Лептоспіроз. Що потрібно знати про захворювання?
Проблема лептоспірозу є надзвичайно актуальною для нашого району. Протягом останніх двох років показник захворюваності даною інфекцією є найвищим в області. Лише в минулому році із 15 зареєстрованих в області випадків захворювання на лептоспіроз – третина (5 випадків) припадає на Здолбунівський район. Показник летальності досягнув 40%, спостерігалось зростання в 3 рази рівня захворюваності серед жителів міста Здолбунів.
Лептоспіроз – гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, що перебігає із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом.
Резервуаром збудника лептоспірозу є дикі та синантропні гризуни (щурі, миші), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки) і промислові тварини (лисиці, песці), які виділяють лептоспір у довкілля з сечею. Найбільш розповсюдженим збудником лептоспірозу, що викликає захворювання, є лептоспіра Іcterohaemorrhagіae, основним носієм якої є сірі щурі та який є найбільш патогенним. Також в останні роки реєструються захворювання викликані лептоспірою Javanica.
Зараження людини відбувається при споживанні забрудненої збудником води, харчових продуктів, під час купання, риболовлі, занять водним спортом у забруднених збудниками водоймах, при догляді за хворими тваринами.
До групи ризику належать рибалки, робітники очисних споруд і каналізації, меліоратори, тваринники, працівники м’ясокомбінатів, мисливці.
Сприйнятливість до захворювання висока, але частіше хворіє доросле населення, в основному чоловіки.
Лептоспіри проникають в організм людини через слизові оболонки травного каналу, а також кон’юнктиву та найменші пошкодження цілісності шкіри.
Інкубаційний період триває від 1 до 20 діб, частіше – 7-14 діб. Початок захворювання гострий, часто раптовий (хворі можуть зазначити навіть годину). З′являються трясучий озноб, гарячка (підвищення температури тіла до 39-40 °С і вище), виражені симптоми інтоксикації: загальна слабкість, сильний головний біль, запаморочення, нудота, блювання; можливі збудження, марення, непритомний стан. Відмічаються міалгії, що тривають 8-10 діб, особливо в литкових м’язах, стегнах, попереку. При лептоспірозі характерними вважають ураження печінки, нирок та геморагічний синдром – навіть при легкому перебігу хвороби відзначаються крововиливи в кон’юнктиви, місцях ін’єкцій, носі, а при тяжкому – легеневі, кишкові кровотечі, крововиливи у життєво важливі органи, що може призвести до летального наслідку.
Пам′ятайте! При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою можливий розвиток ускладнень, що ведуть до смерті. При тяжкому перебігу смерть може наступити вже через 5 днів від початку захворювання. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, тому при високій температурі тіла, найменшій підозрі щодо захворювання на лептоспіроз необхідно негайно звернутися до лікаря.
Із настанням літнього періоду ризик зараження лептоспірозом зростає, що зумовлено сезоном купання у відкритих водоймах, риболовлею, проведенням сільськогосподарських робіт.
Профілактичні заходи при лептоспірозі спрямовані, перш за все, на боротьбу із синантропними гризунами (мишами, щурами). Необхідне проведення дератизаційних заходів, охорона джерел водопостачання і продуктів харчування від забруднення виділеннями гризунів, використання захисного одягу під час робіт у несприятливих умовах, догляду за хворими тваринами; проведення ветеринарно-санітарних робіт.
Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно відпочивати та купатися виключно на спеціально відведених водоймах, дотримуватися правил особистої гігієни, не вживати в їжу немиті овочі та фрукти, воду з відкритих водойм.
Помічник лікаря відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Здолбунівському районі Місюра І.М.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.