Історична пам’ять цього дня: 30 липня
1015 – В ході боротьби за спадщину Володимира Великого вбито його сина князя ростовського Бориса. До кінця року були вбиті ще два його брата – муромський князь Гліб і древлянський Святослав, що дало можливість Святополку Окаянному посісти Київський престол.
1071 – У Вишгороді освячено храм на честь благовірних князів Бориса і Гліба – перших святих на Русі.
1502 – Під час своєї четвертої подорожі Христофор Колумб, висадившись на острові Гуанаха (нині – департамент Іслас-де-ла-Байя, Гондурас), вперше зустрів представників народу майя.
1511 – народився Джорджо Вазарі, італійський архітектор, історик мистецтва
1619 – В Джеймсатуні (колонія Вірджинія) почав свою роботу перший в Америці вибірний орган влади – Палата міщан. Прийняті за шість днів сесії закони, що стосувались цін на тютюн, заборону азартних ігор, продажу спиртного та ін., вимагали зматвердження у Лондоні.
1792 – В Париж з піснею, написаною саперним офіцером Клодом Жозефом Руже де Лілем, увійшов Марсельський батальйон добровольців. Бойова пісня, складена спеціально для Рейнської армії, з цих пір стала називатись «Марсельєза» і згодом стала гімном Франції.
1793 – у Канаді почалося будівництво Йорка (тепер Торонто).
1840 – Микола І заборонив використання назви «Білорусь», замінивши його на «губернії Північно-Західного краю»
1858 – Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторіяозеро Вікторія і витік ріки Ніл (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) і витік ріки Ніл.
1863 – Міністр внутрішніх справ Російської імперії П. А. Валуєв підписав циркуляр, спрямований в Київський, Московський і Петербурзький цензурні комітети, про обмеження видання книг і заборону викладання у школах українською мовою. В Росії підписано Валуєвський указ, який дозволяв друк «тільки таких творів цією мовою, які належать до галузі червоної літератури».
1863 – народився Генрі Форд, конструктор автомобілів, засновник корпорації «Форд Мотор»
1889 – народився Володимир Зворикін, американець російського походження, винахідник телебачення.
1895 – у Львові відкрили музей Наукового Товариства імені Т.Шевченка (1951 року ввійшов до складу Львівського державного музею етнографії та художнього промислу)
1898 – у Москві урочисто відкрита перша міська каналізація
1900 – у Британії заборонена дитяча праця в шахтах
1903 – У Брюсселі за участю 43 делегатів від 26 організацій почався II з’їзд РСДРП, на котрому остаточно сформувалась партія більшовиків і проголошено програмці цілі Російської соціал-демократичної робітничої партії – організація соціалістичного суспільства шляхом соціалістичної революції і диктатури пролетаріату.
1920 – прийнята ухвала «Про ліквідацію мощів у Всеросійському масштабі»
1920 – створено Українську військову організацію під проводом Є. Коновальця
1930 – Уругвай став першим чемпіоном світу з футболу. У фіналі першого чемпіонату світу з футболу – збірна Уругваю в себе вдома, на стадіоні «Сентенаріо» в Монтевідео за присутності 76 800 глядачів перемогла команду Аргентини з рахунком 4:2 і стала першим чемпіоном світу з футболу.
1932 – Незважаючи на розпал Великої депресії, в Лос-Анжелесі почались X Олімпійські ігри, що зібрали 1332 атлетів із 37 країн. Президент США Герберт Гувер став першим главою держави, який не відвідав Олімпіаду, що відбувалася в його країні.
1935 – Американське видавництво «Penguin» випустило першу книгу в м’якій обкладинці кишенькового формату. Ідея випуску дешевих, малих за розміром книг стала революційною у книговидавництві і дала змогу масовими тиражами випускати найрізноманітніші твори.
1937 – Керівництво Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР видало в СРСР таємний оперативний наказ № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», який дав можливість т. зв. «трійкам» НКВС виносити вироки всім, кого радянська влада з тих чи інших причин вважала ворогом. Операція за цим наказом стала найбільшою масовою операцією Великого терору – починаючи з серпня 1937 р. і до листопада 1938 було ув’язнено від 800 000 до 820 000 людей, з них щонайменше 350 000, і до 445 000 були страчені, решта була відправлена до ГУЛАГу. Цей наказ був оприлюднений лише в 1992 році.
1941 – уряд СРСР та емігрантський польський уряд підписали угоду про взаємопідтримку у війні проти Німеччини й створення на території СРСР польських військових формувань.
1947 – народився Арнольд Шварценеггер, американський актор, культурист, політик, 38-й губернатор штату Каліфорнія
1956 – на американських доларах з’явилося гасло «In God We Trust»
2006 – помер Володимир Дахно, український кінорежисер і художник-аніматор
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.