Кримінальний кодекс, ви і ваш паспорт

Українські ЗМІ впродовж останніх тижнів неодноразово повідомляли про те, що з набуттям чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України кожен повинен буде носити із собою паспорт. Ніби-то у зв’язку з цими змінами міліціонери зможуть затримувати на вулиці будь-кого і «закривати» для з’ясування особи на три доби. Тож аби підтвердити чи спростувати такі побоювання частини українців, фахівці РОГО «Комітет виборців України» вирішили проаналізувати чинне на сьогодні законодавство, зокрема, відповідні норми нового Кримінального процесуального кодексу. Детальніше про це розповідає виконавчий директор Рівненського КВУ, адвокат Микола Глотов:

«Для початку хотілося б заспокоїти громадян і сказати те, що новий Кодекс нікого не зобов’язує носити із собою свій паспорт. Хоча, на всяк випадок, мати при собі документ, що може підтвердити вашу особу (студентський квиток, водійське чи пенсійне посвідчення, або інший документ з особистими даними та фотокарткою) не завадить. Адже бувають різні випадки. І в наш час перестрахуватися не буде зайвим.

Що ж до затримань, то варто пам’ятати, що їх є два види: адміністративне затримання та затримання, пов’язане із вчиненням злочинів.

І, якщо говорити про перше, то затримати згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення міліціонери можуть особу на період не більш як три години. При цьому, таке затримання може бути у випадку вчинення затриманою особою адмінправопорушення і лише, якщо воно необхідне: а) для припинення адміністративного правопорушення, коли вичерпано інші заходи впливу; б) для встановлення особи порушника; в) для складення протоколу про адміністративне правопорушення (якщо його складення є обов’язковим і його неможливо скласти на місці вчинення); г) для забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення. В разі такого затримання обов’язково складається відповідний протокол.

Якщо ж говорити про затримання, пов’язане з вчиненням злочинів, з приводу якого писали і розповідали нещодавно в ЗМІ, то тут треба пам’ятати, що будь-яка людина вважається затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу (наприклад, вказівці міліціонера) змушена залишатися поряд з такою уповноваженою службовою особою чи у визначеному нею приміщенні.

Та, незважаючи на гучні і подекуди емоційні заяви окремих колег, ми переконані, що лякати новим Кримінальним процесуальним кодексом людей не варто. Дійсно частина 1 статті 211 цього Кодексу дає право уповноваженим службовим особам затримати людину без дозволу слідчого судді, тобто без вмотивованого рішення суду, на 72 години. Однак тут немає нічого нового. І в старому Кримінально-процесуальному кодексі України була норма (стаття 160), в якій передбачалася можливість затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, не більш як на ті ж 72 години. Але неносіння із собою паспорта – це не злочин і не адмінправопорушення. Навіть стаття 29 чинної Конституції України дає можливість працівникам міліції без рішення суду затримати особу на три доби. Проте можливість таким чином затримати особу не означає свавілля і вседозволеність по відношенню до людини зі сторони правоохоронців. Адже затримати на 72 години без рішення суду працівники міліції мають право особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:

1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.

Крім того, уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн.), виключно у випадку, якщо підозрюваний не виконав обов’язки, покладені на нього при обранні запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує. Тобто, в цьому третьому випадку мова йде ще й про можливість затримання на 72 години без рішення суду людини, якій раніше було повідомлено, що вона підозрюється у вчиненні певного злочину і відносно неї діяв, наприклад, таких запобіжний захід, як домашній арешт. У випадку порушення умов цього арешту чи іншого раніше обраного запобіжного заходу якраз особу і можуть теж затримати.

У будь-якому випадку особа, яку затримали працівники міліції за підозрою у вчиненні злочину, повинна пам’ятати, що:

1) той, хто затримав, має негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього, негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування (в т.ч. рідних), вимагати перевірку обґрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені КПК України;

2) про затримання обов’язково складається протокол, який підписується особою, яка його склала, та затриманим. При цьому, затриманий у протоколі вправі висловити власні скарги щодо порушення його прав під час затримання. Варто зазначити і те, що копія такого протоколу негайно під розпис вручається затриманому, а також надсилається прокурору;

3) після затримання працівник міліції зобов’язаний затриманого доставити до найближчого підрозділу органу досудового розслідування, в якому негайно реєструються дата, точний час (година і хвилини) доставлення затриманого та інші відомості. Тож, якщо вас доставили до відділку міліції, чемно попросіть працівника міліції показати, чи зареєстрували вашу доставку до відділку з указанням дати і часу, коли доставили як затриманого. Якщо цього не зроблено, то в присутності відвідувачів відділку наголосіть, щоб вас негайно зареєстрували. Крім того, слід наполягати на отриманні можливості зв’язатися з кимось зі своїх рідних або ж зі своїм адвокатом».

Юридичний відділ РОГО КВУВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети