Кабмін подав законопроект, який забороняє мешканцям відключатися від централізованого опалення
Українців мають намір позбавити можливості відмовлятися від послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання – про це сказано в законопроекті № 3142, текст якого був оприлюднений в п’ятницю на сайті парламенту. Документ розробила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
За матеріалами uainfo.org
Запропоновано наділити органи місцевого самоврядування правом затверджувати схеми теплопостачання населених пунктів із зазначенням зон, в яких буде використана або централізована, або індивідуальна системи опалення. Відключення споживачів від централізованих тепломереж і систем гарячого водопостачання, можливо, буде тільки в зонах, відведених владою для індивідуальної системи опалення. Зараз відмовитися від централізованого опалення мають право лише об’єднання мешканців, що представляють будинок або під’їзд.
Як пише Сегодня, в Кабміні вважають, що після відключення житла від колективної системи опалення вона розбалансує: в одних квартирах стоїть спека, в інших – холод. Погіршується і екологія, адже продукти згоряння газу надходять у загальну систему вентиляції будинку. Нерідкі також випадки, коли такі котли вибухали через неправильну експлуатацію. Зараз такі котли можна встановлювати після отримання необхідних документів, які, якщо закон приймуть, видаватися більше не будуть. Виняток може бути, якщо індивідуальна котельня опалює всю будівлю.
За незаконну установку особистого котла передбачено штраф 85-340 грн. для громадян, 130-510 грн., для посадових осіб, за самовільне відключення від теплової мережі відповідно 340-1360 і 850-1700 грн. ( Зараз за установку без дозволів – 17-85 і 51-136 грн.). Крім цього, законопроект передбачає і введення інших санкцій. За недопуск представників теплопостачальних організацій до лічильників тепла і установам, що використовують тепло, громадяни заплатять від 340 до 850 грн, посадові особи – 510-1360 грн.
Але діючі котли, які встановлені законно – залишать. Нагадаємо: їх дозволили ставити в 2006 р. після великої аварії тепломережі в Алчевську. За розрахунками екс -міністра палива та енергетики Івана Плачкова, особистий котел зараз вигідніше через низькі ціни на газ для населення (можна заощадити близько 40%), але він набагато більше шкодить екології. Тому Плачков підтримує законопроект. Заступник голови фракції ПР у Раді Михайло Чечетов сказав, що документ потребує вивчення: «Безпека в будинках передусім, але заборонивши такі котли, держава зобов’язана забезпечити квартири теплом. А зараз цього немає, взимку люди в багатоповерхівках мерзнуть».
Екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко вважає, що зниження можливостей споживачів відмовитися від послуг теплопостачання має супроводжуватися посиленням відповідальності природних монополій за надання неякісних послуг. «У такому випадку закон був би прогресивним, дозволив би врахувати інтереси як міста в цілому, так і його громадян. Міська влада визначають райони, де використання централізованого опалення нераціонально, наприклад, в будинках, що стоять на відшибі. Проте в місцях масового проживання громадян має бути збережено централізоване опалення» , – сказав Коммерсанту – Україна експерт. «Досвід країн Кавказу показує, що масовий перехід на автономне теплопостачання знищує централізовану систему, і назад шляху немає. Адже централізоване опалення більш економне, ніж автономне, дозволяє використовувати не тільки газ, а й вугілля, торф і навіть побутове сміття», – уточнює керівник проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» Гжегож Гайда. За його словами, збереження централізованої системи опалення є більш пріоритетним завданням, ніж розвиток конкуренції .
За оцінкою віце – президента Асоціації міст України, мера міста Українка Павла Козирєва, доцільність переходу на автономне опалення залежить від віддаленості споживача від джерела енергії. «Собівартість теплової енергії на ТЕС нижче, ніж на малих котельнях, але слід врахувати фактор транспортування тепла. Оптимально, щоб споживач знаходився не більш ніж за 10 км від ТЕЦ. Якщо ця відстань більше, автономне опалення є виправданим», – пояснив Козирєв. Можливість вибору для споживачів теоретично залишається. Відповідно до законопроекту, споживач має право вибору постачальника теплової енергії. «Однак реалізація такого права в найближчій перспективі в Україні неможлива», – вважає Кучеренко.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.