Гірше нас тільки у Корці

Ти — мені, я — тобі.., а може ще третього візьмемо в компанію… У бюджетах різних рівнів знову не вистачає коштів. Вже традиційно за останні багато років недофінансовуються освіта, медицина, культура. Розводять руками голови сільських і селищних рад, мери міст і містечок. Постійно йдуть нарікання на роботу казначейства, мовляв, навіть якщо і є декілька копійок на рахунках, то використати їх неможливо – держава відмовляється проводити фінансування. Всюди і у всіх сферах чуємо про оптимізацію, що має на меті не реформування тієї чи іншої галузі, а скорочення працівників чи й ліквідацію установ. Одним словом, покращення на всіх рівнях триває.

Не оминає це покращення і Здолбунівський район. У бюджеті на 2013 рік коштів навіть по захищених  статтях (зарплата + комуналка) лише на 3 квартали. Майже вирішене питання по ліквідації Здолбунівської санепідемстанції (хоча, голова районної ради та окремі депутати обіцяють ще поборотись), ледь виживає Мізоцька пожежна частина. А поговорити з директорами шкіл! «У мене в спортзалі діти ноги ламають!» – каже один. «У мене незабаром дах на дітей впаде!» – скаржиться інший. Та що казати про старі споруди, якщо добудована і в минулому році відкрита Будеразька школа починає тріскати, лускати, осідати… Одним словом, куди не глянь – всюди потрібні кошти, щоб хоч якось боротись із наслідками «покращення».

Наприкінці лютого ц.р. відбулося засідання чергової сесії Здолбунівської районної ради. На сесії розглядалося питання про розподіл вільних залишків районного бюджету, які є станом на 01.01.2013 р. Загалом вільних залишків по загальному фонду було 867,3 тис. грн. А потреба, враховуючи необхідність фінансування прийнятих програм та листи від бюджетних установ з проханням виділити хоч щось із цієї суми, – мінімум декілька мільйонів. Натомість, Здолбунівська РДА направляє до районної ради лист з проханням внести зміни в програму економічного та соціального розвитку Здолбунівського району на 2013 рік:

І пропонує такий проект рішення по розподілу вільних залишків:

 

Я нічого не маю проти працівників міліції, СБУ чи прокуратури, бо під час роботи на посаді голови окружкому на минулих виборах переконався, що там працює багато простих чесних людей. Проте, якщо «погуглити», то можна побачити, наскільки в цьому році, у порівнянні з попереднім, збільшились видатки на утримання силовиків. Разом з тим на 5 силових відомств райдержадміністрація просить виділити по 20 тисяч. Це при тому, що вони фінансуються з державного бюджету і районний бюджет не повинен мати до них жодного відношення, бо з надлишком вистачає своїх проблем. Натомість, як бачимо, Здолбунівська РДА притримується іншої думки.

Вперше питання про виділення коштів з районного бюджету не за призначенням (на силовиків) виникло в минулому році. Тоді, пам’ятаю, на бюджетній комісії, депутатом якої я є, це питання досить жваво обговорювалось. Проте з дев’яти членів на комісії були присутні лише п’ять, тобто необхідний мінімум. Я навідріз відмовився від голосування за виділення коштів на прокуратуру і СБУ, хоч усі дуже просили підтримати. Зрештою дійшло до того, що я встав і попрямував до виходу, тим самим позбавляючи комісію кворуму. Лише після цього комісія дане питання залишила, щоб… через декілька тижнів прийняти його більшістю голосів на сесії. І яких лише аргументів тоді не наводилось! Головний серед них – вся область так робить, нас не зрозуміють! “Ти ще молодий, – казали мені старші колеги, – якщо ми цих коштів не виділимо, то що губернатор скаже нашому голові райдержадміністрації? Та на район ніхто грошей давати не схоче! А так, якщо підтримаємо, то матимемо значно більше, ніж віддаємо.” Одним словом, ти – мені, я – тобі… На жаль, з такими аргументами важко погодитись. Бо економіка – лінійна наука, і людський фактор в ній взагалі варто виключати. Так в більшості нормальних цивілізованих країн. Люди платять податки незалежно від того, хто начальник податкової – їхній родич чи ворог. У нас же все навпаки. У нас своєму – все, чужому – дулю. Ти – мій родич – ось тобі гроші на дороги. Ти мені дав результат на виборах –  наступного року зробимо ремонт лікарні. Ти дав гроші на СБУ, прокуратуру і суд – отримаєш щось взамін. А якщо не дав, то нарікай на себе. От підтримала Новосілківська сільська рада (чи не єдина на Здолбунівщині) рішення про добудову енергоблоків на Хмельницькій АЕС, – і має майже 20 тисяч з районного бюджету на вуличне освітлення. А сусідня сільрада не підтримала – сільського голову в прокуратуру. Так і живемо.

В цьому році питання про допомогу силовикам теж викликало жваве обговорення. На бюджетній комісії хоч і не вдалося силові структури виключити з переліку повністю, проте, враховуючи розклад сил, і таке компромісне рішення можна вважати перемогою, адже замість 100 тисяч силовикам пішло 54 тисячі.

 

Впевнений, схожі ситуації і в інших районах області. Хоча у нас, враховуючи те, які політичні сили на минулих місцевих виборах до Здолбунівської райради отримали більшість, можна було б ще «поборотися», але, на жаль, “тушки” присутні не лише у Верховній Раді… Отож, 54 тисячі Здолбунівський районний бюджет віддасть державному, замість того, щоб фінансувати, а подекуди рятувати свої школи, клуби, ФАПи і т.д. Проте, очевидно, це мало турбує місцеву виконавчу владу. Призначений у березні 2011 року голова РДА Віталій Шуль обрав такий стиль роботи з перших днів перебування на посаді і впевнено тримається свого курсу. А не так давно завдань ще побільшало: треба відбивати кошти, витрачені на програні вибори.

Політично активні жителі 154-го виборчого округу мають пам’ятати, як за декілька днів до виборів на Гурбах було відкрито пам’ятник дітям, які загинули від рук НКВДистів. У багатьох ЗМІ повідомлялося, що меценатом встановлення пам’ятника є депутат обласної ради Данило Корилкевич. Так от, для довідки. Ініціатором зведення пам’ятника є нині покійний Герой України Борис Возницький. Саму роботу виконали його учні. Кошти на доставку пам’ятника зі Львова до Рівного (5 тис.грн.) дав один із депутатів обласної ради (не Корилкевич). Все, що лишалося Д.Корилкевичу і В.Шулю – це фундамент і бруківка навколо пам’ятника. Що вони напередодні виборів і профінансували нібито зі своєї кишені. Але не зовсім зі своєї. У минулому році обласна рада виділила на продовження будівництва пантеону Героїв Гурб 200 тисяч гривень. З них 140 тисяч з різних причин використати не вдалося. А от 60 тисяч пішли на… встановлення та облаштування пам’ятника дітям, які загинули на Гурбах! І зміни в проектну документацію пантеону були вчасно внесені (туди домалювали пам’ятник), і підрядник на виконання робіт знайшовся. Зараз навіть не цікаво, хто він. І так все зрозуміло…

Одним словом, у районі панують безлад і безгосподарність. І це не безпідставні звинувачення, а слова, підкріплені реальними цифрами. Так, згідно оцінки діяльності райдержадміністрацій та виконавчих комітетів рад міст обласного значення за 2012 рік, Здолбунівська РДА займає передостаннє 16-те місце. Гірше лише Корецький район.

(подаємо лише останню сторінку показників, де вказано рейтинг регіону)

Треба зазначити, що після оприлюднення даного рейтингу, деякі керівники установ району та підрозділів РДА почули від голови адміністрації слова «пиши заяву!». А може, прийшла вже пора писати заяву самому п.Шулю?

 Але ж прості люди мають знати не про безлад, а про покращення. Тому було швиденько «склепано» свою регіоналівську газету, причому з претензією на незалежне видання, і постійно проводиться робота по забезпеченню належної передплати цієї газети .

У квітні відбудеться чергова сесія Здолбунівської районної ради. На ній одним з ключових питань буде звіт голови райдержадміністрації Віталія Шуля про підсумки роботи за 2012 рік. Чи вистачить у нас з колегами голосів висловити недовіру голові адміністрації? Мабуть, ні. Хтось з представників опозиційних партій не прийде, хтось під час голосування втупиться в свій телефон і «забуде» підняти руку. Але чи варто піднімати це питання? Мабуть, так. Бо не за горами нові місцеві вибори, і багато хто буде знову бути себе в груди: «Та я ж такий опозиціонер!». Не буває зайвим ще раз переконатися: хто є хто.

Так, сьогодні боротися із цією владою важко, подекуди нереально. Бо, як правило, всюди все «схоплено». Але в тому, що незабаром їм прийде кінець – мало у кого є сумніви. І тоді настане час згадувати і будівництва шкіл, які вже розвалюються, і передплати партійних газет, і будівництва пам’ятників за свої-бюджетні гроші. Бо мало перемогти зло. Якщо зло не покарати, то воно може повернутися. Якщо винні в сучасному грабунку України не сядуть – правда не восторжествує. Якщо по землі українській через декілька років ходитимуть теперішні «покращувачі» – Україна не вийде з полону брехні та корупції. Зараз наше завдання виявляти усі цікаві факти «покращення». На всіх рівнях. Бо, як писав у своїй книзі мій земляк-здовбичанин Петро Замосний: «…твоя німа мовчазлива і в той же час свідома себе окозамилююча притупілість, поєднана з почуттям заячого страху та підлою байдужістю губить не лише тебе, а й твоїх дітей».

 

Сергій Кондрачук

Депутат Здолбунівської районної ради     скан документів автора, ілюстративне фото liveinternet.ruВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети