також члени виконкому сільської ради, представники громадськості) відвідав голова РДА Сергій Кондрачук, заступник голови районної ради Ігор Жовтанюк, начальник фінуправління Володимир Нечипорук. Рішення: рада готова до об’єднання із Пятигорами.
- П’ятигірська сільська рада прийняла пропозицію богдашівців.
- Глинська сільська рада. Було декілька листів, є рішення сільської ради, яка у разі, якщо ніхто не захоче приєднатися до Глинська, бажає залишитися самодостатньою громадою. Відбувся схід села, в якому взяв участь голова РДА Сергій Кондрачук, інші члени робочої групи.
- Копитківська сільська рада. Голова РДА Сергій Кондрачук взяв участь в роботі сесії сільської ради, зустрівся з мешканцями найбільшого села сільської ради – Новомильська. Рішення: об’єднатися із Новосілками з центром у Копиткові.
- Новосілківська сільська рада. Приймає пропозицію копитківців. У роботі сесії сільської ради взяв участь депутат районної ради Петро Ворон.
- Здовбицька сільська рада. Готова стати центром об’єднаної громади, запропонувавши об’єднатися із Урвенською та Уїздецької сільськими радами.
- Уїздецька сільська рада. Члени робочої групи відвідували Уїздецьку сільську раду тричі: на зустрічі з представниками громи (двічі), начальник фінуправління взяв участь у роботі сесії. Рішення: прийняти пропозицію здовбичан.
- Урвенська сільська рада. З громадою села зустрічалися представники робочої групи на чолі з головою РДА, проте сесія сільської ради пропозицію здовбичан не прийняла.
- Миротинська сільська рада. На зустрічі з жителями сільської ради, як і на сесію ніхто з представників району не запрошувався. Все, що направили в РДА із сільської ради – це витяги з протоколів про збори жителів сіл, де не вказано кількості осіб, які взяли участь в цих зборах.
- Мізоцька селищна рада. Прийняла рішення звернутися до сусідніх сільських рад з пропозицією об’єднатися. Деякі сусіди підтримали, деякі – ні. Разом з тим, висловили бажання об’єднатися із Мізочем також ті громади, яким Мізоч наразі цього не пропонував. Але не пропонував не тому, що не хоче, а тому, що сесія у Мізочі відбулася раніше за сесії в окремих селах. Щодо зустрічей із громадою, то Мізоч відвідали не лише члени робочої групи, а й народний депутат від нашого округу Олександр Дехтярчук
- Спасівська сільська рада. У четвер, 21 травня, сільська рада прийняла рішення про готовність об’єднатися із Мізочем.
- Білашівська сільська рада. «За» об’єднання із Мізочем.
- Півчанська сільська рада. Громаду відвідали члени робочої групи: заступник голови райради Ігор Жовтанюк, перший заступник голови РДА Леонід Власюк. Рішення сільської ради: за об’єднання з Мізочем.
- Бущанська сільська рада. Громаду відвідали члени робочої групи: заступник голови райради Ігор Жовтанюк, перший заступник голови РДА Леонід Власюк. Рішення сільської ради: за об’єднання з Мізочем.
- Старомощаницька сільська рада. Не зважаючи на те, що розглядався варіант об’єднання цієї сільської ради із Ступнівською сільською радою, місцеві депутати прийняли рішення звернутися до Мізоча
- Дерманська Перша сільська рада. Село відвідали члени робочої групи на чолі з головою РДА. Рішення – об’єднатися із Дерманем-2.
- Дерманська Друга сільська рада. Село відвідали члени робочої групи на чолі з головою РДА. Рішення – об’єднатися із Дерманем-1.
- Будеразька сільська рада. За інформацією сільського голови, засідання сільської ради, проведене в понеділок, 25 травня, жодного результату не дало, жодного рішення не прийнято.
- Ступнівська сільська рада. Готова стати центром об’єднаної громади.
- Маломощаницька сільська рада. Готова об’єднатися зі Ступном.
- Новомощаницька сільська рада. Село відвідали голова районної ради Василь Тимощук, голова РДА Сергій Кондрачук, інші члени робочої групи. Громада не проти об’єднання із Ступном.
Отже, на сьогодні громади Здолбунівського району готові добровільно об’єднуватися в такому форматі:
Саме така пропозиція була поставлена на голосування на засіданні робочої групи 25 травня. Із 26 членів робочої групи (всього в групі 32 члени), присутніх на засіданні, це рішення підтримали 25 осіб. Начальник фінуправління проголосував проти, мотивуючи своє рішення тим, що формат, запропонований самими громадами, не відповідає вимогам «Методики…», адже в такому варіанті лише деякі громади є спроможними (здатними себе утримувати), мають необхідну інфраструктуру тощо. Також начфін запропонував свій варіант об’єднання, згідно якого Здолбунівський район – це 4 об’єднані громади з центрами у Здолбунові, Здовбиці, Мізочі та Ступно. Ця пропозиція занесена до протоколу засідання робочої групи, як окрема думка члена робочої групи.
Вкотре наголошуємо на логіці прийнятого Здолбунівською районною робочою групою з децентралізації рішення: об’єднання є добровільним. А добровільно громади Здолбунівшини готові об’єднуватися у форматі, затвердженому робочою групою на підставі рішень самих громад.
Що буде далі із добровільним об’єднанням громад на Рівненщині загалом та на Здолбунівщині зокрема – покаже час. Наразі районна робоча група свою місію виконала: пропозиції на область затверджені. А всіх, хто бажає більш детально ознайомитися із нормативно-правовою базою, яка регулює реформу з децентралізації, запрошуємо до нас: у холі РДА на 3-му поверсі створено спеціальний інформаційний куточок.
Прес-служба Здолбунівської РДА
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.