На якій підставі ДАІшники постійно зупиняють водіїв у Здолбунові

Коли немає що пред’явити водію у відповідь на слова “Яка причина моєї зупинки?”, винахідливі ДАІвці називають якесь відпрацювання, ніякими документами не підтверджене, яке проводиться днями і тижнями. Рекомендації від юриста Геннадія Фетісова

kontrolВідповідно до п. 21-1) ст.11 Закону “Про міліцію” причиною зупинки транспортного засобу може бути “проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний   засіб”    У цьому ж пункті написано, що “працівник підрозділу міліції повинен повідомити   водія   про причину зупинення транспортного засобу, суть   вчиненого правопорушення”.

  Спецоперації   обмежують   права   громадян   на вільне безперешкодне пересування і змушують пред’являти документи для перевірки. Відповідно до ст. 57 Конституції України  “закони   та   інші   нормативно-правові   акти,   що   визначають   права   і   обов’язки громадян,   мають   бути   доведені     до відома   населення   у порядку,   встановленому   законом.    Закони   та   інші   нормативно-правові   акти,   що   визначають   права і   обов’язки   громадян,   не доведені  до відома  населення   у порядку,   встановленому   законом,   є  нечинними.

Таким чином, доки водій не отримає у встановленому законом порядку інформації про проведення спецоперації по перевірці документів,   наказ про її підписання є   недійсним,   а отже не підлягає виконанню. МВС приховує свої накази від громадськості – а отже вони не є законними і в суді сприйматимуться такими, які не набрали законної сили.

Однак,   у п. 21-1) ст.11 Закону “Про міліцію”  йдеться   лише про право   міліції зупиняти   автомобіль.  А ось перевірку документів регулює п.2 цієї статті, де чітко вказано, що “міліції надається право перевіряти у громадян при підозрі у вчиненні правопорушень документи,   що посвідчують їх особу, а також інші документи, необхідні для з’ясування питання щодо додержання правил,   нагляд   і контроль за виконанням   яких покладено на міліцію”.

Зупинивши автомобіль через операцію, співробітник ДАІ не має права вимагати пред’явити   документи,   якщо у нього немає   конкретної підозри   в правопорушенні, тим більше що відповідно до п. 21-1 інспектор зобов’язаний повідомити суть вчиненого правопорушення.   Із цього випливає, що якщо вас зупинили через “операцію”, але не назвали порушення, то ви   сміливо   можете   не показувати   свої документи, і це буде абсолютно законно.

zupinkaЯкі ж є взагалі підстави зупинки транспортного засобу, і як правильно вести себе із представниками ДАІ?

Як зазначено на одному із форумів в мережі: Даішники трясуть не тих, хто порушує правила, а тих, хто трясеться.

Обов’язки водія при виконанні вимоги співробітника ДАІ зупинити автомобіль

Пунктом 2.4 Правил дорожнього руху передбачено, що водій на вимогу працівника міліції зобов’язаний зупинитися з дотриманням приписів ПДР. Співробітники ДАІ є співробітниками міліції, тому виконання їх вимоги про зупинку транспортного засобу є обов’язковим.

Водій зобов’язаний зупинити транспортний засіб саме з дотриманням вимог ПДР. Таким чином водій не зобов’язаний виконувати явно незаконні вказівки співробітника ДАІ про розміщення транспортного засобу після зупинки на вимогу. Зупиняючись, водій має право і повинен спочатку забезпечити безпеку власну та інших учасників дорожнього руху. Не існує обов’язку водія зупинятися і розміщувати автомобіль для створення так званого живого щита з метою зупинки порушника.

Також у силу того ж пункту 2.4 ПДР водій зобов’язаний пред’явити для перевірки документи і дати можливість перевірити номери вузлів і агрегатів та комплектність транспортного засобу. Як поводити себе з ДАІ: водій не зобов’язаний виходити з машини. Виконати обов’язок надання для перевірки номерів вузлів та агрегатів можна відкривши капот з салону. Водій не зобов’язаний залишати салон автомобіля, вказувати на місцезнаходження номерів, протирати їх, тримати кришку капота і т. д.

При управлінні автомобілем водій зобов’язаний мати при собі і пред’являти на вимогу співробітника ДАІ такі документи:

1) посвідчення водія відповідної категорії;
2) техпаспорт — реєстраційний документ на транспортний засіб (для армійських авто — технічний талон);
3) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
4) схему маршруту та розклад руху — на маршрутних транспортних засобах;
5) передбачену спеціальними правилами документацію — на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів;
6) дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС — у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв.

Права водія при виконанні вимоги співробітника ДАІ зупинити автомобіль

Водій має право знати, хто його зупинив — співробітник ДАІ зобов’язаний привітатися, назвати свою посаду, звання та прізвище (пункт 14.7 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС).

Водій має право знати причину зупинки — співробітник ДАІ зобов’язаний назвати причину зупинки транспортного засобу (стаття 16 Закону України «Про дорожній рух») і суть скоєного правопорушення, якщо таке мало місце (пункт 14.7 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС).

Водій має право побачити посвідчення співробітника ДАІ, при чому не просто побачити, а й мати достатньо часу, щоб переписати або іншим чином зафіксувати дані з посвідчення (стаття 5 Закону України «Про міліцію»).

Водій має право не давати ніяких пояснень співробітнику ДАІ. У водія немає обов’язку відповідати на питання «Куди і звідки їдете?», «Який був знак?», Чи читали пункт … правил? » та інші (стаття 63 Конституції України).

Водій має право давати пояснення, заявляти клопотання (прохання та вимоги), надавати докази своїх тверджень (стаття 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Водій має право фіксувати у відео або аудіозаписах всі дії співробітника ДАІ. Як поводити себе з ДАІ: відповідно до статті 3 Закону України «Про міліцію» діяльність міліції є гласною. Дату і час зупинки можна проговорити під запис, як можна промовляти і будь-які дані — із знаків, з посвідчень та документів, можна усно перераховувати  документи, що передаються, і знімати на відеопередачу (інформаційний лист МВС України № К-4836 від 25.11.2009р.).

Водій має право повідомити в правоохоронні органи про вилучення у нього документів, ключів, автомобіля співробітниками ДАІ, якщо ці предмети вилучаються явно незаконно або не повертаються після перевірки чи огляду (в міліцію за телефоном «102» або черговому прокуратури).

Водій має право на отримання юридичної (правової) допомоги, це право прямо передбачено статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення та гарантовано статтею 59 Конституції України для будь-якого громадянина в будь-якій ситуації. Обмеження громадянина в праві на правову допомогу при притягнення до адміністративної відповідальності є достатньою підставою для скасування постанови по адміністративній справі.

Водій має право не залишати салон автомобіля, якщо він не є затриманим і співробітник міліції в присутності 2 понятих не виробляє особистий огляд або обшук автомобіля. Виконати обов’язок надання для перевірки номерів вузлів та агрегатів можна відкривши капот з салону. Водій не зобов’язаний виходити з машини, вказувати на місцезнаходження номерів, протирати їх, тримати кришку капота й т. і.

Водій має право скаржитися на будь-які незаконні дії співробітника ДАІ прямо на місці за телефонами довіри ДАІ, в міліцію за телефоном «102», до прокуратури або після спілкування зі співробітником ДАІ усно або письмово.

Інструкцією з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС прямо передбачені підстави для зупинки транспортних засобів працівниками ДАІ.

Законні причини зупинки ДАІ:

1) порушення водієм правил дорожнього руху;
2) відсутність номерного знака на автомобілі або наявність знака, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений у невстановленому місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити його символи з відстані в 20 метрів;
3) наявність ознак технічної несправності транспортного засобу, такі ознаки мають бути явними і співробітник ДАІ повинен їх дохідливо описати;
4) наявність даних про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення;
5) знаходження транспортного засобу в розшуку, при чому саме цього конкретного транспортного засобу, саме з таким же державним номерним знаком;
6) наявність відомостей про використання транспортного засобу з протиправною метою такі відомості повинні реально існувати, до них не можна відносити домисли і припущення співробітника ДАІ;
7)  необхідність залучення водія для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції. При цьому водій не зобов’язаний активно надавати допомогу кому б то не було, крім випадків, коли ненадання такої допомоги може спричинити смерть, істотне погіршення стану здоров’я або тілесні пошкодження інших людей (залишення в небезпеці є кримінальним злочином). Надавати допомогу у вигляді виштовхування чужих автомобілів, перевезення сторонніх людей, охороні предметів, вимірах або затримання різних порушників та іншого водій не зобов’язаний;
8) необхідність залучення водія як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод. При цьому водій не зобов’язаний давати показань і пояснень щодо себе та близьких, має право не свідчити про те, чого не бачив, що бачив не чітко, про те, в чому сумнівається або в предметі чого не розбирається. На це можна послатися в будь-якому випадку і відмовитися від ролі свідка чи понятого;
9) для перевірки документів під час проведення цільових заходів (операцій, відпрацювань, виконання оперативних планів). Про дійсність проведення таких заходів легко уточнити за телефонами довіри ДАІ. Ознаками спецоперацій і відпрацювань є посилення патруля ДАІ додатковими співробітниками міліції зі спецзасобами — додатковим зброєю, бронежилетами, щитами, касками тощо;
10) для виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими державними органами;
11) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
12) порушення встановленого порядку встановлення і використання спецсигналів.

Висновки. Як розмовляти та як себе вести з ДАІ:

Не залежно від того, чи правомірна зупинка, Ви, як водій, зобов’язані з дотриманням правил дорожнього руху України виконати вимогу співробітника ДАІ (міліції) про зупинки транспортного засобу.

Після зупинки водієві не рекомендується залишати автомобіль і повністю опускати скло. Не зайвим також буде блокування дверей.

Зі співробітником ДАІ рекомендується спілкуватися в нейтральному, діловому, тоні. Категорично не рекомендується як хамити, ображати і використовувати нецензурні вирази (щоб уникнути Вашого затримання), так і поводитися з співробітником ДАІ як його підлеглий або винний в чомусь.

Якщо Вам повідомляють про порушення, або цілі співробітника міліції при зупинці незаконні і / або суперечать Вашим інтересам, рекомендується вимагати від працівника ДАІ пред’явити службове посвідчення та переписати, надиктувати або відзняти на камеру його дані.

Якщо співробітник ДАІ бажає перевірити номери вузлів і агрегатів автомобіля, необхідно розблокувати капот з салону і, на Ваш розсуд, надати мінімально необхідну допомогу в огляді або чекати результатів сидячи в салоні автомобіля.

Якщо співробітник ДАІ бажає оглянути автомобіль — відкрити багажник, бардачок, заглянути в салон — не в рамках спецоперації або відпрацювання, або поводиться підозріло, або є підстави підозрювати його в поганих намірах, необхідно зажадати скласти протокол (або акт) огляду із залученням понятих.

Якщо співробітник ДАІ складає протокол про адміністративне правопорушення, а Ви не вважаєте себе винним і / або не бажаєте платити штраф ДАІ:

– за можливості, фіксуйте на відео дії співробітників ДАІ і процес оформлення протоколу та постанови про адміністративну відповідальність;

– ніколи не підписуйте незаповнений протокол;

– вимагайте внести до протоколу свідчення Ваших свідків, при відмові співробітника ДАІ вкажіть про таку відмову в поясненнях;

– вимагайте внести до протоколу відомості про ваші докази (відео, фото, вимірювання та інше) і долучити їх до матеріалів адміністративної справи — згідно з КпАП Ви маєте право подавати докази. При відмові співробітника ДАІ вкажіть про таку відмову в поясненнях;

– в поясненнях обов’язково вказуйте «порушень не допускав, з діями співробітників ДАІ не згоден, для отримання правової допомоги фахівця прошу відкласти розгляд справи»;

– в поясненнях вказуйте всі явні порушення в діях співробітників ДАІ – відмова в залученні до матеріалів справи і внесення до протоколу показань Ваших свідків і Ваших доказів, порушення в розміщенні та обладнанні патрульного автомобіля, про відмову пред’явити посвідчення, про відсутність значка, про нерозбірливому поданні , про неповідомленні причини зупинки та інше;

– при огляді автомобіля вимагайте скласти протокол або акт огляду та залучити до огляду неупереджених понятих;

– вимагайте копії протоколу та постанови про притягнення до відповідальності — якщо Ви розписалися в отриманні копій, вони — Ваша власність. Якщо співробітник ДАІ Вам їх не віддає, можете сміливо набирати телефон довіри ДАІ і / або «102»;

 

По самій суперечливій нормі “спецоперація” є зрушення. Народний депутат Сергій Міщенко зареєстрував проект закону про внесення змін до статті 11 Закону України “Про міліцію” щодо скасування надмірної кількості підстав для зупинки транспортних засобів. Парламентарій нагадав, що в липні 2011 року Верховна Рада внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень. Зокрема, статтю 11 Закону України “Про міліцію” було доповнено пунктом 21-1, який містив вичерпний перелік підстав для зупинки працівниками міліції транспортних засобів.

Сергій Міщенко підкреслив, що працівники ДАІ часто спекулюють такою підставою зупинки, як проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб. При цьому Міністерство внутрішніх справ аргументує цю норму тим, що такі заходи покликані істотно підвищити рівень розкриття злочинів, пов’язаних із незаконним заволодінням автомобілем.

Згідно з даними, наданими народному депутатові у відповідь на запит, МВС повідомило, що:

1) у першому півріччі 2011 року (тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень») працівниками  міліції було розкрито 69,6 відсотка злочинів (зареєстровано 1839 розкрито 1281), пов’язаних із незаконним заволодінням ТЗ;

2) у другому півріччі 2011 року цей показник становив 55,9 відсотка (зареєстровано 2844, розкрито 1592 злочинів);

3) станом на 20.11.2012 року – 62,5 відсотка (зареєстровано 5184, розкрито 3240 злочинів).

Зважаючи на отримані дані, Сергій Міщенко констатує, що проведення цільових заходів аж ніяк не сприяє розкриттю злочинів щодо незаконного заволодіння ТЗ, однак створює неабиякі незручності для водіїв транспортних засобів та надає працівникам міліції додаткову можливість зловживати своїми повноваженнями.

Відтак законопроектом пропонується пункт 21-1 статті 11 Закону України “Про міліцію” викласти в новій редакції:

“зупиняти транспортні засоби лише в разі:

· порушення правил дорожнього руху водіями;

· наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;

· необхідності опитування та/або залучення як свідків водія і пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; необхідності залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції у передбачених законом випадках;

· виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це державними органами.

Працівник підрозділу міліції повинен повідомити водія про причину зупинення транспортного засобу та, у разі вчинення або наявності ознак вчинення, суть правопорушення”.

Крім того, працівники міліції самі повинні бути еталоном поведінки на дорозі. І паркуватись де потрібно і дорогу переходити не між двома пішоходними переходами, а по ним. Місце дії, біля залізничного вокзалу м.Здолбунів. Один пішоходний перехід праворуч від міліціонера в 10 метрах (магазин-памятник Приходьку), інший лівроруч в 40 метрах (залізнична міліція)

milicia2

perexod1

perexod3Місце дії вул.І Мазепи. В машині 1 чоловік-співробітник за кермом. Здійснив зупинку у зоні дії забороненого знаку, сходив в магазин, вийшов із покупками, сів за кермо і рушив.

zbigav za cigarcami



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети