Медичний закладам Рівненщини ще далеко до прозорості?

У 2018 році медична реформа вступила в активну фазу. Заклади первинної медичної допомоги отримали новий юридичний статус – комунальних некомерційних підприємств (КНП).

Разом із фінансово-господарською автономією, медичні заклади також отримали відповідальність за розпорядження коштами і майном, тож зросла ймовірність корупційних ризиків у їхній роботі.

Проект «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини» покликаний допомогти цим закладам підвищити рівень прозорості та підзвітності.

Загалом в рамках проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини», який реалізував ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» у межах Програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», експерти ГО «Сівітас», провели моніторинг 27 новостворених комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненської області. Обрані КНП ще в минулому році заключили договори з Національною службою здоров’я України, тож у них, на думку голови Центру «Сівітас» Володимира Зиля, було достатньо часу, аби звикнути працювати за новими правилами. Реформа первинної ланки медицини надала нові можливості для фінансування «первинки», проте, встановлені і більш високі вимоги до стандартів прозорості та підзвітності новостворених КНП. Як їх дотримуються реформовані медзаклади, вирішили з’ясувати у «Центрі»Сівітас».

Зокрема, в ході моніторингу експерти аналізували: звіти про надходження і використання благодійних внесків, публічні закупівлі, наявність конфлікту інтересів у керівників комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини. Всього до методології «Антикорупційний термометр» входить 12 параметрів, а максимально КНП могли отримати 18 балів.

Про формат проведення дослідження розповів експерт проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини» В’ячеслав Долід: «Ми використовували запити на доступ до публічної інформації, а також проводили контент-аналіз інтернет-ресурсів, які інформують про діяльність КНП. Не всі КНП були готовими надати інформацію, яка згідно чинного законодавства має бути в публічному просторі, тому ми скористалися зверненнями до Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, з вимогою про відновлення нашого права на інформацію. Такий метод виявився дієвим».

Щодо самого рейтингу КНП, то він умовно складається з 3 груп.

До 1 увійшли 5 КНП, які на думку експертів «Центру «Сівітас» можна віднести до доброчесних. Перше місце зайняли, хоча і не набравши максимальної кількості балів, 2 КНП: КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ «ЮВІЛЕЙНИЙ» РІВНЕНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ «ПІВНІЧНИЙ» РІВНЕНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ. Завадили отримати максимум балів порушення при проведенні публічних закупівель, хоча ці КНП, погодилися їх усунути після звернень «Центру «Сівітас».

До 2, найбільшої групи КНП, які на думку «Центру «Сівітас» мають корупційні ризики увійшло 15 закладів «первинки». Найбільше питань викликали: не оприлюднення інформації про надходження та використання благодійних внесків, інформації передбаченої ч.8 ст.78 Господарського кодексу України, несвоєчасні та неповні відповіді на інформаційні запити.

Серед аутсайдерів- КНП з високими корупційними ризиками опинилося 7 КНП. 16 у рейтингу виявилось КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «НЕМОВИЦЬКИЙ ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ» НЕМОВИЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ САРНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ, лише з 3 балами.

Виявлені порушення було оскаржено за належністю, а кожне КНП отримає висновки та рекомендації, щодо підвищення рівня прозорості та підзвітності. Про результати дослідження

ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» повідомлять Національну службу здоров’я України. Методологія «Антикорупційний монітор» буде доступна для використання громадськими та пацієнтськими організаціями України.

 

Довідково: Матеріал публікується в рамках проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини», який реалізується ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» у межах Програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

 

Контактна особа: Володмир Зиль (т.0966062283)Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети