Кому і коли подавати декларацію про доходи
Віднедавна багатьох українців: державні службовці, посадовці місцевого самоврядування, директори шкіл та їхні заступники, керівники інших закладів, що фінансуються з державного або місцевого бюджетів, «попросили» заповнити декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Такий обов’язок на них покладено згідно із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Днями ж до центру права РОГО «Комітет виборців України» звернувся вчитель однієї зі шкіл Рівного. Він розповів, що керівництво навчального закладу, де він працює, поставило завдання заповнити такі декларації за 2011 рік. Тому його цікавило, чи законною є така вимога.
Тож про те, чи повинні вчителі заповняти такі декларації і взагалі хто саме має це робити, розповідає керівник центру права Рівненського КВУ Микола Глотов.
Частина 1 статті 12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачає обов’язок певного кола осіб щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік. Ця вимога є окремою від того декларування доходів, яке для певних осіб передбачає здійснювати Податковий кодекс.
До осіб, які повинні щорічно подавати такі декларації відносяться, зокрема, Президент України, Голова Верховної Ради, Прем’єр-міністр України, міністри, Голова СБУ, Генпрокурор, Голова Нацбанку, народні депутати України, депутати місцевих рад, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, військові посадові особи Збройних Сил України, судді, члени ЦВК, інші. Повний перелік таких осіб міститься в пункті 1 та підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 4 Закону «Про засади запобігання та протидії корупції». На зазначених у вказаному списку осіб покладено й інші обов’язки.
Бланк декларації, а також сам Закон можна переглянути в на веб-сайті Верховної Ради за посиланням:http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3206-17/page#n31.
Однак, зазначена стаття 12, яка покладає на вказаних осіб обов’язок подавати декларації, набрала чинності лише з 1 січня 2012 року.
Пункт 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачав, що у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік відомості про витрати надаються з дня набрання чинності цим Законом. Тобто, з 1 липня 2011 року. Проте цей пункт Конституційний Суд України своїм рішенням від 13 березня 2012 року визнав неконституційним. Суд констатував, що, оскільки стаття 12 Закону набрала чинності з 1 січня 2012 року, то й обов’язок відповідних посадових і службових осіб щодо декларування своїх витрат виник з дня набрання чинності статтею 12 Закону.
Таким чином, особи, які претендують на зайняття посад в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, та особи, які вже займають відповідні посади, мають вносити до декларації відомості про витрати, здійснені з 1 січня 2012 року, за формою, передбаченою Законом.
Тобто, мається на увазі, що такі декларації людям доведеться подавати до 1 квітня 2013 року за 2012 рік. А в 2012 році (за 2011-ий) цього робити не потрібно.
Щодо ситуації з вчителями, то ця проблема виникла через лист Міносвіти України №1/9-227 від 27 березня 2012 року. Саме в ньому йшла мова про потребу заповнити такі декларації тим з них, хто в 2011 році входив до складу комісій з державної підсумкової атестації. Однак іншим своїм листом №1/9-246 від 02 квітня 2012 року цей лист міністерство відкликало. Це також пов’язано зі згаданим вище рішенням Конституційного Суду.
Водночас питання, потрібно буде чи ні в 2013 році вчителям, які входять або входитимуть у цьому році до складу комісій з державної підсумкової атестації, подавати декларації згідно із Законом «Про засади запобігання та протидії корупції», залишається спірним. Адже наразі незрозуміло, чи можна в зазначеній ситуації вчителя вважати посадовою особою в розумінні підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 4 вказаного Закону. В такій ситуації варто звертатися за роз’ясненням до Міністерства юстиції України або ж просити розтлумачити цю норму Конституційний Суд.
http://4vlada.com/ukraine/11744
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.