Гія Гецадзе: «Державна влада повинна мінімізувати своє втручання в життя громадян»

GiaGesadze (1)Про можливості отримання адміністративних послуг онлайн та розвиток електронних сервісів говоримо з заступником Міністра юстиції України Гією Гецадзе.

– Які цілі ставилися при переході до надання громадянам електронних послуг?
Г. Гецадзе: Ми хотіли покращити обслуговування громадян і, що особливо важливо, мінімізувати ризики корупції. Тому ми відкрили реєстри юросіб та фізосіб-підприємців і перейшли на принципи електронних довідок і виписок. Раніше наші громадяни, щоб отримати довідку, що «я є я», приходили в різні управління Мін’юсту, стояли в чергах, не виключено, платили хабарі. Витрачати на отримання подібних паперів час, нерви і гроші – вкрай неправильно. Сьогодні громадянин може роздрукувати ці документи, не виходячи з дому.

– Чи можна виміряти економічний ефект переходу до електронних сервісів?
Г. Гецадзе: Я думаю, так. Всі наші дії, які спрощують ведення бізнесу і заощаджують час, нерви і гроші фізичним особам, підприємцям, юридичним особам – відображаються в щорічних рейтингах нашої країни. І ми вже просунулися вперед, але поки пишатися рано. Ми будемо пишатися, коли потрапимо до п’ятірки країн за легкістю ведення бізнесу.

– Які електронні послуги доступні вже зараз і які планується надавати в найближчій перспективі?
Г. Гецадзе:
Поки у ВР готувалися закони щодо децентралізації і демонополізації наших сервісів, ми відкривали реєстри, створювали різні софти.
Ми почали тестувати різні онлайн-сервіси. Наприклад, первинне звернення до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, вибір місця укладення шлюбу, часу і т.д. Цим ми прибираємо перший фізичний контакт із держслужбовцем до моменту реєстрації шлюбу. Також Міністерство юстиції розробило модель електронних закупівель, і ми думаємо, що всі державні органи будуть в найближчому майбутньому закуповувати тільки електронним способом. Що це нам дає? Коли ми експериментували, ми зрозуміли, що економія коштів на закупівлі складе близько 20%.
Крім цього, у нас вже ефективно працює послуга аукціонів СЕТАМ, де ми продаємо майно. І надалі ми будемо ще розвивати електронні сервіси, в онлайн режимі буде проходити все, що можливо.
Також ми будемо децентралізувати і демонополізувати наші функції. Місцеві управління, нотаріуси, юридичні особи теж здійснюватимуть ці функції, а для громадян, у яких немає доступу в Інтернет, повинні бути фізичні місця обслуговування. Паралельно Мін’юст в 2016 р створить електронний будинок юстиції.

– Наразі це можливість отримання інформації, або система може (або зможе надалі) генерувати якісь документи, які можна буде надавати на вимогу?
Г. Гецадзе:
Така практика вже існує, і всі державні і приватні установи зобов’язані за законом приймати такі документи. Звичайно, це було важко – чимало громадян і державних службовців, навіть у нашому міністерстві, протестували, почувши, що у паперів не буде мокрої печатки та підпису. Але проблеми тут немає, адже у цього паперу є унікальний номер, який прирівнюється до підпису та печатки і має ту ж юридичну силу.

– Скільки людей користуються електронними сервісами і скільки, за вашими прогнозами, буде користуватися в майбутньому?
Г. Гецадзе
: Мін’юст протягом року видавав 1,5 млн. довідок,. На сьогодні близько 200 тисяч довідок вже було видано онлайн, при тому, що ми почали тільки 3-4 місяці тому. Здавалося б це не багато, але їх кількість постійно зростає. Я думаю, якщо в один прекрасний день, через 7-8 місяців 40% довідок будуть видаватися онлайн, це буде дуже великий успіх. Зараз рекламуємо, прагнемо всім розповідати, але, на жаль, ще не всі знають про ці можливості.

– Як Ви бачите взаємини українця і держави в майбутньому, починаючи, скажімо, з процесу реєстрації народження дитини?
Г. Гецадзе:
Державна влада повинна мінімізувати своє втручання в життя громадян. Чим менше громадяни відчувають контроль і роль держави в їхньому житті, тим краще країні. Закінчився час, коли люди обслуговували владу і приймали все, що б вона не робила.
Наприклад, ми почали впроваджувати видачу свідоцтва про народження дитини прямо в пологовому будинку. Зараз до цього проекту підключені 11 областей. Трьох днів, поки мати перебуває в пологовому будинку, цілком вистачає, щоб при виписці у батьків на руках було свідоцтво про народження. Але, звичайно, ми ще будемо створювати різні сервіси. Припустимо, якщо в обох батьків буде цифровий підпис, вони зможуть, навіть не виходячи з палати, замовити онлайн це свідоцтво і отримати його поштою.

– А бізнесу і держави?
Г. Гецадзе:
Що стосується бізнесу, то держава фізично не повинна приходити до нього. Зараз ми рекламуємо, що ви можете зареєструвати бізнес за день. З одного боку це так, ви можете зареєструватися, але починати свою діяльність не можете. Адже також потрібно відкрити рахунок у банку, оформити багато паперів, стати на облік у податковій службі і т.д.
Так от, в майбутньому має бути так: як тільки особа зареєструвалася – вже завтра вона може починати діяльність. При цьому протягом якогось часу ви онлайн повинні інформувати різні державні установи, що ви займаєтеся таким бізнесом, що у вас стільки співробітників і т.д.
Жоден державний орган не повинен мати право контактувати з бізнесом, крім податкових служб. Та й що стосується податкових служб, то компанії повинні платити податки онлайн. У свою чергу, податковий інспектор зможе заходити в базу, дивитися вашу компанію і скільки податків ви сплатили. І тільки при наявності серйозних підстав, приходити і перевіряти.

– Чи існує можливість з часом відмовитися від передачі довідок від одного держоргана до іншого? Адже ці органи можна пов’язати єдиною системою, і тоді можна буде не витрачати на це папір і час людей (як громадян, так і співробітників держорганів)? Та й приватний сектор, в принципі, можна підключити до такого обміну інформацією.
Г. Гецадзе
: Така можливість є, більше того – ми вже активно цим займаємося. Наприклад, якщо в комп’ютері вже є готова база, а ви – начальник кадрового департаменту будь-якої державної установи, то, коли приходить новий співробітник, ви входите в цю базу і перевіряєте чи відповідає він вимогам, і більше не вимагаєте від нього довідок. Або якщо ви берете кредит у банку, і ви повинні його проінформувати, що у вас є квартира або будинок, то вам не потрібно буде нести довідки, банк увійде до цього реєстру і побачить, що у вас за власність, де ви працюєте, скільки ви заробляєте.

– Чи можливо в Україні електронне голосування на виборах, як, наприклад, в Естонії? Що цьому заважає? Крім законодавства, звичайно, але його можна поміняти – маються на увазі технічні та інші перешкоди.
Г. Гецадзе:
Під час місцевих виборів я спостерігав, як наші політики агітували всіх приходити на вибори і бути активними громадянами, а потім злилися, чому такий маленький відсоток проголосували. Все тому, що ми повинні створювати альтернативні способи обслуговування наших громадян. Наприклад, молодь не любить стояти в чергах. Коли хтось приходить і бачить чергу в сто осіб, то швидше за все не стане чекати, а розвернеться і піде.
Тому впроваджувати електронне голосування просто необхідно, і наступні вибори повинні бути електронними. По-перше, завдяки цьому ми отримаємо дійсно легітимну владу, оскільки більше людей зможе проголосувати. По-друге, менше ризиків, оскільки програми надійні, і з ними практично неможливі будь-які маніпуляції. Ну і ризик так званої «гречки» теж значно зменшиться. Крім усього, це можливість проголосувати для громадян, які перебувають за кордоном.

– В цілому, переходячи до надання адміністративних послуг онлайн, Україна йде своїм особливим шляхом чи використовує досвід інших країн?
Г. Гецадзе
: Ми вивчаємо досвід різних країн, але при цьому створюємо свою унікальну модель. Справа в тому, що там ці реформи проходили в різний час, а вже 2015 рік, і технології пішли далеко вперед. Тому, я думаю, ми самі будемо розробляти такі моделі, які інші будуть копіювати.

– Очевидно, робота держави все ж неможлива без держслужбовців. Чи відбуваються кадрові зміни в Міністерстві юстиції? Які люди приходять? Що Ви від них очікуєте?
Г. Гецадзе:
Всі знають, як раніше отримували різного роду високі посади. Щоб уникнути такої ситуації, ми відбираємо нових людей на підставі конкурсу. Часто ці люди раніше не працювали в нашій системі. Приходять і люди з досвідом, але, головне – ми докорінно поміняли принцип. Вони знають, що ніяке «кумівство» або хабарі не допоможуть. При відборі співробітників за такою чесною системою, набагато більше шансів, що у нас вийде втілити в життя заплановане, і українці реально відчують зміни на краще.

Матеріал підготовлено в рамках інформаційної кампанії “Електронне урядування спрощує спілкування”.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети