Місцеві ради Рівненщини мовою документів
Стандарти прозорості, відкритості та публічності встановлені для органів місцевого самоврядування на законодавчому рівні. Проте, виконання цих норм зазвичай залежить від їх імплементованості до нормативно-правових документів цих рад, які встановлюють процедури та правила відповідних органів місцевого самоврядування. Предметом попередньої публікації було питання дієвого механізму запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у раді, оприлюднення проектів рішень рад та їх виконавчих комітетів. У цьому дослідженні ми проаналізуємо наступні індикатори: оприлюднення результатів поіменного голосування, рішень сесій рад, засідань виконавчих комітетів, протоколів та рекомендацій постійних комісій.
Довідково: Коаліцією «Прозорі ради» розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями, які дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у Регламенті, Статуті, чи іншому нормативно-правовому акті органу місцевого самоврядування. Центр суспільних дій «Сівітас» здійснює моніторинг за цими 16 критеріями чотирьох органів місцевого самоврядування Рівненщини: Рівненської обласної ради, Рівненської, Дубенської та Здолбунівської міських рад.
Оприлюднення результатів поіменного голосування
Форма поіменного голосування визначена як ключова для органів місцевого самоврядування, окрім виняткових випадків. Процедура поіменного голосування передбачає, що визначається не тільки загальний результат, а й встановлюється волевиявлення кожного депутата (за, проти, утримався, не голосував). Для того, аби виборці могли стежити за роботою обранців, законодавцем визначено норму, щодо публікації результатів поіменного голосування в день його проведення на веб-сайті місцевої ради. Також вимоги Закону «Про доступ до публічної інформації» містять норму щодо безстрокового зберігання такої інформації, долучення її як невід’ємної частини до протоколу сесії ради.
Всі органи місцевого самоврядування, які стали об’єктами аналізу дотрималися даних вимог. На думку експертів це зумовлено тим, що сформований досить чіткий запит громадськості на публічність цієї інформації.
Оприлюднення рішень сесії ради
Закон України «Про доступ до публічної інформації» зобов’язує органи місцевого самоврядування оприлюднювати рішення, які прийняті на сесії, не пізніше 5 робочих днів з дня її проведення.
Ця норма імплементована до Регламентів Рівненської обласної, Дубенської та Рівненської міської рад. У Регламенті Здолубнівської міської ради вказано про публікацію рішень ради після підписання міським головою, термін такої дії не визначено.
Оприлюднення протоколів, висновків та рекомендацій постійних депутатських комісій ради
У нормативно-правових документах Дубенської міської ради не прописано порядок оприлюднення протоколів, висновків та рекомендацій постійних депутатських комісій ради, як це передбачає ч. 10 ст. 47 «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої: «Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно якої: «Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов’язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.»
Здолбунівською та Рівненською міськими радами не визначено 5-денний термін оприлюднення протоколів, висновків та рекомендацій постійних депутатських комісій.
Лише Рівненська обласна рада визначила порядок оприлюднення протоколів, висновків та рекомендацій постійних депутатських комісій у повній відповідності до законодавства.
За словами голови ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Володимира Зиля, діяльність постійних комісій є важливою частиною діяльності органів місцевого самоврядування, яка дозволяє предметно та деталізовано вивчати питання у міжсесійний період, комісії можуть вирішувати окремі питання з сфери власної діяльності, надавати висновки та рекомендації. Тож оприлюднення результатів роботи комісій у відповідний термін є важливим індикатором прозорості та підзвітності органів місцевого самоврядування загалом.
Оприлюднення рішень виконавчим комітетом ради
Законодавчі норми щодо оприлюднення рішень у термін 5 робочих днів поширюються не тільки на ради, а й на утворені ними виконавчі комітети. Згідно законодавства виконавчі органи не утворюються при обласних та районних радах.
У цьому випадку в Рівному, Здолбунові та Дубні виконавчі комітети користуються регламентами, де вказана обов’язкова вимога оприлюднення рішень у визначений Законом термін.
Варто зазначити, що окрім аналізу нормативно-правових актів щодо цих питань також членами коаліції «Прозорі ради» проводиться моніторинг їх виконання органами місцевого самоврядування на практиці.
Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Прес-служба ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС»
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.