Низький рівень життя, неможливість реалізувати себе на батьківщині, бажання побачити світ -причини еміграції українців

Українській Незалежності 22 роки. Здобутки, невдачі? Мова сьогодні  про міграційні процеси в країнах Східного партнерства.

Україна

Низький рівень життя, неможливість реалізувати себе на батьківщині, бажання побачити світ – можна назвати безліч причин, які змушують людей їхати за кордон працювати і жити. В Україні ситуація невтішна і серед дорослих людей, і серед молоді. Згідно з опитуванням Держкомстату та Інституту демографії та соціальних досліджень (2012 рік) 80% українців їдуть за кордон, бо там можна отримати кращі гроші за свою роботу. Середня зарплата українців (дані за 2011 рік) становить 281 долар. У Німеччині можна заробити до 1800 доларів, у Польщі близько 600 доларів.

У цілому, найбільше українців зараз працює в Росії – 500 тисяч осіб. Стільки ж трудових мігрантів з України працюють разом у Польщі, Чехії та Італії. Ще 200 тисяч – в Іспанії, Португалії, Угорщини та Білорусі.

Експерти відзначають, що найбільша проблема – це еміграція освічених людей. За останніми даними, з 1996 по 2011 роки з України на постійне місце проживання за кордон виїхало 1622 науковців. Найчастіше вчені виїжджали в США, Німеччину і Росію. І це в ситуації, коли кількість вчених-дослідників в Україні з 1991 року по 2013 році скоротилася втричі. Що говорити про українських студентів, які все частіше хочуть навчатися за кордоном. І їх складно в чомусь звинувачувати. Згідно з соціологічними опитуваннями, 41% працівників у віці від 18 до 29 років визнають, що готові виїхати з України заради добре оплачуваної та перспективної роботи. Чи не означає це те, що держава не може забезпечити молоді гідне існування?

Білорусь

За повідомленнями Міністерства внутрішніх справ Білорусі, міграційна ситуація в країні – стабільна. Наприклад, за статистикою за 2012 рік, з країни виїхало 8712 осіб, а на постійне проживання прибуло 18040. Тобто сальдо міграції – позитивне. Але слід пам’ятати, що офіційні дані перепису населення та адміністративні системи обліку не завжди об’єктивні.

Білоруський інститут стратегічних досліджень оприлюднив дані (2012 рік), згідно з якими 35,6% білорусів хочуть виїхати за кордон. За період незалежності найбільше білорусів емігрувало до Росії, Ізраїлю, США, Німеччини і Польщі.

Серед охочих покинути Білорусь багато людей з вищою освітою (переважають фахівці з економічною освітою) і високим соціальним статусом. Це означає, що Білорусь теж може позбутися кращих своїх громадян. Цікаво, що портрет типового білоруса, який вже мав постійний досвід роботи за кордоном виглядає так – це розлучений чоловік 30-44 років, з середньою або середньою спеціальною освітою, який проживає в Мінську або в місті чисельністю населення від 50 до 100 тисяч осіб.

Вірменія

Національна статистична служба Вірменії нещодавно опублікувала цікаву інформацію – за 6 місяців 2013 країну покинуло 123 тис. чоловік (населення Вірменії – 3 мільйони). Влада країни дуже сподівається на парафування Угоди про асоціацію з ЄС. На думку влади, асоціація дасть можливість для створення нових робочих місць і зможе “утримати” людей від бажання покинути батьківщину. Співпраця з ЄС – це добре, але угоду ще потрібно підписати, і вона не зможе забезпечити вирішення всіх проблем. Потрібно зміцнювати економіку країни і шукати рішення самостійно.

Аналітики відзначають, що за роки незалежності було три хвилі еміграції: 1991-1994 (після розпаду СРСР, а також через карабахську війну і блокаду) 1999-2001; 2008 – донині.migration_1

Грузія

У Грузії статистичні дані про міграцію населення часто викликають дискусії. Одні експерти спираються на офіційні дані, інші – говорять про відсутність достовірної інформації. Незалежні демографи вважають, що реально кількість емігрантів коливається від 300 тисяч до понад мільйон людей. За останні кілька років посвідку на постійне проживання в ЄС отримали майже 58 тисяч громадян Грузії (вони переважно оселилися в Греції, Німеччині, Італії та Іспанії).

До речі, Державна прикордонна служба України повідомляє, що останнім часом збільшилася кількість громадян Грузії, нелегально перетинають кордон України, щоб потім потрапити до Росії або країн ЄС.

Грошові перекази з-за кордону становлять приблизно 7% ВВП Грузії, а це означає, що гроші трудових мігрантів допомагають економіці. Правда, не варто забувати, що державі потрібно подумати над тим, як повернути на батьківщину своїх, які виїхали заробляти гроші і залишилися жити за кордоном, громадян.

Азербайджан

Нещодавно Європейська комісія профінансувала дослідження під назвою «Витрати й вигоди трудової мобільності між ЄС та країнами Східного партнерства». Воно показало, що в Азербайджані люди виїжджають за кордон не тільки через проблеми із зайнятістю або бажання змінити життя. В Азербайджані складна ситуація в регіонах – є проблеми із забезпеченням питної води, газом і електрикою. Близько 82% азербайджанців їдуть в країни СНД (до Росії – 61%). У ЄС виїжджають лише 2,5% мігрантів. При цьому в Азербайджані існує ймовірність старіння робочої сили. Враховуючи зниження народжуваності в 90-х роках, слід очікувати зниження населення віком 15-24 років.

Молдова

У Молдові інтерес представляє портрет середньостатистичного трудового мігранта. Більше 72% жителів Молдови, які працюють за межами країни, народилися в сільській місцевості. Більше 75% іммігрантів мають середню спеціальну освіту. При цьому їдуть в основному люди у віці від 18 до 34 років. Жінки найчастіше їдуть до Італії, Іспанії, Німеччини, Кіпру і Туреччини. Чоловіки – в Росію, Україну, Румунію, Австрію, Португалію та Чехію. Молодь в основному їде отримувати освіту. Число молдаван, які навчаються за кордоном, постійно зростає. Але у всіх країнах Східного партнерства дуже складно встановити точну кількість проживаючих нелегально.

Показово, що 15% дорослого населення з країн колишнього Радянського Союзу хочуть мігрувати в іншу країну назавжди. Хто сміливіший – залишає батьківщину, щоб вижити. Люди втомилися від начальників-корупціонерів, брехливих політиків, неповноцінного життя. Вони втомилися від байдужості влади.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети