Мізочанка Надія Бардика: Секрет довголіття у доброті людській
Немає, мабуть, такої людини, яка б не хотіла прожити довге та щасливе життя, та ще й у міцному здоров’ї. Однак вдається це не всім. Десятки та сотні років люди намагаються розгадати секрет молодості, здоров’я та безсмертя, та похвалитися столітнім ювілеєм може не кожен. І досі тривають суперечки щодо факторів, які впливають на старіння організму, проте чарівного еліксиру так ніхто і не винайшов. Тим не менше, фахівці стверджують, що кількість українців, які переступили 100-річний рубіж, залишається приблизно однаковою останні 10 років – 1200-1500 чоловік.
Наближається до столітнього ювілею і наша землячка – Бардика Надія Андріївна. 17 квітня вона відсвяткувала 96-й рік народження і є найстаршою жителькою Мізоча. Народилася у 1917 році в Росії. У 1920 році разом із сім’єю переїхала до Польщі. Життя було нелегким із самого початку. Пережила голод 20-х років. Знає, які на смак млинці із березової трини. Пережила Першу Світову війну, пам’ятає жахіття Другої Світової. В 1937 році вийшла заміж, народила трьох дочок, а 1957-му, у віці 38-ми років, залишилася вдовою. В 1945-му разом із сім’єю була евакуйована в Полтавську область. В 1947-му, спасаючись від голоду, переїхали на Західну Україну. В Мізочі проживає з 1957-го року. Працювала завжди багато і важко: трудилася в ланці та на свинарнику. Щонеділі та на свята відвідувала церкву. Надія Андріївна щира і добра людина, завжди хвилюється за рідних та готова прийти на допомогу кожному. До людей ставиться з повагою. А ще хоче бути в курсі всього, що відбувається навколо. Зараз сама собі дає раду, трохи ще порається по господарству, а взимку і сніг відкидала. З радістю няньчиться з правнуками. Своїми нащадками гордиться. Серед них є лікарі, вчителі, економісти і просто хороші люди. А всього у Надії Андріївни 3 дочки, 6 внуків, 12 правнуків і один праправнук. Тож бажаємо нашій довгожительці прожити ще багато років у здоров’ї та в колі своєї сім’ї.
Найстарішою жителькою України є Катерина Козак з села Хотимир на Івано-Франківщині. 14 лютого їй виповнилося 116 років. Минулого року представники «Книги рекордів України» визнали її рекордсменкою в категорії «Людина». Бабусю нині вважають однією з найстаріших українок та й навіть жительок Європи. Катерина Козак неграмотна, не була заміжньою. Але виховала двох дочок своєї сестри. Від них має двоє онуків, семеро правнуків і дев’ять праправнуків. Щоб довго жити, вважає бабця, потрібно багато працювати, ходити босоніж по землі, їсти все з городу і молитися. А ще не визнавати ліків та уколів, бути привітною та бажати всім добра.
У листопаді 2012 року пішов з життя 112-річний Петро Лизан. Він жив в селі Поморяни на Львівщині. У дідуся було 4 дітей, 10 онуків, 25 правнуків, 3 праправнуків. Дідусь не курив, не пив, багато працював і молився. Ні з ким не сварився, завжди був усім задоволеним.
До 2007-го року найстарішим жителем України і планети був Григорій Нестор, житель села Старий Яричів Львівської області. Він прожив 116 років. Чоловік ніколи не був одруженим. До останнього дня залишався активним, практично не хворів, не вживав ліків і не зловживав алкоголем. Щонеділі ходив до церкви. Був дотепником і не сварився.
Найстарішою жителькою світу є японка Місао Окава. 5 березня їй виповнилося 115 років. В лютому її ім’я було зафіксовано в Книзі рекордів Гіннеса. У найстаршої жінки є 4 внуки і 6 правнуків. Улюбленим блюдом є суші із скумбрією. Вважає, що за здоров’ям потрібно слідкувати, вживати корисну їжу.
До цього титул найстаршої жінки світу належав також жительці Японії Кото Окубо, яка померла в січні 2013 року у віці 115-ти років.
Серед чоловіків найстаршим жителем землі офіційно визнано японця Дзіроуемона Кімура – зараз йому 115 років.
Найстаршою жителькою планети рахується Жанна Луїза Кальман із Франції. Вона дожила до 122-х років і померла у 1997-му.
Цікаво, що найбільша кількість людей з віком понад 100 років проживає в Японії. Це напряму пов’язано з тим, що за статистикою японці вважаються самою здоровою нацією.
Але варто зазначити, що вік жителів Кавказу мало вивчений, хоча відомо, що в 1970-му році там проживало 339 чоловік старіших за 120 років. Не взято до уваги і Тібет, де неофіційно нараховується 116 жителів у віці більше 100-а років.
Вищенаведені дані про довгожителів України та планети є офіційними і зареєстровані в Книзі рекордів України та Книзі рекордів Гіннеса. Саме тому найстарша жителька землі є на рік молодшою за найстаршу жительку України. Крім того, до Книг рекордів може потрапити тільки та людина, чий вік підтверджено достовірно перевіреними фактами або документами. Фактично на планеті можуть проживати люди і в більш поважному віці. І нехай таких довгожителів буде якомога більше, як приклад для наслідування здорового способу життя. Бо статистика свідчить, що 90 відсотків людей віком понад 100 років ніколи не палили цигарок і не вживали алкоголю. А ще всі довгожителі добрі, привітні і задоволені життям люди.
Леся Черниш, учасник проекту «Розвиток громадської журналістики у малих сусідніх громадах»
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.