Куди зникне паспортний стіл і що таке біометричні документи?
Відповідно до рішення Колегії ДМС України, розпочато процес виведення працівників ДП «Документ» з підрозділів міграційної служби. Про це повідомляє офіційний сайт Державної міграційної служби України.
Як відомо, у багатьох підрозділах ДМС працівники підприємства надавали громадянам супутні послуги, що створювало можливості для зловживань через переконання відвідувачів, що ці послуги та оплата за них є обов’язковими. З виведенням представників підприємства, надання будь-яких супутніх платних послуг у приміщеннях підрозділів ДМС буде заборонено. В рамках реформування міграційної служби найближчим часом буде переглянуто процедури надання послуг та структури територіальних підрозділів.
Основні зусилля державного підприємства надалі будуть спрямовуватися на розвиток «Паспортних сервісів», де громадяни у комфортних умовах можуть оформлювати документи – ці центри будуть працювати прозоро та в окремих приміщеннях. У зв’язку із запровадженням паспорта громадянина України у формі картки міграційна служба очікує суттєве зростання навантажень на підрозділи ДМС. (Від ЗС – і цю послугу теж потрібно передават и ЦНАПам, просто переселити бюджетних пиявок в інше приміщення мало, очевидне бажання ДМС не прощатися із власне функціями надання послуг, паралельно із ЦНАПами. Хоча сам факт виведення в інше приміщення ДП – це добре)В межах бюджетного фінансування міграційна служба намагається покращити умови у власних підрозділах та збільшити кількість технічних засобів.
Нагадаємо, що з 6 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують гросмадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато роботи із запровадження оформлення і видачі паспорта громадянина України, що містить безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документу, в регіонах та інфраструктури його функціонування.
Що таке біометричні документи і для чого вони потрібні?
Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документу з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи – це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.
Біометричні паспорти набувають все більшого поширення у світі. Відповідно до інформації всесвітньої організації цивільної авіації (ICAO) більше 90 країн з 193 держав-членів ООН в даний час видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів в найближчі роки.
Близько 45 країн з числа тих, які видають біометричні документи, зберігають на документах одночасно і відбитки пальців, і зображення особи, в той же час більше 30 країн використовують лише оцифроване фото власника документа. Решта країн в даний час використовують тільки зображення обличчя, але найближчим часом планують використовувати і дані дактилоскопії.
За даними ICAO, більше 15 країн в даний час використовують автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників електронних паспортів. Для того, щоб пройти процедуру паспортного контролю, мандрівник може скористатися “електронними воротами”, які в автоматичному режимі звіряють його біометричні дані з інформацією, що зберігається на чипі документа. Серед країн, які читають (сканують) е-паспорта в аеропортах і на кордонах США, Великобританія, Сінгапур, Португалія, Нова Зеландія, Японія, Індонезія і Німеччина.
Які переваги біометричних документів для громадян?
Біометричні паспорти це практично:Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки буде більш зручним та зносостійким ніж паперовий аналог. Вперше паспорт громадянина України видається безкоштовно.
Біометричні паспорти це безпечно: Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати такого паспорту, зловмисники не зможуть скористатися ним.
Біометричні паспорти це зручно: Для зчитування інформації, наприклад на кордоні, будуть використовуватись автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників біометричних паспортів. Це по-перше виключить суб‘єктивність та можливість зловживань під час проходження контролю, а по-друге зменшить час необхідний на таке проходження. Подорожі до країн які використовують автоматичні пропускні системи стануть більш зручними, без виснажуючих черг. Аналогічно, будуть створені умови, необхідні для спрощення та прискорення внутрішньодержавних процедур надання адміністративних послуг, які передбачають ідентифікацію особи.
Чи обов’язково буде міняти вже видані документи на нові – біометричні?
Відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України, що видається сьогодні підрозділами ДМС України, має необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов’язок кожного громадянина України. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті) і навіть після впровадження документів нового зразка, такий паспорт є чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни можуть вільно перетинати кордон з такими паспортами, отримувати у них візи тощо. Разом з цим, у разі бажання громадянина, він зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до підрозділу ДМС України. Аналогічною є ситуація з іншими документами, передбаченими Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»: до завершення строку дії документів “старого” зразка їх заміна на біометричні не є обов’язковою.
Чи можна відмовитися від оформлення біометричного паспорта?
Законодавство України передбачає можливість відмови від оформлення паспорта з електронним безконтактним носієм, у такому разі видається паспорт без електронного чіпа, при цьому його оформлення обійдеться дешевше.
Більше відповідей на питання щодо нових біометричних документів ви можете знайти за посиланням: http://dmsu.gov.ua/novyny/novyny-dms-ukrainy/3979-z-21-sichnya-rozpochato-protses-vivedennya-pratsivnikiv-dp-dokument-z-pidrozdiliv-migratsijnoji-sluzhbi
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.