Кір відступила, настала чергу сальмонельозу

В 2019 році в нашому районі зачастили неприємні інфекційні “сюрпризи “. Після зимово-весняної “атаки” гострих респіраторних інфекцій, зокрема кору — пришла пора “наступу” гострих кишкових інфекцій, спричинених різними бактеріями. Найнебезпечнішою з бактерій, що викликають гострі кишкові інфекції — є сальмонела. За минулі півроку серед жителів Здолбунівського району було зареєстровано 12 випадків гострих кишкових інфекцій, в тому числі 1 сальмонельоз.

В липні трапилась надзвичайна резонансна подія – масовий спалах гострої кишкової інфекції, більше 80 осіб постраждалих після святкувань в кафе “Гурман” смт.Мізоч. При бактеріологічному дослідженні біоматеріалу від хворих – виділяється збудник сальмонельозу. Лабораторні дослідження тривають.Такого масового спалаху не пригадують і старожили.

Зараз особливо сприятливий для захворювань гострими кишковими інфекціями період року. Хочу звернути увагу жителів району на особливості сальмонельозу та попередити можливе виникнення групових захворювань.

Сальмонельоз – гостре кишкове захворювання, яке характеризується схильністю до спалахів в організованих колективах, під час масових святкувань та високою летальністю серед дітей раннього віку (до 5% від захворілих).Зараження найчастіше виникає при вживанні забрудненної сальмонелами їжі. Джерелом зараження переважно стають — різноманітні м’ясні страви, кондитерські вироби, птиця, яйця, молоко. На м’ясо припадає 75 % від всіх заражень сальмонельозом, на другому місці — яйця та продукти з них виготовлені (особливо небезпечне використання качиних та гусячих яєць в приготуванні тортів та салатів). Сальмонела— дуже стійка в оточуючому середовищі. В м’ясі зберігається — від 12 днів до 6 місяців, в яйцях — до 7-8 місяців, а в заморожених продуктах — до 3-х років!

Інкубаційний період (час від проникнення заражаючої дози збудника в організм людини з продуктами харчування до розвитку хвороби), в середньому, становить 12- 24 години. Хвороба може, в залежності від кількості потрапленої в організм сальмонели і стану організму (ослаблений імунітет, вік, алергія, дисбактеріоз, кислотність вмісту шлунку, тощо), протікати від легкої то тяжкої форми. Середньоважка форма сальмонельозу протікає таким чином: висока температура ( 38-39 град.С), блювота, пронос до 10-15 разів за добу, біль в животі, погане самопочуття. В дітей до 2-х років життя швидко наступає зневоднення організму. При відсутності медичної допомоги — може наступити смерть дитини. Лікування сальмонельозу здійснюється в 2-х напрямках : боротьба з зневодненням (введення внутрішньовенно-крапельно лікувальних засобів) та боротьба зі збудником ( антибіотики). Самолікуванням не займайтесь! Сальмонельоз не може “пройти” сам по собі, без лікування.

В передачі хвороби велику роль грає недотримання особистої гігієни ( миття рук). Інфіковані корови, свині, гуси, качки, кури виділяють сальмонелу в оточуюче середовище. Контакт (догляд за тваринами) або вживання в їжу недостатньо термічно оброблених м’ясних і молочних продуктів, яєць — часто стають причиною виникнення сальмонельозу. Дотримання високої температури та терміну приготування страв мають надзвичайно велике значення в можливості виникнення сальмонельозу — науковці довели, що лише “жива” сальмонела може спричинити хворобу.Достатньо просмажена, прокопчена, проварена, пропечена їжа містить знешкодженого (“мертвого”) збудника та не спричинить сальмонельозу.

Під час організації масових застіль, приготування страв часто порушується особиста гігієна осіб, що задіяні в підготовці. Продукти заготовляються заздалегідь, часто зберігаються в антисанітарних умовах, з порушенням термінів і температурного режиму. До приготування страв допускається багато посторонніх людей, які, як правило порушують технологію приготування, не дотримуються елементарних правил, або зовсім їх не знають.

Сальмонельоз та інші гострі кишкові захворювання значно краще запобігти, ніж потім затратно і болісно лікувати.

Санітарний лікар Здолбунівського  районного  лабораторного відділення

ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України»  Матвійчук Сергій



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети