Небезпечний сальмонельоз
Сальмонельоз – це гостре кишкове інфекційне захворювання, яке викликається великою групою мікробів – сальмонел.
Сальмонели мають здатність зберігатись та розмножуватись в продуктах харчування, зокрема в м’ясних, молочних, кондитерських виробах, бульйонах, паштетах. При цьому не відбувається зміна кольору, запаху, смаку самого продукту.
Слід знати і те, що сальмонели надзвичайно стійкі в навколишньому середовищі.
Основним джерелом інфекції є хворі на сальмонельоз тварини, а також хворі на сальмонельоз люди та хронічні бактеріоносії (хворі, в яких відсутні будь які симптомами захворювання).
Хворі люди виділяють збудник сальмонельозу у зовнішнє середовище із випорожненнями та сечею.
Збудник сальмонельозу передається харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами, механізм передачі – фекально – оральний (через брудні руки).
Також інфікування бактеріями сальмонельозу здійснюється при використанні в їжу заражених продуктів харчування тваринного походження: м’ясо-, молочно-, яйце-продуктів, які не пройшли достатню термічну обробку.
Важливо пам’ятати, що продукти харчування, зараженні сальмонелами, не змінюють свого зовнішнього вигляду, смаку і запаху. Продукти харчування, які не потребують додаткової термічної обробки (ковбасні вироби, молочні продукти, салати, фрукти) можуть бути інфіковані брудними руками. Протягом дня наші руки торкаються різноманітних предметів (в магазинах, транспорті, інших громадських місцях), на яких можуть знаходитися збудники різних кишкових інфекцій. Руки часто інфікуються від сирих м’ясних продуктів, необроблених яєць, при недотриманні правил особистої гігієни тощо.
При появі навіть мало виражених ознак захворювання (рідкий стілець, недомагання, понижений апетит, підвищення температури) не слід займатися самолікуванням, а необхідно звернутися до кваліфікованого лікаря.
Хворий сальмонельозом небезпечний для оточуючих, особливо коли його праця пов’язана з приготуванням і реалізацією продуктів харчування, зокрема швидкопсувних, а також при обслуговуванні новонароджених, дітей раннього віку, хворих.
Як же вберегтися від сальмонельозу? Яких правил необхідно дотримуватись, щоб не допустити зараження?
По-перше, страви з м’яса, птиці, яєць повинні пройти достатню термічну обробку.
М’ясо та рибу слід готувати невеликими шматками, варити або тушкувати не менше 30 хвилин. Найбільш безпечними є страви, виготовлені у духовці. Котлети слід смажити не менше 5 хвилин з кожної сторони, а потім не менше 10 хвилин витримати у духовій шафі.
При приготуванні страв необхідно використовувати окремий кухонний інвентар (дошки, ножі, посуд) для сирих та готових продуктів.
М’ясорубку після роботи з сирим м’ясом необхідно промити гарячою водою та обдати окропом.
Курячі яйця слід варити не менше 10 хвилин, а яйця водоплаваючої птиці використовувати тільки для виготовлення дрібноштучних виробів з тіста.
Молоко, придбане на ринку, слід вживати лише у кип’яченому вигляді, а сир – у вигляді запіканок, сирників, вареників тощо.
Слідкуйте за тим, щоб у холодильнику сире м’ясо не зберігалось поряд з готовими стравами. Якщо крапля крові з сирого м’яса, яке інфіковане сальмонелами, потрапить до готової страви, біди не оминути.
Овочі та фрукти необхідно добре промити питною водою та обдати окропом.
Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування туалету обов’язково мити руки з милом.
Не слід купувати продукти харчування на стихійних ринках.
Не готуйте продукти з запасом. Приготовлені страви бажано вживати відразу. У випадку їх повторного споживання, вони мають піддаватись повторній термічній обробці.
Дотримання цих нескладних правил дозволить зберегти Ваше здоров’я та здоров’я Ваших близьких.
Управління Держпродспоживслужби у
Здолбунівському районі
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.