Хто не прагне конкуренції у західній Україні

Як відомо, всі державні замовники зобов’язані закуповувати товари, послуги та роботи на відкритих торгах.  Виняток становлять допорогові закупівлі**. До цих сум державний замовник може провести торги з аукціоном та заощадити кошти для бюджету, або укласти прямий договір з вільно обраним постачальником.

Те, що зараз у замовників є вибір – або оголосити тендер через систему або ж швиденько укласти контракт з сусіднім підприємством і не перейматися з такими тривіальними поняттями, як конкуренція і прозорість, означає, що є велика спокуса вибрати саме другий варіант.

По-перше, це легше. Не треба переживати за підготовку коректної тендерної документації, витрачати зусилля на аукціон і кваліфікацію учасників. По-друге, це шанс підписати договір зі “своїм перевіреним” постачальником, якого немає на надпорогових відкритих торгах, де присутня конкуренція і перемагає пропозиція з найкращим співвідношенням ціни і якості.

Згідно з інформацією модуля аналітики ProZorro (bi.prozorro.org), за 9 місяців 2017-го року державні замовники, які проводять допорогові торги, 13.2% своїх бюджетів завдяки конкуренції на тендерах. Це різниця між грошима, які були закладені в бюджет, та сумами підписаних договорів після проведення аукціону, тобто це майже 2.9 млрд грн (!) – ті гроші, які залишилися в бюджеті просто завдяки тому, що замовник не полінувався оголосити конкурентну процедуру замість того, щоб підписати договір з постачальником напряму.

 Інфографіка 1. Лідери допорогів

 

Такі замовники, як управління освіти Чернівецької міської ради, відділ золочівської районної державної адміністрації більше 90% своїх допорогових закупівель  проводять через тендери та відкриті до залучення бізнесу. Завдяки таким організаціям і відбувається економія державних коштів через ProZorro.

Аналітики ProZorro також підготували інформацію про замовників, які не хочуть проводити свої закупівлі через аукціони, а просто укладають договори з постачальниками, не розкриваючи інформацію, як вони обирають їх.

До ТОП – 5 потрапили замовники, які близько 90% закупівель (!) проводять без конкурентної процедури. Вони заключають свої договори поза системою та публікують звіти у систему. За півроку недоотримана економія в Західній Україні може складати 2.3 млрд грн.

Інфографіка 2. Хто ігнорує допороги?

У цілому ці замовники за 9 місяців 2017 року провели майже 200 допорогових закупівель із яких майже 90% закінчилися підписанням прямого договору. Варто зазначити, що це не є прямим порушенням законодавства в сфері публічних закупівель. Дійсно, існують закупівлі, які недоцільно проводити, використовуючи тендери. Це термінові закупівлі при аварійних ситуаціях, закупівлі на невеликі суми, в яких постачальникам не завжди цікаво брати участь, і інші логічні виключення. У таких виняткових випадках державні замовники можуть укласти договір з постачальником безпосередньо, а в систему завантажити тільки звіт, але більше 90% допорогових процедур просто не можуть терміновими та аварійними. Скоріш за все, вони є наслідком поганого планування або бажанням приховати свої закупівлі від громадськості. Найголовніше – прямі договори з постачальником призводять до 100% використання бюджетних коштів та через них втрачається можливість заощадити кошти.

 

*Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Волинська, Рівненська, Хмельницька

**(закупівлі до 200 000 грн на рік для товарів і послуг, до 1,5 млн грн для робіт)

від ЗС: цей матеріал підготовлено нашими партнерами-аналітиками проекту Prozorro, а яка ситуація у Здолбунові – ви знаєте. І про сусідні підприємства і про вибір в кабінеті без оголошення і без опитувань і без думки цільової аудиторії, наприклад батьків дітей. Навіть лідери такої закритості є, достатньо подивитися хто отримує найбільше бюджетних коштів і куди направляє підряди.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети