Історія футболу у Здолбунові: архівні знахідки

Дослідження історії розвитку футболу в Здолбунові базувалось в основному на матеріалах періодичної преси та фотоматеріалах відповідного періоду. Польський період 1921-1939 років не був виключенням. Звичайно матеріалу є обмаль і достовірність його далеко не безсумнівна. Приклади різних підсумкових результатів одного і того ж матчу в різних газетах ми вже демонстрували в матеріалі про футбольний сезон 1951 року. Єдиний вихід в даній ситуації це знайти матеріали офіційних органів. Найбільш доступним джерелом пошуку необхідних для нас матеріалів на даному етапі виявився Державний архів Рівненської області. Доступним не тільки в плані географічного розташування, а в першу чергу в плані забезпечення та організації роботи відвідувачів. Як результат нові та цікаві, а що найбільш важливо, цінні матеріали про історію розвитку футболу в Здолбунові. Найціннішою знахідкою безумовно є «Наглядова справа за діяльністю Волинського окружного союзу футболістів м. Рівне» (Фонд №30, опис №20, справа №328 Державного архіву Рівненської області). Розглянемо деякі матеріали з цієї справи.
ф№30 о№20 с№328 а№15 ДАРО
Цей інформаційний бюлетень випущений у Львові в 1928 році практично ілюструє історію заснування Волинського підокругу футболу в Рівному який входив до складу Львівського окружного союзу. Волинський під округ союзу пілки ножней (футболу) в Рівному був заснований 6 травня 1928 року на загальних зборах представників 10 спортивних клубів. Збори відбулися в приміщенні спортивного клубу «Гасмонея» під головуванням капітана Тадеуша Родека. Засновниками були представники наступних команд: Клас «А» – «Сокіл» Рівне, ВКС Ковель, ВКС Рівне, «Гасмонея» Рівне. Клас «В» – ВКС Дубно, «Гасмонея» Ковель. Клас «С» – «Гакоах» Дубно, ТОЗ Рівне,ТОЗ Острог, «Гасмонея» Луцьк. Кожен з цих клубів мав право виставляти дві команди. Головою правління був обраний Тадеуш Розек, офіційним органом стала газета «Ехо Ровенське». Першими футбольними командами Волинського підокругу були:
1. ВКС «Ровне»(Галєрчик) Рівне – клас «А»
2. ПТГ «Сокол Ровне» Рівне – клас «А»
3. ЖКС «Гасмонея Ровне» Рівне – клас «А»
4. ВКС «Ковель» Ковель – клас «А»
5. ВКС «Дубно -43 п.п.» Дубно – клас «В»
6. ЖКС «Гакоах-Ковель» Ковель – клас «В»
7. ЖКС «Гакоах-Дубно» Дубно – клас «С»
8. ЖКС «Гакоах – Луцк» Луцьк – клас «С»
9. ТОЖ «Ровне» Рівне – клас «С»
10. ТОЖ «Острог» Остріг – клас «С»
11. ПТГ «Сокол –Сарни» Сарни – клас «С»
12. КС «Стрєлєц – Здолбунов»Здолбунів – клас «С»
13. КС «Стрєлєц – Луцк» Луцьк – клас «С»
В багатьох публікаціях по даному питанню вказується 14 клубів як засновники Волинського підокругу футболу в Рівному. В нашому випадку перелік 13 клубів, але це не засновники а перші футбольні клуби,які увійшли до складу новоствореного Волинського підокругу футболу.
В матеріалах за 1932 рік вже фігурує назва округ, а не підокруг як було в 1928 році при заснуванні.
Ф№30 О№20 С№328 А№3,4 ДАРО

Сканована копія цього документу дає багато інформації про розвиток футболу на Волині. Збільшення кількості команд з 13 до 29 є яскравим доказом діяльності футбольних функціонерів того часу. Вірніше не тільки футбольних і не стільки футбольних як загальна злагоджена діяльність всіх органів місцевої влади того часу. В новому списку 8 команд з Рівного, 7 – з Луцька, 4 – з Кременця, по 3 з Костополя та Дубно, по 2 з Ковеля та Володимирця. З команд першого списку зникли команди «Сокіл» Сарни та «Стрілець» Здолбунів. На даний час ми не знаємо достовірної причини відсутності цих команд в новому списку. Вірогідніше всього основною причиною був спортивний принцип. Команди показали низькі результати і були понижені в класі. Підтвердженням цієї версії є матеріали в періодичній пресі того часу. Зокрема про здолбунівську команду «Стрілець» є матеріали про матчі в 1932 році в Здолбунові. Так в газеті «Огляд волинський» №46-Ф-13.11.1932 року анонсується футбольний матч між командами «Стрілець» Здолбунів і «Стрілець» Рівне. Отже команда «Стрілець» в 1932 році в Здолбунові існувала. Але це вже окрема тема з історії розвитку футболу в нашому рідному місті Здолбунів.
Ф№30 О№20 С№328 А№101 ДАРО

Дана публікація стала можливою завдяки матеріалам Державного архіву Рівненської області. Висловлюємо щиру вдячність та подяку спеціалісту Любченко Катерині Олегівні за професійну допомогу при підготовці даної публікації.

Юрій Мельник, Володимир Морозов



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети