Ексклюзив для здолбунівчан від відомого дослідника культури майя

полюхович юрій мандрівки (6)Костопільчанин Юрій Полюхович – один із двадцяти фахівців на всій планеті, які вміють читати  письмена давнього народу, що панував колись у Центральній Америці. Юрій, який сьогодні живе «на три країни» – між Україною, США та Мексикою

Я познайомився із Юрієм років 17 тому, коли ми обоє молоді та енергійні розвивали громадський рух Рівненщини, а на узбережжі одного із морів вдалося провести багато часу в одному будиночку. Вже тоді я вперше почув про фантазії на тему писемності майя. Чесно, думав що то юнацькі мрії чи наслідок читання історичних книжок. Я все запитував Юрка: «Юро, де майя, а де Костопіль??» Він лише мовчав і про щось своє думав…Минуло півтора десятки років. Представляю вам мого товариша ще раз :)

 Знайомтесь: Юрій ПОЛЮХОВИЧ, 34 роки

Народився 1 листопада 1980 року в місті Костопіль Рівненської області. Закінчив Березнівський лісовий коледж за спеціальністю “бухгалтерський облік і аудит”, Тернопільську академію народного господарства за спеціальністю “фінанси”, магістерську програму з історії Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Ступінь кандидата історичних наук здобував у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. Дисертацію захистив у 2012, опоненти кандидата були з інших держав, оскільки фахівців із цієї теми в Україні більше немає. У 2000-2010-ті – керівник секцій і семінарів на конференціях в університетах США, Латинської Америки, Європи. З 2002-го здійснив близько 40 експедицій у Центральну Америку. 2006 року працював у епіграфічній групі при Національному інституті антропології та історії Мексики. Дійсний член Європейської асоціації дослідників культури майя. З 2008-го – директор туристичної компанії Royal Adventures, яка організовує ексклюзивні подорожі до Центральної Америки. Неодружений, дітей немає.

Тепер Юрій Полюхович із своїми компаньйонами пропонує ексклюзивні тури у місця, де не ступала нога людини, де можна доторкнутися до пам’ятників величної цивілізації. Серед клієнтів Юрія – і відомі політики, і бізнесмени. Трапляються і голлівудські знаменитості.

 -Зрозуміло, що подібні тури – задоволення не з дешевих, відтак вони не можуть бути доступними для всіх – один тільки переліт до Мексики і назад чогось вартує, – говорить Полюхович. – Та все ж мені хотілося б, щоб і чим більше українців  взяли чогось  корисного у  дружелюбного мексиканського народу. Наприклад, поваги до своєї історії.  Доводилося спостерігати неодноразово ситуацію, коли старі люди вели своїх дітей і внуків до пірамід, до значних місць своєї культури і казали: «Ось це наші предки, ось які величні речі вони зробили».полюхович юрій мандрівки (8)

  Ось декілька рядків із стрічок новин, інтерв’ю, які давав Юрій.

  – В Україні майяніст тільки ви?

 – Ні, у мене є колега, Віктор Талах, – талановитий вчений, займається перекладами колоніальних текстів майя та ацтекської лірики. Не так давно з’явився третій – молодий хлопець з Луганська  Максим Стюфляєв. Думаю, з нього буде толк.

 – Звідки у вас інтерес до Мезоамерики?

 – Дід у мене колись захоплювався давніми цивілізаціями, але про це я дізнався лише за два місяці до його смерті. Класі в шостому я подивився науково-популярний фільм “Колісниця богів” про відвідини Землі представниками інопланетних цивілізацій.

 Марення божевільного, звичайно, але там були гарні картинки: Паленке, Тікаль, Чичен-Іца. Я до цього цікавився давнім Єгиптом, шумерами, потім переключився на давню Америку. З часом відпали інки, ацтеки. А в історії майя мене захопив саме аспект писемності.

 Плюс, звичайно, той факт, що їх культура досліджена менше інших. Міста інків, наприклад, майже всі відомі: їх не так багато і до них можна підібратися. Територія ж Північної Гватемали, Південно-Східної Мексики, Белізу, Західного Гондурасу і Сальвадору – серце древньої цивілізації майя – покрита тропічними джунглями, з величезною кількістю міст, 90% яких взагалі не досліджені.

 З приблизно п’яти тисяч археологічних зон туристам доступно близько п’ятдесяти. Золота ера досліджень культури майя тільки починається. Один Бог знає, що там ще знайдуть. Щороку відкривають такі речі, які повністю перевертають наше уявлення про цю культуру.полюхович юрій мандрівки (7)

 – Ви належите до тих щасливчиків, у кого головне захоплення життя стало роботою, що приносить не тільки гроші, але і задоволення. Ваш приклад доводить, що до бізнесу та науці цілком можна застосувати правило сполучених посудин.

 – Об’єднати наукові знання з вигідною справою – це те, чим я завжди хотів займатися. Не уявляю себе співробітником якогось інституту археології, який все життя перебирає папірці. Бізнес дає можливість займатися наукою.

 Наша компанія організовує для VIP-клієнтів 1-2 експедиційно-пізнавальних подорожі на місяць в дикі і малодосліджені місця, що не стали жертвами масового туризму, бажано туди, куди не ступала нога білої людини. На ринку такі послуги користуються особливим попитом.

 У нас інтернаціональна команда, в основному академічні вчені, не останні в своїх країнах. Люди, які можуть дозволити собі ексклюзивні бутик-готелі і вілли, кращі вертольоти і джипи, хочуть і кращих гідів – фахівців у своїй галузі.537846_284275864983159_1398437165_n

 – Перелічені вами країни із невеликого достатку, ці бідні країни могли б непогано заробляти на туристах.

 – Розкручений всього кілька древніх міст – Чичен-Іца, Паленке, Тікаль, Копан. Через те, що їх так мало, всі вони стали жертвами масового туризму. Тому і є попит на місця не розкопані, що не відреставровані в інтересах туристичного бізнесу.

 Піраміда “Ла-Данта” в Ель-Мірадорі, наприклад, за обсягом більше знаменитої піраміди Хеопса, але про це мало кому відомо. Дістатися до неї можна тільки вертольотом або верхи на коні. У тому місці, до речі, два тижні жив Мел Гібсон, перш ніж зняти свій скандальний фільм “Апокалипсис”.  http://www.kinopoisk.ru/film/160977/ Але, мабуть, це на нього не особливо подіяло.

 Він показав майя не культурним народом, який створив найбільшу цивілізацію в давній Америці, а дикунами, які знищують самі себе. Але якби вони були такими, якими їх зобразив Гібсон, могли б вони придумати найточніший у світі календар, найрозвиненішу систему ієрогліфічної писемності, неповторну архітектуру?

 Абсолютна більшість сцен у картині – вигадка Голлівуду. Показано, як полонених героїв ведуть уздовж стіни, прикрашеної фресками. За основу взяті ті самі фрески із Сан-Бартоло. Але у фільмі історія створення світу перетворилася на сцени жертвоприношень: у богів злі вирази облич, всюди зброя, відрізані голови.полюхович юрій мандрівки (1)

 – Кажуть-то хоч у фільмі мовою майя?

 Жодного споконвічного носія мови. Головний герой – сучасний мексиканець. На задньому фоні я навіть розглянув декількох китайців. Там тільки виконавиця головної жіночої ролі – наполовину майя. Я був на презентації фільму в Нью-Йорку. Як глядачеві, картинка мені сподобалася. Але як фахівцю, всі ці нестиковки ріжуть око.

  Ексклюзивний коментар для читачів Здолбунів сіті!!:

 М.О: Що цікаво було протягом 2014 року, які подорожі, відкриття запам’ятались?

 Ю.П.: – Одне з моїх останніх досліджень – лайливі слова на поліхромній вазі, вік якої сягає 1400 років. Відомі декілька ваз із зображенням сцен індіанської казки чи притчі про маленького, але дуже кмітливого кролика. Він спромігся обдурити самого бога підземного світу та багатств Іцамаата. На одній зі сцен на вазі перед кроликом голий Іцамаат просить повернути йому речі та корону. Кролик відповідає: “Нехай згорить волосся на твоїй голові.  Поцілуй себе в дупу, брехливий Іцамаат!” Треба зауважити, що бог Іцамат – зовсім лисий, і в сучасних індіанців є схожа лайка: бажають ворогу втратити те, чого в нього й так немає. Схожий вислів використовують сучасні індіанці майя-чолі з мексиканського штату Чіапас. Як правило, коли з когось кепкують.

Працюю нині у крупному науковому проекті де складаємо найбільший словник стародавніх майя та переклад усіх текстів (70 тисяч ієрогліфічних блоків), створених цією цивілізацією за півтори тисячі років її існування. Саме цим займаюся в Каліфорнійському університеті (США) куди мене запросив працювати один з найвідоміших спеціалістів в галузі дослідження писемності та мистецтва майя у світі – доктор Метью Лупер.полюхович юрій мандрівки (3)

  М.О: З чим зустрічаєш своє 34-річчя? Які здобутки вважаєш найголовнішими за ці 34 роки? (1 листопада Юрію виповнюється 34 роки з чим ми його і вітаємо!!!!)

 Ю.П.: Серед здобутків – з десяток дешифрованих знаків та у рази більше наукових спостережень; також дисертація яка є першою дисертаційною роботою в Україні з теми класичної цивілізації майя. Назва: Політико-династична історія держави майя Баакаль за метеріалами корпусу епіграфічних джерел Паленке (Лакамха’), яку захистив у 2012 році (до речі, 621 сторінка).

М.О.: Як з мовами впорався?

Ю.П.:володію українською, російською, англійською та іспанською мовами а також давньою мовою майя, якою записані їхні ієрогліфічні тексти (класична мова майя або ще її називають “класична чольті”). Без знань англійської мови у сучасному світі немає чого робити, якщо хтось хоче чогось досягти на міжнародному рівні обов’язково має володіти англійською. У Костополі мені допомагав вивчити англійську мову Козак Олександр Борисович, голова шахового клубу та інтелектуальних ігор для молоді “Сузір’я”, кращого викладача англійської мови годі було шукати. Він не те що тебе вчить, а надихає і пояснює так, що ти сам хочеш її вчити, а “хочу” це вже 50% “можу”. Тому я йому досі вдячний. Іспанську вже вивчав безпосередньо у Мексиці, мову легко вивчати та й просто цікаво, особливо мексиканський діалект. Мови майя вивчав “у полі” з індіанцями та за підручниками яких зараз чимало опубліковано.полюхович юрій мандрівки (4) полюхович юрій мандрівки (2)

 М.О: Як тобі живеться на два світи? Де мешкаєш в Україні і скільки часу і де зупиняєшся коли буваєш за океаном?

 Ю.П.: В Україні поки не мешкаю, мешкаю у США, хоча іноді у Києві чи Костополі у батьків гостюю. Кілька місяців у році живу у Мексиці чи Гватемалі, як правило займаюся там вивченням сучасних мов майя (чоль, цоціль, юкатек та ін.) чи документую написи (фотографування, промальовка текстів із подальшим перекладом англійською мовою). Також супроводжую невеликі групи туристів (4-5 чол), як правило мандрівників-гурманів, які люблять відпочинок та подорожі “класу А” де рідко ступає нога білого туриста.

 М.О.: Нині в Україні нелегкі часи, як оцінюєш події на Батьківщині?

Ю.П.:Переживаю за державу звісно. Але, на превеликий жаль, практично усі вітчизняні політичні партії наповнені жуліками та непрофесіоналами, молодим та досвідченим дуже важко потрапити у владу, особливо якщо маєш власну думку і хочеш щось змінити. Більшість партій не має ідеології – це чиїсь бізнес-проекти з гарними рекламними гаслами та драматичними акторами які на словах так переживають за майбутнє держави, що аж навертаються сльози у тих хто їм вірить. Багато хто з українців вірить у казку про те, що прийде якийсь політик-чарівник і вирішить усі проблеми за них. Це і смішно і сумно водночас. Я вірю в те, що зміна країни починається із змін у самій людині. Щоб чогось досягти потрібно щодня відшліфовувати власний професіоналізм у тій галузі яка тобі подобається і робити лише те, що тебе зміцнює духовно і фізично. Усе те, що тебе послаблює як особистість потрібно відкидати.полюхович юрій мандрівки (5)

 На годиннику 1:24 ночі, американське і мексиканське сонечко вже давно зайшло за обрій, підвели риску під інтерв’ю і домовились, що це не остання звістка від Юрія для наших читачів!

mykola orlov (10)Спілкувався Микола Орлов



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети