Хто і коли вивезе отрутохімікати зі Здолбунівщини?

opasnye-himikaty_1Про те, що в Рівному, в посадці поблизу вулиці Ґрунтової, на території Плодорозсадника стоять 7 контейнерів з отрутохімікатами, не чув у нашому місті хіба глухий. Як повідомили нам у департаменті екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації, з цього приводу ціле літо до чиновників, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, шлють численні звернення та скарги занепокоєні громадські активісти і депутати всіх рівнів.


Кореспондент газети «7 днів» зустрілася з директором департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА Валентином ДУДКОЮ з того самого приводу – аби почути компетентну думку про ті контейнери і дізнатись, які загрози вони в собі містять.

– Валентине Федоровичу, проясніть ситуацію для наших читачів: звідки взялися ці отрутохімікати фактично на території Рівного?

– На жаль, публікації багатьох газет наводять жах на пересічних громадян та підривають і так крихку довіру населення до місцевої влади в такий непростий для країни час. Проте у страху завжди очі великі.

Стосовно переміщення вказаних контейнерів на те місце, де вони перебувають на даний час, до департаменту екології звернення не надходили.

У липні цього року там провели лабораторні дослідження: взяті проби ґрунту, води, повітря. За даними ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр» Держсанепідслужби України у цих пробах не виявлено будь-яких залишків отрутохімікатів. Їхнє зберігання на цій території не становить небезпеки для людей та довкілля.хімікати

– Чи багато місць в області, де ще зберігаються такі ж контейнери з отрутохімікатами?

– В одинадцяти районах області та у місті Рівне зберігаються отрутохімікати. Є 30 таких місць. В обласному центрі – тільки ті контейнери, що на території Плодорозсадника. Ще п’ять є у Рівненському районі: чотири – у Великій Омеляні та один – у Зорі. 12 контейнерів на 1–1,5 тонни отрутохімікатів кожен розміщені у Здолбунівському районі; шість контейнерів – у Березнівському; чотири – в Дубровицькому; три – в Дубенському; по два – в Корецькому та Острозькому і по одному – в Радивилівському та Рокитнівському районах.

– Як давно зберігаються ці отрутохімікати і чому їх досі не вивезли на утилізацію?

– Скажу відверто: проблема з пестицидами та їхнім зберіганням актуальна не тільки для нашої області, а й усієї нашої держави. Всі ми розуміємо, що ця проблема вимагає не лише конкретних дієвих рішень, а й вагомих капіталовкладень. Вирішити це питання негайно в нинішніх умовах непросто.

– А звідки взялися пестициди?

– Накопичення непридатних до застосування пестицидів почалося в області в 70–80-х роках минулого століття, коли в сільському господарстві широко використовувались інтенсивні технології і рівень використання пестицидів становив 3–4 кілограми на гектар сільськогосподарських угідь. Як результат, заборонені до використання та непридатні до застосування пестициди складували у великих кількостях на складах по всій області.

– Невже з того часу ніхто нічого з області на утилізацію не вивозив?

– Вивозили. Останній раз – у 2011–2012 роках. За рахунок Державного природоохоронного фонду з території області вивезено 172,404 тонни непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. Щоб не допустити забруднення природного середовища, в першу чергу вивезли отрутохімікати з тих місць, де згідно з даними інвентаризації 2011 року виявили значні кількості неконтейнеризованих пестицидів.

У 2012 році планувалося повністю очистити територію області від непридатних хімічних засобів захисту рослин. Для цього в січні 2012 року провели комплексну інвентаризацію місць їхнього накопичення, згідно з якою станом на 13 січня 2012 року на території області зберігалося 61,163 тонни непридатних пестицидів. Угоду на проведення вищезазначених робіт було укладено з ТзОВ С.І. Груп Консорт ЛТД.

У вересні того ж 2012 року розпочалися роботи із вивезення непридатних пестицидів. Однак згодом виявилось, що в деяких районах інвентаризація 2012 року була проведена неякісно або й безвідповідально. Так, відповідно до інформації, наданої державною екологічною інспекцією у Рівненській області від 1 жовтня 2012 року, з території Гощанського району було вивезено 37,513 тонни пестицидів, тоді коли в інвентаризаційних актах загальна кількість непридатних пестицидів там становила 17,709 тонни. З території Здолбунівського району було вивезено 23,673 тонни пестицидів, а в інвентаризаційних актах вказана кількість непридатних пестицидів становила 17,62 тонни.

– Про що свідчать такі величезні розбіжності?

Про неякісно проведену інвентаризацію наявних непридатних пестицидів інвентаризаційними комісіями Здолбунівського та Гощанського районів. Саме тому в цих районах для вивезення хімікатів на утилізацію були витрачені всі ті кошти, які призначались для повного очищення області від непридатних пестицидів.

– То, може, хтось на цьому гарно «заробив»?

– Це питання до слідчих органів – міліції та прокуратури. Є їм тут над чим працювати. Але питання й до державних органів, до відповідальності певних посадових осіб. Бо тут або не належним чином була проведена інвентаризація, або ж десь акти підписали, а пестициди не вивезли. І хтось повинен за це відповідати.

– Ну, відповість. А що далі? Мусить же хтось виправляти помилки попередньої влади?

– Безперечно. Цього місяця в області має відбутися нова інвентаризація місць, де зберігаються отрутохімікати. Діє доручення першого заступника голови облдержадміністрації щодо проведення комплексної інвентаризації 2014 року.

Повторю: згідно з проведеною першою інвентаризацією 2012 року станом на 13 січня 2012 року на території Рівненської області зберігалося 61,163 тонни непридатних пестицидів. У листопаді 2012 року проведено повторну комплексну інвентаризацію місць накопичення отруйних речовин, за висновками якої на території області виявили 47,415 тонни отрутохімікатів. Що покаже інвентаризація 2014 року, побачимо.

– Вивозити ці контейнери на утилізацію, до того ж, напевне, в інші країни, – справа недешева. Важко повірити, що уряд у нинішній ситуації буде спроможний виділити області кошти на це…

– Так, це справа недешева. Судячи з попереднього вивезення відходів, рахунок іде на мільйони. А вивозили в попередні роки за кордон: до Польщі та Ізраїлю, де є підприємства, які займаються утилізацією таких речовин. Необхідні кошти на вивезення хімікатів ми очікували торік. Оскільки їх не виділили, то минулого року департамент екології та природних ресурсів направив до Мінприроди України повторний запит на виділення коштів.

– Малоймовірно, що ці кошти такого важкого року будуть нам надані. Тож питання полягає в тім, наскільки безпечне подальше зберігання цих відходів у контейнерах?

– Отрутохімікати зазвичай зберігаються на базах колишніх складів отрутохімікатів і мінеральних добрив. Це місця, які віддалені від житлових будинків (мають відповідну санітарно-захисну зону). Жодного факту забруднення прилеглих територій (ґрунту, води, повітря) не виявлено, оскільки згідно з рекомендаціями спеціалістів (екологів, гігієністів) отрутохімікати містяться у складах або контейнерах. Ми лише настійно рекомендуємо: нічого не зачіпати й не рухати з місця.

Для моніторингу ситуації щодо стану їхнього зберігання, оцінки ризиків для здоров’я людей та навколишнього природного середовища, а ще для визначення вартості робіт, пов’язаних з їхнім знешкодженням, обласна влада дала доручення організувати комісії в районах і до 30 вересня цього року провести інвентаризацію місць накопичення непридатних хімічних засобів захисту рослин.
І такі комісії уже працюють.

– Наскільки безпечні контейнери, в яких зберігаються отрутохімікати? На скільки років вони розраховані?

– Для екологічно безпечного зберігання непридатних хімічних засобів захисту рослин та недопущення негативного впливу на довкілля ще в 2001 році було прийнято рішення про тимчасове зберігання непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин у бетонополімерних контейнерах. Як довго? До часу вирішення на державному рівні питання їхнього знешкодження. Ці контейнери замовляли спеціалісти. Перед реалізацією їх випробували. Паспортний гарантований термін зберігання у них хімічних речовин – 200 років. Вони герметично закриті та не становлять небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров’я людей. Вага одного затареного контейнера становить близько 3 тонн. Тобто все зроблено для того, щоб ці контейнери були безпечними й достояли до часу їх перевезення для утилізації. Питання тільки в тому, наскільки відповідально ставляться до цього самі люди. Необхідно забезпечити належне зберігання контейнерів: обгородити це місце, вивісити попереджувальні знаки, облаштувати написи про кримінальну відповідальність за будь-яке посягання на місткості, де зберігаються небезпечні хімічні речовини.

– Невже в Україні немає жодного підприємства, яке б займалося утилізацією пестицидів?

– На жаль. Раніше переробляв ці відходи Шосткинський хімкомбінат, а тепер – невідомо.

29 серпня цього року на засіданні постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпе­ки та надзвичайних ситуацій міста Рівне обговорили ситуацію, що склалася у сфері поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин у Рівному. Поки що альтернативи збереженню небезпечних відходів у контейнерах до часу, коли буде можливість їх утилізувати, немає. Тож наша безпека залежить від відповідальності місцевої влади, керівників об’єктів, на територіях яких розміщені вказані хімічні речовини, розуміння та обережності кожного з нас.

Розмовляла Людмила МАРЧУК



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети