Кому потрібна прихована травма?!

За статистичними даними, кількість травм з року в рік постійно зростає. До 15% від їх загалу трапляється саме на виробництві. Аналіз причин показує, що більше половини нещасних випадків сталися через організаційні недоліки та похибки в роботі керівників підприємств, фахівців з охорони праці, адмінперсоналу. Частина з них відбулася через технічні причини : незадовільний технічний стан виробничих об’єктів, засобів виробництва, транспортних засобів. І лише 5% нещасних випадків на виробництві пов’язані із психофізіологічними чинниками.

Однак, за яких би причин не сталося травмування, застрахована особа має право отримати в повному розмірі належну компенсацію заробітку, втраченого в результаті нещасного випадку. Не секрет, що іноді при виробничих травмах працівника переконують „піти назустріч” адміністрації підприємства і просто приховати факт настання такого випадку. А це має негативні наслідки!

 Подібний випадок стався нещодавно на одному з підприємств, зареєстрованому у Здолбунівській міжрайонній виконавчій дирекції. Постраждалий К., виконуючи в лютому 2013 р. виробниче завдання, отримав важкі числені травми та опинився на лікарняному ліжку. На лікування була необхідна чимала сума коштів, можливе встановлення інвалідності та стійка втрата професійної працездатності.

 Здавалося б, все зрозуміло! Варто провести розслідування відповідно до затвердженого порядку, оформити необхідні документи – і потерпілому буде оплачено втрату працездатності, відшкодовано витрати на лікування, а також виплачено одноразову допомогу за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Але, як виявилось, не все так просто! Тут починається справжня історія „ходіння по муках”! Не дивлячись на те, що травма сталася на виробництві, лікувальним закладом проведене освідчення потерпілого на стан алкогольного сп’яніння і засвідчено його відсутність, підприємство всіма силами намагається приховати випадок виробничого травматизму, викривлюючи реальні факти. За поясненнями опитаних потенційних свідків виявляється, що потерпілий, у свій вихідний день, ніким не помічений, потрапив на територію підприємства, самовільно, без будь-яких наказів та розпоряджень з боку адміністративного персоналу, долучився до ремонту  транспортного засобу, яким керував відповідно до посадових обов’язків, і постраждав з власної вини. Це при всьому тому, що діставатись йому до роботи з місця проживання майже годину, а відповідальні особи підприємства мають в обов’язковому порядку контролювати дії працівників!

Одночасно, під час проведення розслідування, посадовими особами страхувальника здійснюється тиск на потерпілого та свідків з метою викривлення фактів. Колеги постраждалого починають давати хибні свідчення, плутаються у показах. У результаті роботи спеціальної комісії із розслідування нещасного випадку, створеної наказом по підприємству, травма визнається не пов’язаною з виробництвом, а це означає, що всі витрати на лікування, проведення медичних процедур, обстеження (томограф, УЗД, складні аналізи і т.п.), вартість ліків і все інше в повному обсязі лягають на гаманці сім’ї потерпілого.

Ситуація дещо змінюється тільки після долучення до проведення розслідування органів прокуратури. Свідчення дивним чином міняються, а опис подій набуває логічного змісту.

У березні 2013 р., більше ніж за місяць від дати нещасного випадку, дружині потерпілого, з допомогою працівників Здолбунівської МВД ФССзТВП, вдається вирішити питання щодо проведення повторного розслідування  за участю представників Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України. За результатами розгляду складено акт форми Н-1. Випадок визнаний таким, що пов’язаний із виробництвом.

Весь цей період (у зв’язку із невизначеністю ситуації) потерпілий від нещасного випадку не отримував компенсацію втраченого заробітку, тобто коштів, які так потрібні для відновлення здоров’я.

Тож підведемо підсумки! Працівник таки отримає те, що йому належить по закону. Однак, якщо раніше (у разі законного та своєчасного оформлення виробничої травми) посадові особи підприємства могли відбутись тільки адміністративними штрафами, то зараз можливі інші неприємні варіанти розвитку подій. При цьому застрахована особа може додатково у судовому порядку стягнути чималі суми в якості компенсації моральних збитків, отриманих під час неналежного проведення розслідування.

Якщо говорити алегорично, то чи варто у таких випадках шукати криву вузьку стежку, якщо є визначений законодавчо широкий прямий шлях?!

 

 Сергій Гридін,

 директор Здолбунівської МВД ФССзТВП



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети