Обережно – отруйні гриби!
Щороку ліси України дають велику кількість їстівних грибів. Україна належить до країн, у яких дикорослі їстівні гриби є традиційним компонентом харчового раціону населення. До 85% населення постійно вживають страви із грибами.
В зарубіжних країнах отруєння дикорослими грибами трапляються рідко, оскільки люди майже не збирають грибів у лісах. Тож, щоб бути спокійним за себе і свою родину, краще споживати печериці та гливи, вирощені у теплицях.
Наявність у грибах значної кількості білків (удвічі більше, ніж у картоплі), вуглеводів, мінеральних речовин, мікроелементів, екстрактивних та ароматичних речовин дає змогу розцінювати їх як досить поживний та калорійний продукт. Проте слід завжди пам’ятати, що гриби важко перетравлюються, тому їх краще вживати як приправу. Через певну властивість ферментативної системи людини діти (до 14 років), люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями внутрішніх органів та люди похилого віку взагалі дуже чутливі до грибних страв.
За останніми даними, кількість їстівних грибів, що потрапляють до столу людини становить близько 10-15 видів. Водночас налічується майже 80 видів отруйних грибів, з них особливо небезпечних – 20-25 видів. Деякі з них за зовнішнім виглядом нагадують їстівні гриби. Взагалі всі дикорослі гриби потребують дуже пильного ставлення до себе.
Небезпечними отруйними грибами України е печериця жовтошкіра, рядовка тигрова, мухомор, бліда поганка, строчок, павутинник, опеньок несправжній та ін.
Найнебезпечнішими серед отруйних грибів є мухомори зелений, білий і смердючий, а також павутинник жовтогарячо-червоний, біла поганка, сморжі. Отрути, що містяться в цих грибах, мають уповільнену дію (до 3-ох діб) та призводять до необоротних органічних змін у печінці та нирках. Через органічні зміни у внутрішніх органах, різке послаблення серцевої діяльності потерпіла людина може на третю-десяту добу померти.
Наприкінці літа й до пізньої осені у хвойних і листяних лісах часто спостерігається у великій кількості дуже отруйний мухомор пантерний та мухомор червоний. Значно поширений і настільки ж небезпечний отруйний гриб опеньок сірчано-жовтий несправжній, який росте на старих пеньках від початку осені до зими.
Найтяжчим є отруєння блідою поганкою, яке часто призводить до смерті.
Отруєння можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Важлива не тривала термічна обробка, а декілька разів зливати відвар (щонайменше тричі, через кожні 15 хв.), а лише після того продовжити готувати страви.
Нерідко отруюються грибами, які більшість досвідчених грибників спокійно кладуть до кошиків. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Тоді її можна помилково зірвати.
Трапляються випадки отруєнь їстівними грибами, наприклад, опеньком справжнім, коли використання його в їжу триває декілька днів підряд. Причина полягає в тому, що опеньку певною мірою властива отруйна якість, отрута накопичується в печінці, а через деякий час викликає справжнє отруєння. До отруєнь може призвести вживання їстівних грибів, якщо вони старі або пролежали тривалий час до обробки. Часті випадки отруєння недовареними або не просоленими грибами.
Для того, щоб уникнути отруєння дикорослими грибами Ви повинні відмовитись від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі i споживати штучно вирощені гриби, що купуєте в магазинах.
Якщо Ви, все ж таки, відправились до лісу по гриби, необхідно знати наступне:
- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;
- якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися;
- намагайтесь збирати губчасті гриби – “білі”, “бабки”, “моховик” та ін.;
- якщо Ви зібрали гриби i принесли їx додому, ретельно перевірте їх перед тим, як починати готувати страви або робити заготівлі;
- не вживайте сирих грибів;
- перед приготуванням будь-якої страви гриби необхідно відварити у підсоленій воді, зливаючи відвар тричі кожні 10-15 хв;
- ніколи не застосовуйте “домашні” методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок.
Симптоми грибного отруєння різні:
- Ознаками отруєння є нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв зі сироїжок, недоварених осінніх опеньків, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до смерті, однак можуть спричинити серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.
- Симптоми отруєння є галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – з’являються через пів-дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.
Не забувайте, що дотримання правил збирання, приготування грибів – справа відповідальна. Наявність навіть одного отруйного гриба серед їстівних може спричинити отруєння.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких.
Будьте уважними при придбанні, зберіганні харчових продуктів.
Антоніна Кравчук
Управління Держпродспоживслужби в
Здолбунівському районі
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.