Не святі справи на святому джерелі

12Джерело Святого Миколая, яке розташоване в с. Гільча 1, Здолбунівського району, Миротинської сільської ради, – це не просто пам’ятка історії та архітектури Рівненської області. Про нього написані вірші та пісні, статті та брошури, історики і до тепер досліджують цікаві факти. Це джерело пов’язало наше село з такими відомими особистостями, як Богдан Хмельницький, Олена Пчілка, Тарас Шевченко та інші. Вони оспівали його у своїх творах, розповіли про нього світу. Сюди і зараз приїздить українська діаспора, іноземці із-за кордону, для багатьох з них джерело – це уособлення всієї України.на джерелі людно (3)

Кожного дня приїжджають до джерела сотні людей зі всіх куточків нашої держави, що поклонитися пам’яті козаків, які відважно захищали нашу землю, зачерпнути і напитися джерельної води і доторкнутися до тих місць, де ходив сам Шевченко, де все нагадує про наше історичне минуле…
Нам прикро, що на джерелі ще багато чого не так якби мало бути на святині 18 століття.джерело (4) джерело (6) джерело (1)
Естетичний вигляд, благоустрій не нагадують про те, що це памятка культури. На джерелі вирізані майже всі вікові дерева.
Про озеленення і чистоту води взагалі не йдеться, оскільки забір води на аналіз санстанцією робився останній раз в 2008 році.на джерелі людно (4)

Турбує і доля зібраних грошей у скриньки для пожертв. Адже більшість думає, що то «На потреби джерела Святого Миколая». На якій підставі вона там знаходиться і куди витрачаються ті пожертви?
Жителі села одноразово зверталися до голови Миротинської сільської ради Мартинюка В.В., але він чує думку лише частини мешканців. Нам, жителям села Гільча 1 і навколишніх сіл, дуже прикро, що наша святиня доведена до такого стану. Ми вважаємо, що джерело – це обличчя не тільки села Гільча 1, але й цілого району, навіть області.

Більшість матеріалів на споруди в басейні (так зване «око») пожертвувані підприємцем Літвінчуком І. , вихідцем з Гільчі. Накриття над самим джерелом зроблене на пожертви жителів сіл Гільча І, Гільча ІІ, Замлинок, В’юнівщина і т.д. Кілька років тому ці села зібрали по 100 грн. з кожної оселі на хрест та купол над джерелом. Також матеріально допомагають підприємці Лапчуки та інші. Хотілося б, щоб сільський голова пояснив чому сільська рада дозволила використовувати джерело саме релігійній громаді (ми і не проти, проте є з чим порівняти, наприклад з джерелом св.Анни і порівняння явно не на користь нашого джерела), а не створив благодійний фонд і збирав би кошти на благо всієї громади села. Тоді б ВСЯ громада села могла би знати і контролювати скільки грошей збирається і куди витрачаються.
А так ми добре розуміємо, що ніяка святиня не звітує перед людьми, які жертвують. Але вкажіть хоч одне місце, де ще таке робиться, як в Гільчі ? Може на джерелі Святої Анни? Може ще десь? Якщо видно, що все міняється в кращу сторону, то і питань таких не виникає. Люди бувають у подібних місцях і кожен думає: « А чому в нас не так?»

Тому цього року ми почали діяти активніше. Звернулися за фаховими консультаціями, зробили відповідні запити, отримали відповіді і ось що з’ясували:

    1. Батюшка церкви не приховує, що за його вказівкою вирізалися дерева на джерелі святого Миколая, ось відеопідтвердження.

2.Міліція підтвердила вирізку дерев і за її інформацією ця вирізка відбувалась з дотриманням всіх необхідних процедур, зокрема дозволів Миротинської сільської ради.доки Гільча (1)

3. А ось Миротинська сільська рада про те, що вона комусь давала дозволи у 2014 році на зрізку дерев не в курсі.відповідь сільського голови

Питання: хто і на підставі чого були вирізані вікові дерева навколо джерела? Будемо, видно, просити обласну міліцію, прокуратуру з’ясувати чи давались і якщо так, то ким дозволи на зрізання дерев і куди вони були вивезені та чому у районної міліції та сільради різні відповіді.

Від ЗС: в нашому розпорядженні є дозволи 2008 року і за однією із версій саме за цими дозволами робили вирізку дерев у 2014 му. Хм, чи таке можливо? Не беремось стверджувати.

Наступне:

  1. Перевірка обласного і районного відділів культури на місці з’ясувала і підтвердила – ремонтні роботи на джерелі робилися без узгодження з відповідними органами охорони культурної спадщини, що призвело до НЕЗАДОВІЛЬНОГО стану пам’ятки культурної спадщини.відповідь культура (1) відповідь культура (2)

Питання: хто давав дозволи на проведення ремонтних робіт на джерелі, де були очі сільського голови?

  1. Декілька років на джерелі знаходиться кіоск з якого здійснюється торгівля, стоять скриньки для пожертв. Миротинська сільська рада повідомляє, що нікому дозволів на встановлення малих архітектурних форм на земельній ділянці біля джерела не видавала.

Питання: Якщо дозволів не видавали, а кіоск з’явився, з якого здійснюється торгівля, то чому це не зацікавило Миротинську сільську раду і Здолбунівську податкову інспекцію? Куди діваються зібрані пожертви і виручка?

  1. З’ясувалося, що ця територія джерела святого Миколая…належить і весь час належала… до державного лісового фонду, а отже ..

Питання: Чи не являється вся ця історія протягом стількох років просто самовільним захопленням джерела і використанням його у своїх приватних і зовсім не духовних справах?

Тому, ми звертаємось до керівництва району, міліції, прокуратори, СБУ із зверненням з’ясувати відповідь на це питання. А поки що ми не будемо сидіти склавши руки, а на ділі будемо доводити, що це всенародне благо, святиня для всієї громади. Ми провели масову толоку, отримала багато схвальних відгуків і підтримки нашого руху за наведення ладу на джерелі. Ми також наголошуємо, що релігійні питання нехай вирішує у своєму колі релігійна громада, тому цей матеріал не про церкву, а про благоустрій джерела і про намагання громади отримати прості відповіді на складні запитання.

Коментує Микола Орлов, заступник голови Здолбунівської РДА:

Представники громади  звернулися з питанням доступу до джерела, благоустрою на ньому, використанні коштів, зібраних на джерелі. Хочу, щоб чітко всі розуміли роль кожного у цій ситуації. Здолбунівська РДА з’ясувала стан благоустрою на джерелі, виявила порушення виконання робіт на об’єкті культурної спадщини. Будемо встановлювати причини, які призвели до цих порушень і способи їх усунення в майбутньому. Велика кількість запитань є до правоохоронних і контролюючих органів. Їм належить з’ясувати хто і на якій підставі зараз користується пам’яткою культури. Самій же громаді треба не лише задавати питання, а й вимагати в першу чергу від сільського голови та депутатів відповідей за те, що відбувається  у селі. Тільки рівень самосвідомості жителів  – це індикатор того, наскільки сільський голова, керівники установ та організацій, храмів будуть рахуватися із нею.

Тому я тільки вітаю бажання громади розібратися у тому, що робиться у їх селі, особливо радує, що ці спроби підтверджені розумовою та фізичною активністю для наведення порядку в селі. Якщо представникам сільської влади чи представникам громади потрібна буде допомога у тому як зорганізуватися для того щоб створити громадську організацію, благодійний фонд, фонд громад тощо, то адміністрація готова сприяти методично такій роботі так само як і консультувати про необхідні кроки для приведення у відповідність правових документів на джерело.

Водночас наголошую, мова йде виключно про правову сторону питання. Не хочу щоб замість наведення ладу на джерелі, місцеві мешканці змагалися хто більше збере підписів чи розкаже історій, далеких від правди. Наприклад, про міфічну приватизацію джерела і продаж бутильованої води по 15 гривень за пляшку. ЇЇ і так величезними каністрами щодня набирають в джерелі і кудись справно возять, явно не додому попити на тижні. Треба не підписами змагатися, а справами – хто більше квітів висадить навколо, гілок сухих визбирає, трави покосить…

Матеріали підгтовлені: Роман Січкарук, Руслан Балащак, Ольга Шевчук, Оксана Січкарук, літературно відредаговані ЗС, фото, відео авторів.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети