Обережно – нітрати!

В Україні за останні роки почастішали випадки захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію, часто із смертельними наслідками. Це пов’язано із вживанням недоброякісної води з понаднормовим вмістом нітратів. На території Здолбунівського району впродовж останніх років спостерігається зростання нітратного забруднення поверхневих грунтових вод, якими живляться колодязі. Це пов’язано з однієї сторони з широким ненормованим використанням мінеральних і особливо органічних добрив,  недотриманням санітарних вимог при облаштуванні та утриманні: колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць  утримання худоби, тощо, а з іншої сторони – з несприятливими природно-кліматичними умовами: збільшенням середньорічних температур, зниженням рівня грунтових вод.

При тривалому вживанні забрудненої нітратами води розвивається хронічна нітратна інтоксикація. Водно-нітратна метгемоглобінемія, спричинена токсичною дією нітратів полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Спеціалістами ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» в 2016-2017 роках із джерел децентралізованого водопостачання району – індивідуальних та громадських  колодязів було досліджено на вміст нітратів 54 зразки води, з них 12 не відповідало вимогам, що становить 22,2%. Забруднення води спостерігалось в індивідуальних колодязях по більшості населених пунктів району:  м.Здолбунів, смт.Мізоч, с.Мізочок, с.Дермань Перша, с. Новосілки,  с. Богдашів, с.Здовбиця, с.Стеблівка, с.Копитків та інших (відмічались перевищення нормативів в 1,5-10 раз). В зразку води з індивідуального колодязя в с.Орестів  було виявлено перевищення рівнів нітратів в 15 разів! При дослідженнях зразків води із артсвердловин і мереж комунальних, сільських, відомчих водопроводів перевищень по вмісту нітратів не зареєстровано.

        Чи можна уникнути шкідливої дії нітратів?

Якщо вміст нітратів у воді перевищує допустиму дозу(50 мг/л), вода викликає підозру – не вживайте її для пиття та приготування їжі. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність! Забруднена нітратами вода – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак.

        Ніколи не розводьте дитячі суміші колодязною водою, якщо не впевнені у її якості. Вживайте чисту від нітратів воду, а саме фасовану, бутильовану столову

воду, наприклад «Малятко». Забруднену нітратами воду можна використовувати для прання, прибирання в приміщеннях, поливу городу.

         Якщо ви піклуєтесь про своє здоров’я та здоров’я рідних і вас цікавить якість води, яку споживаєте – звертайтесь до ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» за адресою м.Рівне, вул.Котляревського, 3 або до Здолбунівського районного лабораторного відділення – в м.Здолбунів, вул.С.Бандери, 9, де спеціалісти нададуть кваліфіковану пораду та проведуть дослідження води.

         Дослідження питної води із джерел децентралізованого водопостачання (криниць) на вміст нітратів, яку споживають діти до 3-х років проводиться безоплатно.

Лікар-гігієніст  Здолбунівського районного лабораторного відділення ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України»   Сергій  Матвійчук

 

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети