Голандці народжуються одразу із велосипедами – Олеся Кравчук

велосипед_1Здолбунів СITY продовжує знайомити читачів із репортажами українців, часто наших земляків, що бувають чи мешкають за кордоном. Щоб з перших вуст, слів так би мовити своїх, яким довіряємо, почути і побачити облаштування закордонного життя. По-перше щоб знати що так може бути, по – друге щоб цікаві практики перейняти для нас, для українців. Гарні відгуки отримуємо після розповіді про іспанське село Оркахуело,  про адаптацію і життя у Польщі. Сьогоднішня розповідь про Голандію, де нині перебуває чудова тернополянка Леся Кравчук, яка неодноразово перебувала на Рівненщині і яка в тому числі була тією приємною речницею, яка сповістила про мою (Микола Орлов) подорож до США. Це блоговий запис Олесі на тюльпанових пелюстках, але тим природнішим він виглядає і сприймається.

Усі знають, що голландці народжуються одразу з велосипедами і що вони спочатку вчаться їздити на них, а вже потім ходити. Жартую, звичайно ж, але і справді, в Нідерландах без велосипеда просто неможливо. Може, тому жителі цієї країни і такі добрі, адже у них, на відміну від Пєчкіна з мультика про Простоквашино, у кожного є по одному-два-три велосипеди.

У мене ж якось з велосипедами не складалося давно. Я навчилась їздити, коли мені було 10 років, але тоді власного велика у мене не було і практики, відповідно, також. А вже коли мені було 12 років, сталася історія після якої я не сідала на велосипед 20 років. А трапилося ось що. Ми з моїми однокласницями ходили на гурток художнього читання і якогось вечора ми мали виступати у Тернопільскому драмтеатрі. Я, до речі, була одна із ведучих концерту. На честь цього нас на цілий день відпустили з уроків – на репетиції. Порепетирувавши до обіду, ми з подругами вирішили не втрачати іншу частину дня і покататися на велосипеді. Для цього пішли до однієї з подруг додому і вже невдовзі по черзі намотували кола навколо пам’ятника вічному вогню. І тут мої подруги вирішили пожартувати з мене і заховались. Я ж, не очікувавши цього, коли не побачила їх на звичному місці, запорола носом одразу в бордюр. Нагадую: увечері концерт, на якому я ведуча. І що? – запитаєте ви. Та нічого, так і вела концерт з підбитим оком і розквацяною губою…

Після того бажання кататись на велосипеді відпало аж на 20 років і тільки Голландія змусила це бажання знову прокинутись.велосипед_2

А все тому, що тут без велосипеда почуваєш себе якось незручно. Типу всі їздять, а я що, я не можу, чи що? Причому, що коли вже починаєш кататися, то приходить розуміння, що і справді та відстань, яку долаєш ногами за 15 хвилин, на велосипеді проїздиш ну нехай за 5. То навіщо тратити більше часу? Але найбільше я себе здивувала, коли за кілька годин проїхала близько 35 км (щоправда, з перервою). Справді, не чекала від себе такого!велосипед_3

Мені стало цікаво, чому голландці настільки люблять велосипеди і виявилось, що у Голландії велосипед був популярний, але в 50-60-их роках минулого сторіччя машини почали витісняти цей вид транспорту. Відповідно, зросла кількість смертей на дорозі. У 1971 році померло 3000 людей, 450 з яких були діти. Відповідно, голландці почали кампанію під назвою “Зупинимо вбивство дітей”. Голландський уряд прислухався до цього і вклав багато коштів у розвиток велосипедної інфраструктури. Саме тому зараз тут є окремі доріжки для велосипедів, а деколи і цілі вулиці, на яких можна їздити тільки цим двоколісним транспортом.
Втім, є і “мінуси” такого пересування. Серед багатьох інших великів, деколи важкувато знайти свій. Особливо, якщо парковка для велосипедів велика. Однією з найбільших, наприклад, є парковка біля вокзалу в Амстердамі. Вона кількаповерхова і, чесно кажучи, я б, певно, ніколи не знайшла там свого велосипеда.велосипед_4
Голландці ж обожнюють своїх “двоногих друзів”. Вони їх всіляко прикрашають (очевидно, щоб потім впізнати у натовпі подібних, якщо що), але не особливо заморочуються, наскільки велик “крутий”. Це ж просто засіб пересування, чи не так?
Від ЗС: До речі, корисна інформація і актуальна для велолюбителів.

Громадська організація «Центр соціальних та ділових ініціатив» (м.Яремче) та громадська організація «Асоціація велосипедистів Києва» оголосили про початок Програми малих грантів для велосипедних активістів.

В програмі можуть брати участь молоді громадські організації та місцеві ініціативні групи, що просувають велосипеди як щоденний транспорт. Цілями Програми є посилення організаційної спроможності активістів, налагодження діалогу між ними та місцевими владами, а також посилення громадського контролю за видатками місцевих бюджетів.

В рамках Програми оголошено перший конкурс проектів, заявки на який прийматимуться до 10 січня 2015 року. Запропоновані проекти мають бути втілені у 2015 році, а обсяг очікуваного від програми фінансування може складати від 15 000 до 50 000 гривень.

Для потенційних заявників буде проведено спеціальний вебінар 15 грудня 2014 року, на який потрібно зареєструватися, надіславши листа на адресу grants@velotransport.info.

Подати заявку

Програма малих грантів для велосипедних активістів реалізовується у 2014-2017 роках в рамках проекту “Розвиток велотранспорту задля добробуту громад” за підтримки Європейського Союзу та Європейської федерації велосипедистів. Проект має на меті підвищити якість та ефективність політики підтримки велотранспорту на місцевому і національному рівні.

Офіційні правила конкурсу, результати відбору, новини проектів будуть публікуватися на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту www.velotransport.info. Результати втілення проектів-переможців будуть презентовані на міжнародній конференції “Veloforum” в жовтні 2015 року.

Контакти

 Керівник програми: Віктор Загреба viktor@zagreba.com тел. 067 442 14 94

Аплікаційна форма



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети