Інтерв’ю про заснування та роботу Здолбунів сіті

 

В інтернеті викликало жвавий відгук і обговорення інтервю Миколи Орлова порталу журналістських розслідувань 4 влада. Тому друкуємо із скороченнями це інтервю і запрошуємо до продовження дискусії.

 

 

 

У Здолбунові з’явились «акули пера» із громадською газетою

15.05.2012 / Володимир Торбіч, портал «Четверта влада»– Після дуже плідної участі у проекті «Прозора Україна», відвідання «Газети Виборчої» та інших ЗМІ Польщі, я, звісно, довго виношував план донесення інформації до тих кому вона цікава. Думали, що спочатку буде просто внутрішній вісник громадської організації і сайт, проте і громадськість, і обставини значно пришвидшили створення саме газети, – так говорить про своє дітище – районну газету «Здолбунів сіті»  власник і керівник проектів експертно-консультаційної мережі «ЗЕОН» Микола Орлов. Про те, що це за газета, як вона виникла, про що вона пише і хто її фінансує в подальшій розмові.

– Що це за газета така «Здолбунів сіті»?

– Газета «Здолбунів сіті» – це Здолбунівська районна газета, інформаційно-аналітичного спрямування, яка висвітлює діяльність громадської організації «Аналітичний центр розвитку міста ЗЕОН», а також життя міста і району.

– Хто вам пише?

– Редколегія сформована із членів ЗЕОНу, молодих небайдужих людей, а також є дописувачі, які просто присилають свої матеріали до офісу. Деякі з них пройшли школу універсального журналіста взимку, дехто готується до вступу на факультети журналістики. Засновником газети є саме громадська організація, а сама газета позиціонується як перша соціальна газета Здолбунівщини.

 Тематику номерів і редакційні завдання формує редактор Катерина Кондратюк, я пишу деякі матеріали, технічний редактор Микола Мокрик відповідає за групи в соцмережах і верстку газети. Всі працюють на волонтерських засадах. Мета – навчитись своїми силами робити цікавий портал, газету, зворушити місто і район та довести, що громадянська журналістика і соціальні медіа у виконанні молодіжної НГО – це теж може бути професійно!

– А як газету розповсюджують і хто її фінансує?

– Виходить газета регулярно, щотижня, тираж 500 примірників, які на цьому етапі розвитку газети є ще не бездоганної якості друку, але пристойного інформаційного насичення. Розповсюджуємо у форматі вільного доступу до газети але дуже просимо і закликаємо надавати благодійну допомогу саме на існування газети. Тому ті свідомі здолбунівчани, які беруть газету з прилавку, можуть тут же вкинути у скриньку свою монетку, для цього ми зробили зручні, сучасні стенди, де з однієї сторони кишенька з газетами, з іншої скринька для пожертв.

Так як газета молода, то практикуємо ще вільне розповсюдження архівних номерів для більшого ознайомлення здолбунівчан із нашим виданням. Також є можливість скачати номер газети із сайту «Здолбунів сіті» через 2 тижні після виходу друкованого номера.

Джерелами фінансування є власні кошти засновників та зібрані добровільні пожертви. На даний момент консультуємось із податковою службою і фахівцями-юристами на предмет вільного продажу та можливості переплати нашої газети.

– Тобто в громадської організації (як засновника) достатньо коштів, щоб випускати газету?

 У громадської організації теж є засновники :)), які допомагають випускати газету.

– І хто ж ці засновники організації, що ви про них не дуже хочете говорити?

– Засновники декілька друзів-однодумців, що 10 років тому зібрались і утворили організацію, як місце збору активної молоді, яка бачить сенс життя не лише в дискотеках і топтанні ногами міста. Тим більше, що в часі це співпало з моїм поверненням із навчання з Будапешту (грант Міжнародного фонду «Відродження» на навчання у Центрально-Європейському Університеті на курсах «Роль міст у світі, що глобалізується», Будапешт, Угорщина – ред.) і очі в мене горіли зробити щось нове і корисне для свого регіону. Ось друзі і підтримали. Проте ресурсно організація існує за рахунок сильного волонтерського духу, людської дружби, грантів.

– В мене складається враження, що ви не хочете називати прізвищ засновників. Чому? Якщо ці люди вкладають у добру справу, то чому приховувати? Таємниці породжують чутки.

– Та ні, це просто добрі друзі, кожен з яких зараз займається своєю справою, оперативне командування залишили за мною).

– Чи фінансують газету політичні сили?

– Жодна політична сила не фінансує ні організацію, ні газету.

– Що з газетою буде після виборів?

– Після виборів буде те ж саме що і до виборів – кропітка робота задля покращення інформування населення району не тільки про справжній стан справ, але й про те як можна управляти і жити краще. В цьому і перевага ЗМІ аналітичного центру, що ми не лише висвітлюємо чи переповідаємо, а й пропонуємо що і як можна робити. Ось нещодавно озвучували власну концепцію спеціалізації і кооперації сільських територій.

– Що цікавого пишете?

– Цікава газета тим, що пише про те, про що комунальна газета, заснована владою, ніколи не напише про нераціональне використання бюджетних коштів, прийняті програми розвитку міста, району і їх ступінь виконання. Ми відстоюємо принципи прозорого, доброчесного, етичного урядування, тому вважаємо, що розумні чиновники сприймають матеріали газети як конструктивну критику і заклик до дій, в тому числі і спільних. Проте практика персональних образ через статті інколи переважає.

– Скількох ворогів вже маєте?

– Ворогів не колекціонуємо, ми відкриті до розмови, порозуміння, діалогу якщо на кону спільне виважене рішення на благо громади. Якщо в одному номері газета критикує районну раду за нецікавий офіційний сайт, а в іншому номері розповідає про позитивну практику виділення міні-грантів для розвитку сільських громад, то це і є збалансована політика газети. Знеособлена – тільки по факту виконаних дій чи то чиновником, чи то просто громадянином.

– А що у вас була за сутичка зі здолбунівською міліцією?

– Конфлікт із міліцією, ми вважаємо виник через спробу затулити рота Віснику громадської організації, який був тоді ще незареєстрованою газетою. Для цього придумали найпримітивніший спосіб – анонімні дзвінки до міліції, а потім місяць з’їдання нервів місцевим сектором боротьби з економічною злочинністю. Їм видно немає більше чим займатися, як мати діло до громадської організації. До речі, нещодавно начальник обласної міліції пан Лазутко дав оцінку здолбунівському сектору БЕЗу, визнавши їх роботу у першому кварталі цього року незадовільною.

Ми апелювали до міліції із пропозиціями брати до уваги матеріали, які там розміщені і про встановлення ялинки в Здолбунові, і про тендер на паливо міською радою, і про дні народження чиновників, натомість їх більше зацікавила тема хто ж це вирішив скласти альтернативу єдиній газеті Здолбунівського району, заснованій владою. Так, завдяки нашій міліції, і дуже швидкому суду, наша газета набрала популярності у місті.

– А взагалі ваша газета на довго?

– Нам ще багато потрібно працювати для того щоб газета, і по якості матеріалів та друку, була наближена до найкращих стандартів медіа, проте ми дуже пишаємось своєю командою однодумців, які роблять газету. Нам легко, з одного боку, тому, що частина газети – це опис того, що робить ЗЕОН, з іншого боку – ми все вчимось робити вперше у газетній справі своїми руками. Ми не чекаємо прибутків, проте дуже очікуємо відгуків і підтримки. Дякую за самовіддану працю Катерині Кондратюк – редактору газети та Миколі Мокрику – технічному редактору, а також усім нашим дописувачам, а їх уже більше десятка. Ми прийшли і прийшли надовго.

 

 

 


Коментарі із сайту 4 влада


Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) – можуть бути забанені адміністратором

Люда | 77.120.92.***
Так тримати!!! 

15.05.2012


Микола | 95.135.129.***
Ніби то і гостра тематика, і міліція і суди, а так по доброму написано. Приємно читати і дивитись на усміхнені обличчя! Дякую 

15.05.2012


Юра | 95.135.168.***
Нічого нового тут немає. \nДля початку цікаво зясувати питання хто саме є інціаторами і засновниками вказаної газети, особливо цікаво дізнатися їхній статус по відношенню до бізнес структур та влади району.\nКрім того, особисто в мене є сумніви в правдивості слів про команду однодумців, які зібралися заради правди.(Зараз не той час коли хтось комусь щось робить за просто так не маючи на меті отримання якогось зиску).\nМаюче відношення юриспрунденції я з впевненістю, по-перше маю права, по-друге говорю, що рішення суду стосовно діяльності пана Миколи є законним і прийнятим з дотриманням усіх норм матеріального та процесуального права.\nТаких осіб, як він (пан Микола)сотні. А саме тих, які умисно порушують закон і несуть за це справедливе покарання. А невдалі репліки про якесь замовлення зі сторони влади просто спосіб виправдати своє вже заплямоване імя. \nна закінчення потрібно сказати, що прочитавши вказану статтю, я прочитав декілька номерів газети сіті, і як на мене особисто нічого нового в ній не показано. \nРедактори газети не володіють потрібною інформацією, навіть в межах міста, щоб навіть говорити про скандальні репортажі. 

15.05.2012


Володимир | 46.247.209.***
Юрі – \"Зараз не той час коли хтось комусь щось робить за просто так не маючи на меті отримання якогось зиску\" – очевидно, що ви не надто знайомі з діяльністю громадського сектору – там таких команд вистачає, які не через зиск збираються і щось роблять. 

16.05.2012


Володимир | 46.247.209.***
Юрі – ви кажете, що маєте відношення до юриспруденції. Значить ви маєте знати, що без тексту рішення суду ви не можете \"з впевненістю щось стверджувати про адекватність чи неадекватність такого рішення\".

16.05.2012


Володимир | 46.247.209.***
А щодо того чи щось нове в газеті. Візьміть порівняйте районку \"Нове життя\" і \"Здолбунів сіті\" за піднятими темами.

16.05.2012


Боромир | 46.211.62.***
Мододці! В місті має бути альтернатива комунальній газеті, яка не цікава не через те, що не цікава, а через те, що дуже лояльна до влади. Те, що в Здолбунові активізувався громадський сектор це добре і добре те, що НГО власними зусиллями випускає газету. Можливо, вона готує не супер резонансні матеріали, але дає певну альтернативу, бо мешканці міста відбувають певний дефіцит інформації про місцеві події. Головне, що є куди рости! 

16.05.2012


Микола | 95.135.129.***
До появи Здолбунів сіті ситуація виглядала так. Як влада подала інформацію до Нове життя так народ її і прочитає і так буде думати. А тепер є можливість прочитати про одну і ту саму події інколи зовсім різні погляди. Взяти ту ж новорічну ялинку. В комкнальній газеті написано що її подарувала місту школа, що іграшки робили діти і т.д такі всі пухнасті, а Здолбунів сіті зробив запити (не самі придумали собі щось)і отримали копії накладних , актів і на встановлення ялинки і на іграшки від підприємців і розписали що і як було НАСПРАВДІ. Інший приклад. Дорожня тема. За тиждень з моменту появи інформації на сайті, в газеті і в заяві до ДАЇ половина вказаних ям вже заасфальтована. Це не результат? А для чого комунальна газета яка за наші гроші пише позицію влади а не різних сторін. Щодо зиску від громадської діяльності. Займіться єю, щоби стати компетентним в ній перш ніж вести дискусію про зиски. 

16.05.2012


Володимир | 46.247.209.***
Миколі +100500

16.05.2012


Вячеслав | 91.124.116.***
Юра, очевидно ви таки маєте відношення до юриспруденції, але дуже далеке. По перше, слово юриспруденція пишеться без букви Н.\nПо друге, про яке дотримання норм процесуального і матеріального права ви говорите? Ви бачили протокол, аналізували матеріали справи, приймали участь під час розгляду?\nСпеціально для Вас, Юра, дотримання норм матеріального права – це правильне застосування норм закону. Що ми маємо? Людину притягують до відповідальності за незаконне зайняття підприємницькою діяльністю, а в постанові зазначено що він здійснив випуск газети без державної реєстрації ЗМІ. На газеті було чорним по білому написано хто її видавник. Чи хтось застав Миколу за друкарським станком вночі? :-) \nЗа випуск газети без реєстрації є окрема стаття, але ваші колеги і того не знали. Чому колеги? Бо я впевнений, ваше відношення до юриспруНденції сформувалось у якомусь з кабінетів. \nТаке рішення суду є плювком в бік свободи слова! \nЦілий підрозділ УБЕЗ-у працював над розкриттям страшної таємниці!!! Молодці! А якби на пульт поступив анонімний дзвінок що в дитячому садку хтось невідомий підмінив горщики, що тоді, Беркут викликати???\nІ суд проявив об\'єктивність, неупередженість, як ви вище казали правильно застосував норми… і стягнув з винуватця аж тридцять доларів :-) Ото попрацювали!\nУспіху всім. 

16.05.2012


журналістам | 10.179.194.91, 91.***
Одесити змушують комунальників латати ями на асфальті обмальвуючи вибоїни білою фарбою з балончика і публікуючи фото. Було б добре,якби цей досвід перейняли у нас. 

16.05.2012


Володимир | 46.247.209.***
Ну так в Здолбунові вже почали йти по цьому шляху: http://4vlada.com/analytics/12310

16.05.2012


Катерина | 95.135.231.***
Дивно чути про якийсь зиск. Чому скрізь потрібно бачити лише гроші? А ви пробували випускати газету? Мабуть, і у школі Вам, Юро, цього не вдалося зробити – не та школа була. А взагалі ви чули про улюблену справу? За неї точно ні з кого грошей ніхто не вимагає. Подобається викладати – викладаєш (навіть за бідарську зарплату, бо це – твоє), подобається випускати газету – випускаєш, бо тобі це подобається, у тебе дійсно є однодумці, колеги, друзі (мабуть, Юро , Вам потрібно лише поспівчувати у цьому плані). Зрештою кожен обирає свій шлях сам. 

16.05.2012


Ігор:) | 95.135.74.***
На мою думку, газета існує не даремно. Дивлячись на те що, після того як була написана ЗАЯВА в ДАІ, дороги й дійсно почали ремонтувати!Навіть сьогодні 16.05.2012 були проведені ремонтні роботи доріг.І це ще лише приклад і до того ж всього газета тільки розпочинає розкручюватися та впевнено діяти в місті. Як би було більше однодумців, а менше конкурентів.\nЖУРНАЛІСТ:\nМи цей досвід вже перейняли. 

16.05.2012


to Ігор:) | 10.179.194.91, 91.***
Хотілося б щоб цей досвід перейняли саме в Рівному.Сім днів такого не опублікує… 

17.05.2012


Кларк | 194.31.233.***
Не розумію, навіщо слухати, а тим більше вступати в дискусію з всякими неадекватами?!\nТакі будуть завжди – ті що, нічого не зробивши можуть займатись виключно критиканством – таких мільйони…\nТих же, що працюють і хочуть щось змінити на краще – одиниці. Нехай повільно, нехай з помилками – проте, це гіркий досвід.. Успіх приходить лише до тих, хто щось робить…\nТому, успіху вам у всіх ваших починаннях та позитивних результатів діяльності. Побільше би таких ініціативних..\nБудемо чекати нових цікавих новин) 

17.05.2012

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети