Микола Орлов: перемагають тільки мотивовані і вільні люди і це стосується всіх фронтів

Вийшло більше ніж пост для ФБ тому буде стаття.

Неодноразово говорив про те, що децентралізація стала одним із чинників неймовірного опору українців загарбникам. Бо люди встигли за цей час повірити, що це ЇХ громада, ЇХ вулиці, будинки…В т.ч ОМС мали фінансовий ресурс, щоб оперативно відгукнутися на потреби і переорієнтуватися на ці виклики.

А потім прийшли жорсткі державні обмеження і по бюджетам і по іншим правилам. Наприкінці березня від премєра пролунало: “Кажуть, що битви виграє армія, а війну – економіка”. І заклик працювати на благо країни.

Тут варто згадати мою гіпотезу номер 2. Поряд із децентралізацією не вмерти українцям допомогла …тіньова економіка, простіше кажучи масовий обман держави і приховування грошей (масові корупційні скандали у верхівці той процес лише мотивували внизу). Ось лише статистика по такій категорії як заробітчани (люди, які годують свої сімї, будучи влаштованими офіційно чи неофіційно закордоном і які мають плани повертатися в Україну, де мешкають їх родини- це моє власне визначення).
У 2021 році трудові мігранти переказали в Україну рекордну суму грошей — 15 мільярдів доларів. Це на 3 мільярди доларів більше, ніж у 2020-му. Так, минулого року 8,1 мільярда надійшли через офіційні канали (у 2020-му — 7,4 мільярда), а 6,8 мільярда — через неофіційні (натомість у 2020-му році було 4,5 мільярда). З-поміж офіційних переказів 4,04 мільярда доларів заробітчани надіслали як зарплату, а 4,09 мільярда — як інші приватні перекази на кореспондентські рахунки банків та в міжнародних платіжних системах.

Грошові перекази українських трудових мігрантів є однією з найбільших статей надходження валюти до економіки.

Воєнний стан закрив кордони, ті хто міг працювати працювати не зможуть, ті, хто опинився без роботи, навіть в тилових областях, теж. Безробіття на місцях росте і це природньо, посилює це безробіття:

заборона здійснювати капітальні видатки місцевим бюджетам, вихід закордонних інвесторів, зменшення фінансування від міжнародних партнерів просування реформ в країні, інфляційні очікування та переорієнтація на споживання замість розвитку. Попри величезні волонтерські краунфаундингові проєкти на кшалт народних байрактарів і середній бізнес і дрібні підприємці виснажуються.

Невеличкі виплати для ВПО не стимулюють прогресу в місцевих економіках і скоро Уряду прийдеться думати вже про підтримку тих, хто зараз підтримує ВПО, але хто ж всерйоз на ту підтримку розраховує, тому людям потрібно мати можливість працювати і заробляти і годувати свої сімї і тут і за кордоном.

Є ще одне приховане безробіття, яке поки що фінансується місцевими бюджетами. Це гуманітарна сфера. Пандемія та війна затягнули процес роботи закладів культури, освіти, спорту у штатному режимі, а це тисячі педагогів, викладачів, вихователів, спортсменів. Для декого навіть зп під час простою це вихід, а хтось вже хотів би шукати інші умови.

Я впевнений, що мотивований, в першу чергу чоловік, буде почуватися і морально і фізично краще, якщо буде мати змогу працювати і заробляти кошти та допомагати собі, сімї, рідним близьким, ЗСУ, бюджету країни. Памятаю, як сказав старший Кличко про брата, що він може бути корисним і в ТРО, але у світі він зможе принести для потреб країни, Києва значно більше користі.

Так само як той штукатур чи лицювальник, який нині сидить без роботи, демотивований і деморалізований, як і експерт у будь якій мирній справі високого рівня, як і батько малолітньої дитини, яка з молоденькою мамою вештається десь по світі в пошуках притулку.

Ми ж самі критикуємо і сміємося із орків, які відловлюють немотивованих лднеерівців йти воювати і потім слухаємо їх розмови по телефонам. Ну не всім то дано і не всіх одразу можуть навчити, забезпечити, не всі, далеко не всі мають силу волі, дух і здоровя, попри те, що у всіх ЗМІ наша нація вже  інакше як геройська не називається.

Ми ж хочемо перемогти і розвиватися далі. Це можливо в країні де є свобода і справедливість, де є впевненість у своєму майбутньому, а поки що світлі соціологічні голови кажуть наступне (Елла Лібанова, професорка): За словами соціологині, існує ризик того, що після закінчення війни не жінки поїдуть назад до України, а їхні чоловіки вирушать за кордон. Про це вона заявила вчора 3 липня для видання Фокус.юей Жодні тюрми не стримають свободи, жодні кордони не зупинять глобальних процесів в т.ч міграційних. Хочемо тримати стрій в економіці, їй потрібно дати волю. Дрібному і середньому так точно – фіксовані податки, мінімальне адміністрування та звітність.

Сподобалася фраза у ще одному законопроєкті стосовно свободи пересування під час війни:

Пропонується дозволити виїжджати за кордон:

  • особам, які будуть реально приносити незрівнянно більше користі вітчизняній економіці, ніж перебуваючи в Україні часто без роботи і без можливостей утримувати себе і сім’ї.

Там є і інші пропозиції, ось тут цей законопроєкт.

Не беруся судити про досконалість формулювання, проте суть ця фраза передає того, про що написав вище. Ми можемо пишатися футбольними тренерами які вдягли форму, боксерами, які викликають захоплення в окопах, доцентами, які викладають із них же, але ми ж розуміємо де з них користі може бути точно більше. Не применшуючі і не відкидаючі ні проявів патріотизму, покликів серця і душі. До речі, якщо ми вже про гроші, то бійцям ЗСУ – тільки гроші і багато, ніяких не ресурсів у вигляді міфічних земельних ділянок, пільг, яких а)на всіх не вистачає землі і це було зрозуміло одразу б)за них мають платити місцеві ОМС, а на це в бюджеті не вистачить на всіх коштів в)спритні скупщики тієї ж землі лише обесцінили заслуги бійців та зневірили інших у можливості її отримання.

А бізнесу і спеціалістам, які вміють краще (набагато краще) щось робити ніж захищатися чи нападати (це треба вміти робити добре!) – відкрити всі можливості працювати, дома чи за межами, приносити користь і в т.ч позбавити від частини переживань і розладів із цим повязаними щодо існування людини, сімї, здатності забезпечувати. Не може 300 тисяч воювати, а 30 мільйонів просто переживати, треба працювати за себе і тричі за хлопців із тих 300 тисяч. А для цього потрібна свобода і бізнесу і людині. Не вірю я, що будь хто із тих кого затримали на кордоні принесе більшої користі по повістці. Не мотивований тут – тричі небезпечний там. Це лише збільшить адміністрування процесу моніторингу, потенційних зловживань у центрах прийняття рішень щодо конкретних осіб, зупинить бізнеси через брак працівників і машин та механізмів. Об’єднаний Захід та США (з днем Незалежності і дякуємо за підтримку) допоможуть нам із відбудовою та інвестиціями, та нажаль навряд чи їм під силу відновити віру в самого себе, підняти моральних дух, об’єднати роз’єднані сім’ї, поновити зруйновані стосунки, вилікувати всі депресії та постравматичні синдроми. Тому все що можна зберегти і примножити, заробити, зекономити, створити треба дати людям такою можливістю скористатися.

П.С Я бачив багато прикладів стійкості, терпіння, витривалості. Попереду осінь і зима. Чим більше людей буде мати змогу працювати тим більше з них дадуть собі раду.. в голодних і холодних оселях, в штучних обмеженнях, в непередбачливих умовах,  ні собі ні іншим ніхто не допоможе. Тому панове законотворці та урядовці, якщо ви хочете виграти битву – дбайте про наші ЗСУ, якщо хочете виграти війну – дайте свободу, мотивацію, впевненість економіці та людям, які хочуть і можуть працювати.

П.П.С Честь і слава бійцям ЗСУ – ви для багатьох із нас недосяжний рівень хоробрості та самовіддачі! Тільки завдяки вам можна говорити про будь що в т.ч економіку і розвиток країни.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети