Гострий стресовий стан: як розпізнати і чим допомогти

Вчимося розрізняти гострі стрессові стани:

📍АПАТІЯ
Ознаки: Байдуже відношення до усього що відбувається, млявість, загальмованість.
ПМД: Поговорити з потерпілим, відвести до безпечного, спокійного місця. Покласти руку на чоло або тримати з ним контакт, намагатись затягнути у будь-яку спільну розмову/діяльность.
📍СТУПОР
Ознаки: Різке зниження або відсутність довільних рухів, мови, реакцій, заціпеніння у певній позі.
ПМД: Зігніть потерпілому пальці на обох руках і пригорніть до долоні. Великі пальці виставлені назовні. Великим та середнім пальцем масажуйте область між лінією росту волосся й бровами, чітко над зіницями. Покладіть руку на груди та вирівняйте потерпілому дихання. Тихо говоріть йому щось на вухо, у такому стані людина бачить і чує. Пам’ятайте, необхідно будь-якими засобами домогтися реакції потерпілого і вивести його зі стану оціпеніння.
📍АГРЕСІЯ
Ознаки: Роздратування, невдоволення, гнів, лайка, м’язова напруга, підвищення кров’яного тиску.
ПМД: Зведіть до мінімуму кількість оточуючих, дайте людині можливість “випустити пар” (поговорити, закричати чи побити подушку). Демонструйте доброзичливість, навіть якщо не згодні з потерпілим, не звинувачуйте його, бо агресивна поведінка може бути спрямована на вас. Намагайтеся розрядити обстановку жартами. У випадку дітей агресія може бути погашена страхом покарання.
📍ПАТОЛОГІЧНИЙ СТРАХ
Ознаки: Напруга м’язів (особливо обличчя), прискорене серцебиття, поверхневе дихання, може виникати заціпеніння або навпаки, підвищена активність. Людина не контролює себе, не усвідомлює що відбувається навколо.
ПМД: Покладіть руку собі на зап’ястя, щоб людина відчула ваш спокійний пульс. Дихайте глибоко й рівно, з потерпілим в одному ритмі. Якщо потерпілий говорить – слухайте його, висловлюйте співчуття, розуміння. Зробіть масаж найбільш напружених м’язів тіла.
📍 НЕРВОВЕ ТРЕМТІННЯ
Ознаки: Неконтрольоване тремтіння різних частин тіла, що неможливо зупинити за власним бажанням. Збоку це виглядає так, начебто людина сильно змерзла. Реакція триває до декількох годин. Потім наступає відчуття втоми і людина має потребу відпочити. Якщо цю реакцію зупинити, то напруга залишиться усередині тіла, що викличе м’язові болі. Надалі може привезти до розвитку серйозних захворювань.
ПМД: Підсилити тремтіння, взяти потерпілого за плечі й сильно, різко потрясти протягом 10-15 секунд. Продовжуйте розмовляти з ним, інакше ваші дії сприймуть як напад. Після дати обов’язково можливість відпочити.
НЕ МОЖНА: Обіймати людину і притискати до себе, укривати теплим, заспокоювати, говорити взяти себе в руки.
📍ПЛАЧ
Ознаки: Людина плаче або вже готова розридатись, тремтіння губ, відчуття пригніченості. На відміну від істерики немає порушення поведінки.
ПМД: Встановіть фізичний контакт, застосовуйте “прийоми активного слухання”, періодично підтверджуйте слова людини (кивки головою, “угу”, “ага” – словесні підтвердження), повторюйте за людиною уривки фраз, які вона повторює, не заспокоюйте, дайте можливість виговоритися та виплакатись. Не задавайте питань та не давайте порад. Ваша задача – вислухати.
📍ІСТЕРИКА
Ознаки: Зберігається свідомість, безліч рухів, театральні пози, мова емоційно насичена, швидка, ридання.
ПМД: Забезпечте спокійні умови, зробіть зненацька дію, якою можна здивувати (дати ляпас, облити водою, різко крикнути на потерпілого). Говоріть з людиною упевненими, короткими фразами (“Випий води”, “Умийся”). Після закінчення істерики укладіть людину спати.

ТК Психологічна підтримкаВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети