Микола Орлов: малі міста теж можуть бути охайними і чистими
Продовжуємо знайомити із роботою Миколи Орлова – електронною книгою, яка стала певним підсумком його напрацювань, закордонних стажувань, а також відібраних кращих практик у містах України та зарубіжжя. Це своєрідна збірка простих і недорогих варіантів благоустрою, облаштування міського прострору, краси й чистоти в малих і середніх містах. Можлива для використання у будь-якому місті України, хоч і писалася з думкою про Здолбунів.
Попередні частини читати тут: Частина 2. Частина 1.
Дахи багатоповерхівок
Ну що ж можна придумати з пласкими дахами дев’ятиповерхівок і будинків більшої поверховості? Не засмагати ж там і відпочивати? А чому б ні, ще і квіти вирощувати!
Ось приклад з містечка поблизу Копенгагена, Данія.
У чому перевага такого ” зеленого” покриття?
1 ) Зелені покрівлі в залежності від типу накопичують від 65 % до 95 % вологи в результаті випадання опадів. Частина води випаровується, частина поглинається рослинами, частина йде у водостоки, що дозволяє скоротити кошти, що витрачаються на оплату податків на стічні води, установки трубопроводів і водовідводів великих розмірів, а також знизити «пікове» навантаження на систему внутрішнього водовідводу .
2 ) Озеленення покрівлі покращує її теплозахисні властивості круглий рік, що дозволяє скоротити споживання енергії на підігрів і кондиціонування верхніх поверхів будівлі влітку і взимку. За статистикою, озеленення покрівель скорочує витрати енергії до 10-15% з квадратного метра на рік.
3 ) Рослинний покрив ефективно захищає дах від сонячної радіації, складних погодних умов і перепаду температур.
4 ) Озеленення покрівлі продовжує термін служби покрівельної гідроізоляції до 50 років.
5 ) Завдяки великій площі зелені дахи створюють природну прохолоду в місті, знижуючи показник «ефекту теплового острова», що стосується глобального потепління. У тому числі, додатково очищають повітря через абсорбацию пилу з розрахунку 20 % обсягу повітря, що проходить .
6 ) Рослини затримують і засвоюють шкідливі речовини, що містяться в повітрі й опадах, такі як СО, нітрати та інші речовини шкідливі для навколишнього середовища і людини.
7 ) Озеленення дахів компенсують значною мірою частину зелених насаджень, знищених в ході будівництва.
8 ) Рослинний покрив забезпечує збалансування мікроклімату й додатковий процес фотосинтезу. За статистикою, дах з озелененням у вигляді звичайної трави площею в 150 кв.м. виробляє кисню на 100 осіб, а один чагарник – на 10 осіб.
До того ж , хто не захоче мати у себе на даху маленький садок, де можна відпочити з колегами, або в колі сім’ї та друзів. Красивий і екологічний простір на даху – це додаткові метри для роботи і відпочинку.
Сміттєві контейнери, урни, смітнички
Першу систему підземних сміттєвих контейнерів впровадило фінське підприємство MolokOy . Незвичайне рішення для збору твердих побутових відходів запропонував засновник фірми Вейкко Саллі.
Експериментальні контейнери заглибленого типу в 90 -ті роки почали встановлювати в різних фінських містах. Містянам сподобалася можливість підземного збору та зберігання сміття, адже вона мала ряд переваг перед звичайними сміттєвими контейнерами і, що важливо, зробила міський пейзаж гарнішим.
Спочатку сміттєві контейнери витягнутої форми на дві третини перебували під землею. Ця незвичайна конструкція дозволяла зберігати великі обсяги сміття, давала можливість рідше спустошувати сміттєві баки, покращувала гігієнічні умови і дозволяла раціональніше використовувати територію.
Сучасні системи підземного збору та зберігання сміття виглядають трохи інакше: в шахту на спеціальному ліфті опускають сміттєві контейнери, а на поверхні залишаються лише сміттєприймальники, які працюють за принципом звичайного сміттєпроводу .
Дорожча система підземного зберігання сміття є вдосконаленою. Тут сміттєприймач і контейнер є єдиним цілим, завдяки чому вдається добитися повної герметичності, а обслуговування системи займає менше часу (не потрібно засовувати і поправляти баки). До того ж, залежно від розміру такі контейнери здатні вміщати до п’яти разів більше сміття в порівнянні з традиційними сміттєвими баками, які ми бачимо щодня у дворах.
Найдосконалішою є система районного вакуумного сміттєпроводу, яка працює за принципом пневмопошти. Сміття пресується в звичайних урнах, потім відлітає на розподільчий пункт, після чого його відвозять прямо на звалища (сміттєпереробний завод). До подібних систем можна підключити сміттєпроводи всіх будинків в окрузі.
А тепер огляд інших варіантів окультурення бруду.
Веселий сміттєвий бак
Це явно народна творчість :)
Чимось схоже на стакан для чаю, що ще існують на залізничному транспорті. Суть цього смітничка: нутро-робоче, обгортка-приваблива.
Не знаю наскільки зручно забирати сміття із такої парасольки (по ідеї вона має перевертатись), але вона справді стильна.
Теж питання, чи зручно діставати сміття, якщо не робити вставку у вигляді якоїсь оболонки.
У такі смітнички легше привчити ДІТЕЙ викидати сміття. Якщо правильно побудувати розмову і зарядити власним прикладом, то дітки самі будуть шукати цих кумедних гіпопотамчиків, які обожнюють сміття. Креатив 5+
Якісно зроблена підставка, до якої кріпляться сміттєві вуличні пакети.
Без надпису не дуже то і зрозумієш, що це теж сміттєва урна.
Український варіант. Наскільки там витримані відстані від дороги – то інше питання. Ромашки класні. Будьмо правдивими, якщо б провести дослідження, то отримали б достатній відсоток тих, хто не кидає сміття в смітники тому, що вони брудні, із запахами, загрозами здоров’ю.
Подібний варіант до бегемотиків тільки водної тематики.
Об’ємні підземні баки для сортованого сміття. Вже опрацьована технологія і на Україні.
Є логіка розміщення баків біля стоянки. Зручно з авто одразу викинути сміття за призначенням.
Це покращена українська дійсність. Так багато де є вже, але на цьому фото баки пофарбовані, не діряві, з кришками, і біля них не брудно. Фото зроблено у російському місті.
Ще вдосконаленіший варіант з міцною стіною і міцнішими контейнерами.
Теж українські реалії. Плюс бачу у сітці, яка затримує розвіювання сміття, контейнери з кришками і на колесах. Просто й бюджетно, прийнятно, якщо немає інших креативніших ідей.
Повний список використаної літератури та пдф-версія книги тут.
Автор: Микола Орлов, керівник НГО «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН», аналітик міського порталуhttp://www.zdolbunivcity.net/, старший викладач кафедри трудових ресурсів та підприємництва НУВГП, експерт з муніципального розвитку та регіональної економіки, сертифікований учасник програм «АХАЛАР: я і громада», Україна, Польща «Local Government Advocacy: Promoting Decentralization and Economic Growth», США «How to be a better policy advisor», «The future role of cities in a globalizing world: Challenges for new public strategies and innovative urban governance» Угорщина.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.