Невгамовний здолбунівчанин Сергій Гридін очолив фестиваль “Дивокрай”

dyvokrayСьогодні перший день літературного фестивалю для дітей “Дивокрай”. Ми вже розповідали про творчу, неординарну особистість – дитячого письменника Сергія Гридіна, але повернемось до його постаті ще раз, очима Ірини Ничипорук, тим більше, що саме п.Сергій очолив цей фестиваль у нашому регіоні.

Сьогодні його знають у літературних колах західних областей і з задоволенням читає малеча всієї України. Його твір потрапив до “довгого списку” премії “Дитяча книга року ВВС – 2012”, в який увійшло вісім книжок. Вже цього року став переможцем у номінації “Краще видання для дітей” у конкурсі “Краща книга Рівненщини”. Про нього говорять, як про організатора і директора літературного фестивалю “Дивокрай”.

А ще кілька років тому Сергій Гридін з містечка Здолбунів, що на Рівненщині, навіть не думав про те, що стане письменником.

Його син, одинадцятирічний Сашко Гридін, як і більшість сучасних підлітків, чимало часу проводив за комп’ютером і не надто брався за книжки. Та й навіщо? Пограти ж цікавіше…

Змінити це не могли і його батьки, аж поки комп’ютерний вірус, якого звідкись “зачепив” Сашко, не знищив операційну систему домашнього комп’ютера.

— Просидівши півночі, аби відновити хоч частину втраченої інформації, я придумав комп’ютерний вірус, який не псує техніку, а навпаки – живе у реальному світі. Так і з’явився задум написати книгу “Федько, прибулець з Інтернету”. У ній добрий та веселий комп’ютерний вірус Федько, який любить пригоди і вміє дружити, виривається з віртуального світу в реальний, знайомиться з двома хлопчиками і пізнає світ разом із ними. Працював над нею півтора роки. Коли ж закінчив книжку, Сашко її прочитав і… йому сподобалось.

Потім я дав почитати друзям і їх дітям, а вже потім відправив рукопис у видавництво. Якби тоді, на початку, Сашкові не сподобалося, то я би плюнув, спалив би рукопис, як Гоголь другий том “Мертвих душ”, і не починав би цієї справи, — усміхається пан Сергій.

Сергій Гридін та його книги

Сергій Гридін та його книги

41-річний економіст за професією Сергій Гридін справляє враження невиправного оптиміста. Він щиро посміхається та жартує при найменшій нагоді. Складно повірити, що у такої людини може щось не вдатися. Насправді ж, зізнається пан Сергій, коли вперше розсилав рукопис книги у видавництва, на відповідь не надто сподівався.

— Надіслав рукопис у десяток видавництв, але мало вірив в успіх. Особливо після того, як одне з видавництв відповіло, що мені взагалі не варто писати, мовляв, це не моє. Іще одне відписало, що можуть видати книгу, але за мій кошт. Не знаю, звідки в мені взялося це нахабство, але я знайшов телефон головного редактора “Видавництва Старого Лева” і зателефонував їй. Виявилось, що вона не читала рукопис, але після нашої розмови все ж переглянула. Лише тоді ми зустрілися у Львові й вирішили працювати разом.

За рік вийшла друком перша книга, а впродовж наступних півроку іще дві — “Федько у віртуальному місті” та “Федько у пошуках чупакабри”. До речі, і робота над ними йшла швидше: другу я написав за півроку, а третю — за два з половиною місяці, та й видавали книги за кошти видавництва, тому шукати спонсорів не довелося, — розкриває таємниці успіху письменник. А ще тішиться, що таким чином зміг долучити до читання не лише свого сина, якому нині вже 16, а й іще чимало хлопчиків та дівчаток, і навіть їх батьків.

Адже на дитячій літературі пан Сергій вирішив не зупинятися: у нього вже готові до друку книги для дорослих та підлітків. Наприклад, книга “Не такий” написана саме для 14-16-річних юнаків і дівчат.

— У ній мова йде про 14-річного хлопчика, який має зайву вагу, проблеми у спілкуванні з батьками та однокласниками. Навіть дівчина, в яку він закохується, не відповідає на залицяння. Ця книга допоможе підліткам зрозуміти реалії життя, пристосуватися до них чи знайти власний вихід, — розповідає автор. — Якщо відверто, то частково ця книга і про мене. Адже коли був у віці головного героя книги, важив 84 кілограми, це при тому, що однолітки ледь дотягували до 50. Позбутися цього “тягаря” вирішив за допомогою спорту. І як тоді почав, так досі не можу зупинитися — намагаюся тримати себе у формі.

До речі, саме тинейджерів, таких, як його син, Сергій Гридін вважає найцікавішою аудиторією:

— Найцікавіше і найскладніше писати для підлітків. Це нестабільний, мінливий народ, від якого не знаєш, що чекати наступної миті. Бачу це на прикладі власного сина, пам’ятаю себе у цьому віці. Дітям писати легко, бо такими ми були усі, тому ще пам’ятаємо, як це веселитися, не мати турбот і найбільшою проблемою вважати двійку. Так само легко вже й з дорослим читачем, бо ж сам уже не дитина і чудово розумію психологію людей мого віку. А от вгадати з підлітками складно. Вони постійно змінюються. Тут треба і тему дібрати і написати про неї так, щоб і гострота не втратилась, і простота викладу, і головне актуальність. Зараз працюю над іще однією книжкою для підлітків, загалом, це має бути серія, де піднімаються теми порозуміння і стосунків з батьками, тема сексу, моральні, психологічні аспекти. Це питання, які важливі саме для підліткового віку, а тому й писати про них потрібно так, аби не перевернути з ніг на голову, аби було зрозуміло, не моралізувати, але й не зобразити вульгарно. Тонкощів чимало, але у мене вдома є своєрідний путівник, — натякає на Сашка пан Сергій.

Як би сумно це не було, але знають рівненського письменника більше у Львові. Пов’язано це у першу чергу із тим, що саме у львівському видавництві побачили світ історії про Федька.

Це видавництво добре відоме на Львівщині, Івано-Франківщині й Тернопільщині та й по всій Україні і навіть в Європі. Представляє свої книги у Німеччині (з німцями в Лейпцигу представлено в цьому році спільний проект “Мама по скайпу”), Італії, Польщі та багатьох інших країнах. Тому й нові книги, які виходять з друку, у багатьох областях легко купити, і відповідно, можна швидко дістати. А от у Рівне вони чомусь потрапляють рідко. Взагалі, дуже хотілося б, щоб місцеві автори мали можливість видаватися в рідній області. Поки ж книжки “доходять” сюди через рік після виходу, як, наприклад, моя, — каже письменник.

Сьогодні написання книг для пана Сергія хобі, а не професія. Тому і займається ним у вільний час. Каже, теми підкидає саме життя та зростаючий син, який тепер, до речі, залюбки читає.

Аби залучити до читання іще більше юних читачів, українські письменники вже вчетверте організовують літературний фестиваль для дітей “Дивокрай”. Цьогоріч він уперше проходитиме у Рівному — з 16 по 19 травня.

— Сьогодні діти значно краще орієнтуються в новітніх технологіях, ніж ми, дорослі, і вони ж воліють проводити час у всесвітній павутині більше, ніж за книгою. Наше завдання зробити їх життя різноплановим, цікавим, повнокровним, сповненим приємних подій, а собі подарувати радість спілкування зі своєю дитиною. Саме такою є мета фестивалю “Дивокрай”! — розповідає Сергій Гридін, який є директором рівненського фестивалю. — Ми підготували цікаву програму*, яка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих. А головне — покаже, що читання може бути не менш захопливим, аніж комп’ютерна гра чи телевізор.

Ірина НИЧИПОРУК

Відвідайте заходи фестивалю у найближчі дні:

17 травня, п’ятниця:

Місто читає. Зустрічі з письменниками. Презентації книжок. Читацька конференція.

• 10:00 Бліц-зустріч з читачами у Дубенському замку

• 14:00 Презентація інтернет-послуг бібліотек. Зустріч з автором серії книг “Федько, прибулець з інтернету” письменником Сергієм Гридіним (Обласна бібліотека, в.Короленка)

• 14:00, 16:00 Зустрічі з дитячими письменниками Ларисою Ніцой, Сашком Дерманським, Оксаною Кротюк, Катериною Єгорушкіною, Оксаною Сайко – бібліотеки міста (розклад уточнюється)

• 16:00 “Смачні читання” – проводить та пригощає письменниця Марія Морозенко, за участі О.Кротюк (кафе-кондитерська “Мелін”)

• 18:00 Читацька конференція з письменниками (глядацька зала Рівненського Академічного обласного театру ляльок)

• 20:00 “Вечірня казка” – письменницькі читання для дітей, м.Здолбунів

18 травня, субота:

Жива казка. Дитяча програма літературного фестивалю “Дивокрай”

• 11:00 Виїзна торгівля книжками – книгарні, видавництва (майдан ТЦ “Злата плаза”)

• 12:00 Костюмоване ігрове свято “Жива казка” за участі Театру ляльок, ПДМ, ростових ляльок Славка Хоробрика та інших казкових героїв (майдан ТЦ “Злата плаза”)

• 13:00 Парад казкових героїв та реєстрація учасників у тематичних костюмах (майданчик перед Обласною бібліотекою)

• 13:30 “Казковий гопак”. Танцювальний флеш-моб, подана заявка на реєстрацію рекорду України “Казковий гопак з літературними героями світу” Онлайн участь міст Здолбунів, Дубно, Київ, Костопіль, Хмельницький, Нововолинськ. УВАГА! Попередня РЕЄСТРАЦІЯ! (вул.Короленка, паркова алея до Краєзнавчого музею).

• 14:00 “Книжкове Рівне”. Літературний ігровий квест з дитячими письменниками за сприяння ПЛАСТу, станиця Рівне (територія парку Лебединка). Інтерактивні презентації від Рівненського міського центру творчості учнівської молоді.

• 15:00 “Щоденник Славка Хоробрика”. Презентація книги Оксани Радушинської, ростова лялька Славко Хоробрик (планується виставка зброї за участі УМВС України Хмельницької та Рівненської областей (Обласна бібліотека)

• 15:00 “Діти підземелля: сторінки сьогодення”. Музейний квест за мотивами книги В.Короленка (Краєзнавчий музей)

• 18:00 “Со-Автори”. Автографсесії письменників та фото бліц з читачами (кафе-кондитерська “Мелін”)

• 22:00 Нічна екскурсія в Музей бурштину та Музей Уласа Самчука для письменників-гостей свята.

19 травня, неділя:

Читання – сила! Закриття фестивалю

• 11:00 “Як читачі в Рівному читання додавали”. Підсумкове свято-акція “Книжковий рушник” (Театральна площа)

• 12:00 “Со-Автори”. Підсумок фотовиставки (кафе-кондитерська “Мелін”)

• 11:00, 13:00 Вистави Рівненського Академічного обласного театру ляльокВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети