Голови Здолбунівської райради та РДА стали співавторами монографії
А у загальному 14 чиновників районної ради і районної адміністрації та два науковці із рівненського “водніка” стали співавторами монографії “Стратегія сталого розвитку Здолбунівського району” (а на титулці пише Стратегія сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району на 2013-2017 роки то яка ж з назв правильна?). Доклали руку до наукового твору і медики і начальники відділів і навіть керуюча справами Здолбунівської райради.
У передмові до монографії вказано, що цей документ – результат спільних зусиль представників місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, депутатського корпусу та громадськості (стор.7)
Тільки от серед авторів не побачили ми ні одного сільського голови, представників громадських організацій. Нагадаємо, що саме сільські громади активно, хоч і не без проблемно працювали над своїми стратегіями розвитку сіл, селища і міста, а НГО “Аналітичний центр розвитку міста “ЗЕОН” послідовно вивчив ВСІ розроблені стратегії, керівник організації приймав участь у публічних презентаціях цих стратегій. Але як видно із надрукованого у монографії, нічого із напрацьованого сільськими радами і пропозицій ЗЕОНа там не враховано. Грубо кажучи, якщо на титулці закрити назву району то важко зрозуміти що мова йде саме про нього.
Як зазначається у Вікіпедії монографія має містити методологія проведеного дослідження, результати проведеної роботи та їх інтерпретацію. Як не шукали ми методи, якими користувались автор так і не знайшли. Тому будь-які результати та їх інтерпретацію важко оцінити на предмет досяжності поставленої цілі.
Людський потенціал (стор.24-25 книги) Чисельність населення згідно перепису населення на 01.01.2013 року 28818 осіб сільського і 28130 міського. Разом 56948 осіб. Звідки такі дані, коли цей перепис проводився? Останній був у 2001 му , наступний має бути у 2016-му.
Зайнятість населення (стор.26) Тут населення вже складає 57373 осіб, з них міське 24533, сільське 32840. А прогорнули лише 1 сторінку…
Порівняльна оцінка соціо-економіко-екологічного розвитку району (стор.36) Жодного слова про те як і які індекси тут розраховувались і на підставі яких даних, зате є кольорові картинки.
Блок СВОТ-аналізу (стор.42-62) старанно пропрацьований, але жодний із ключових напрямків не враховує конкретики розроблених документів сільськими радами.
Про що йде мова. Якщо розроблялись сільські стратегії то кожна громада зазначала свої особливості (відмінності, унікальність). От саме сукупність цих УНІКАЛЬНОСТЕЙ і мала б складати стратегічний план району. При цьому враховуючи потреби області, закладені у стратегічному плані “Західна брама” (гарно зроблений!) та субрегіональної стратегії Рівненсько-Волинського регіонів, яка розроблена при сприянні американських фахівців програми ЛІНК.
Типологія сільських населених пунктів (стор.63) на основі яких даних розроблялась, за якою методикою?
Дані, наведені у табл.8.1 насправді цікаві!! але як їм довіряти, якщо не має відповіді на питання звідки вони з’явились.
1. Монографією цей збірник матеріалів назвала вчена рада НУВГП та 3 доктори наук: Павлов, Лико, Корецький із цим погодились. Може, їм видніше.
2. Ця збірка документів не враховує напрацьованого сільськими громадами і не дає відповіді на питання у чому ж унікальність Здолбунівського району і територій, які до нього входять. Не координується вона із обласними та субрегіональними стратегіями розвитку.
3. Для роботи над таким документом не залучались представники сільських громад, громадських організацій. Що вони головою не вийшли чи просто не вписуються у такий славний список авторів?
4. Наведені цифри та показники не пояснені методично як розраховувались.
5. Перед друком наукового твору, за який заплачені гроші із районного бюджету доцільно було би організувати широке обговорення в районі напрацьованого. Хоча ми свідомі, що у таких речах професійно розбирається небагато людей, але почути думки завжди можна якщо поставити собі це за мету.Тоді б вийшла стратегія РАЙОНУ, а так вийшла книжечка 16 ти обраних…
6. Яків Романович Мельник, заст.голови райради, сказав би “Ну це ж лише початок, перше так би мовити наближення до того як має бути. З часом будемо такі речі краще робити, ми ж це вперше робимо і тому вдячні за підказки і конструктивну критику”. В цьому теж щось є. Тяжко, але рухається справа стратегізації району вперед. Може б кожну із 20-х сільських стратегій видати монографіями :) ?
По темі можна прочитати ще: Районна еліта пише плани, Сільські ради плодять стратегії, Публічна презентація стратегій
Можливо у розробників були свої мотиви розробки та друку “Стратегії сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району на 2013-2017 роки” саме у такому форматі із друком монографії, то ЗС готове опублікувати їх точку зору. Ми абсолютно не драматизуємо ситуацію, яку аналізуємо у цьому матеріалі, але завжди виступаємо за наявність альтернатив:
– в обговоренні СПІЛЬНОГО плану життя;
– у витрачанні коштів, 6000 можна потратити на роботу, а можна на друкарню.
Зважаючи на те, що тираж видання всього 300 примірників і роздані вони лише депутатам районної ради то і можливості ознайомитись із твором фактично немає, хіба що шукайте своїх депутатів і беріть книгу почитати, але якщо справа не у книзі, бо попередній переддруковий варіант Стратегії можна глянути (закачати) нижче.
Стратегія Здолбунівського району
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.