Хвороба Лайма — бережіться кліщів!

кліш

Серед жителів Здолбунівського району в 2016 році зареєстровано три випадки захворювань хворобою Лайма. Цього року на Рівненщині виявлено 15 осіб, які захворіли на хворобу Лайма. Хворі реєструвалися у м. Рівне та 6-ти районах, а саме: Сарненському, Костопільському, Острозькому, Дубровицькому, Рівненському та Здолбунівському. Всі захворілі особи відпочивали в лісах області та відмітили факт присмоктування кліща. Є достатньо підстав стверджувати, що хвороба Лайма поширена на всій території області і встановлення природних вогнищ — це лише справа часу. На даний час в області виявлено 151 населений пункт, ензоотичний (приуроченість хвороб до певної місцевості, пов’язана з природними або економічними факторами) до хвороби Лайма.
Хвороба Лайма, або іксодовий бореліоз відноситься до досить складних і нелегких для діагностики захворювань, які передаються через покуси кліщів. Найчастіше через декілька днів (часом і дещо пізніше) після покусу кліща навколо цього місця з’являється кільцеподібне почервоніння, яке поступово збільшується до розмірів 10-20 см. Почервоніння поступово зникає, хоч може зберігатись навіть декілька місяців. Водночас підіймається температура, з’являється головний біль, болі у м’язах, порушення працездатності, сну, можуть виникнути катаральні явища верхніх дихальних шляхів та інші симптоми. В ряді випадків, особливо при відсутності адекватного лікування, хвороба може переходити в наступну стадію – неврологічних та серцевих ускладнень, а потім можуть настати й пізні органні ураження одного — двох великих суглобів, частіше колінних, гомілково-ступневих, ліктьових, плічових, рідше дрібних суглобів. Іноді розвиток хвороби навіть може закінчитись інвалідністю.
Не забувайте, що ви можте й не відчувати, що кліщ проник у вашу шкіру. Далеко не в усіх людей з’являється болючість, слабкість та навіть почервоніння. Тому дуже важливо стати на облік в лікаря – інфекціоніста. Лікування проводять і в умовах інфекційного стаціонару і в амбулаторних умовах. Застосовується ефективна антибіотикотерапія, але кожний випадок є індивідуальним.
Найчастіше кліщі на людей нападають у лісах і чагарниках. Улюблені місця присмоктування — під колінами, на спині, шиї, голові за вухами.
Засоби особистого захисту від кліщів доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров’я:
– при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягати однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг. Голову слід покривати головним убором. Само – та взаємо огляди необхідно проводити кожні 2 години під час прогулянки та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати відкриті ділянки тіла;
– вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно її оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
– місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухого хмизу в радіусі 20 – 25 м.;
– використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти, на яких зазначено, що вони володіють не лише інсектицидною, але й акарицидною дією. Репеленти випускаються у вигляді лосьйонів, кремів та аерозолів. Вони наносяться на шкіру, одяг, під час відпочинку на природі ними можна обробити навіть намет.

Велике значення для профілактики зараження має правильне видалення кліща:
Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися в будь-який лікувальний заклад. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити кліща олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнувши марлевою серветкою, пінцетом. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном та ретельно вимити руки з милом.

Дотримуйтесь вищезазначених порад і будьте здорові!

Помічник лікаря-епідеміолога Здолбунівського районного
лабораторного відділення Рівненського міжрайонного
відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ”
Кравчук О.В.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети