Імунізація: за чи проти?

    За ініціативи Європейського бюро Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в Україні з 24 по 30 квітня 2017 року проводиться Тиждень імунізації. Кожен з нас повинен знати, що вакцинація –  найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб, який дає можливість щорічно попередити до 3 мільйонів смертей і 750 тисяч випадків дитячої інвалідізації у світі. Імунізація  на сьогодні дозволяє за допомогою вакцини попередити  30 інфекційних захворювань.

         Головна мета щеплень – формування імунітету (несприйнятливості) до хвороб. Імунна система реагує на введення імунобіологічного препарату, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби.

            Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби й ускладненням – у випадку інфікування.

В Україні планово проводять щеплення проти 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень.

 
Вік Щеплення проти
1 день   Гепатиту В        
3-5 днів Туберкульозу          
1 місяць   Гепатиту В        
2 місяці     Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту Гемофільної інфекції  
4 місяці     Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту Гемофільної інфекції  
6 місяців   Гепатиту В Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту    
12 місяців         Гемофільної інфекції Кору, краснухи, паротиту
18 місяців     Дифтерії, кашлюку, правця Поліомієліту    
6 років     Дифтерії, правця Поліомієліту   Кору, краснухи, паротиту
7 років Туберкульозу          
14 років       Поліомієліту    
16 років     Дифтерії, правця      
26 років     Дифтерії, правця
(надалі – кожні 10 років)
   

Для формування достатнього рівня колективного імунітету, який дозволив би попередити поширення інфекційних хвороб необхідно, щоб не менше 95% всього населення було охоплено щепленнями.  На жаль, рівень вакцинації дітей в Україні за даними 2016 року далекий від рекомендованого ВООЗ. Україна має найнижчі показники охоплення щепленнями серед усіх європейських країн та одні з найнижчих в світі, про що свідчить офіційна статистика МОЗ України. Зокрема,  охоплення щепленнями дітей у віці до 1 року в 2016 році складає:

  • БЦЖ – 72,3%;
  • проти поліомієліту – 60,8%;
  • проти кашлюку, дифтерії та правця – 21,0%;
  • проти кору, паротиту та краснухи – 45,5%;
  • проти гепатиту В – 28,8%
  • проти гемофільної інфекції – 51,6%.

            Причинами ситуації із вакцинацією, що  склалась в країні,  є зокрема недовіра до безпеки вакцинації, активна антивакцинальна пропаганда, заснована на міфах та чутках, недостатня обізнаність батьків щодо ризиків та небезпеки інфекційних хвороб, недостатній рівень консультування про користь вакцинації від медичних працівників. І все це на фоні недостатього забезпечення вакцинами, яке розпочалось з 2011 року. На сьогодні ситуація із закупівлями вакцин нормалізується. ЛПЗ району  забезпечені вакцинами для щеплення дітей  проти туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюка, оральною поліомієлітною вакциною  (для 3-6-го щеплень). Доступні препарати для ревакцинації проти дифтерії та правця дітей у віці 6 та 16 років, дорослих.
Сучасні вакцини ефективні та безпечні, тому протипоказання до щеплень обмежені і визначити їх може тільки лікар. Всі вакцини, які закуповує МОЗ України та які використовуються для імунізації, зареєстровані в Україні, перед централізованим постачанням до регіонів проходять лабораторний контроль якості. Перед проведенням щеплень громадянам (при щепленні неповнолітніх – батькам) розповідається про небезпеку інфекційного захворювання, проти якого проводиться щеплення та про можливі поствакцинальні реакції.  Кожен громадянин (батько) повинен заповнити бланк добровільногої інформованої згоди на проведення профілактичного щеплення або відмови від нього. Вакцинація проводиться у кабінетах щеплень лікувально-профілактичних закладів та кабінетах щеплень, які діють при медичних кабінетах  дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів,  спеціально підготовленим медичним персоналом.

У разі відмови від профілактичних щеплень батьки повинні усвідомлювати, що вони ризикують  здоровꞌям та життям своєї дитини та позбавляють її законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики. Слід памꞌятати, що відмови від щеплень підвищують не лише ризик зараження інфекцією, але і ризик її важкого перебігу, розвитку ускладнень і навіть смерті. Крім того, відмови від вакцинації призводять до зменшення захищених осіб в колективі і роблять можливими спалахи тих захворювань, які людство залишило в минулому.

Ми – за вакцинацію! Бережіть своє здоровꞌя та здоровꞌя Ваших дітей!

Помічник лікаря-епідеміолога Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України»   Місюра Інна Миколаївна



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети